REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Fascinující fasáda jako splněný sen

Život může být někdy docela pestrý. Nebo bychom se alespoň měli snažit o to, aby takový byl. Proto se nám snaží vnášet barvy do života i celá průmyslová odvětví. Nyní se k nim přidává i společnost PREFA Aluminiumprodukte s pestrou paletou barevných fasád, díky kterým budou architekti snáze přetvářet své kreativní nápady ve skutečnost.

„Ta fasáda je kouzelná!“ Přesně tato slova si asi řekne většina kolemjdoucích, kteří projdou kolem domu Floriana Pollaka, jež se nachází v malé rakouské obci Retzbach. Stavba domu byla pro Pollaka a jeho rodinu splněným snem, na kterém se podílela i renomovaná architektonická kancelář Maurer & Partner. Budova, kterou vytvořili, teď vyvolává naprostou senzaci, i když lidi zároveň i trochu rozděluje. Pro konzervativnější oko je fasáda barevná až příliš, zatímco milovníci moderního designu jsou doslova uchváceni fascinující hrou barev a proměnlivostí fasády. Dům vlastně působí tak trochu jako chameleon.

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…

Dům na celý život v jedné jediné barvě? To je přece nuda, pomyslel si pokrývač Florian Pollak z Retzu. Společně s architektonickou kanceláří Maurer & Partner pak navrhl vlastní dům tak, aby se v něm snoubilo vše, co je pro něj důležité: tedy prvotřídní materiály, vysoká kvalita a navíc ještě špetka něčeho unikátního a netradičního. Všechny tyto tři podmínky naráz mu dokázaly splnit až fasádní desky PREFA Reynobond.

Velké kino a opojení barvou

Podle dopadu světla, počasí nebo denní a roční doby, mění dům rodiny Pollakových svůj vzhled a doslova hraje všemi barvami: od bronzové přes zelenou až po fialovou. Díky tomu je každý pohled na budovu tak trochu nový a překvapivý, a to nejen pro jejího majitele, ale i pro kolemjdoucí. Dům navíc dokonale zapadá do okolní krajiny, stojí totiž uprostřed zeleně a v popředí má malé jezírko na koupání.

„Někdy, když stojím v zahradě, připadám si, jako bych byl v kině, ale pokaždé na novém filmu. Dům mi zkrátka vždy ukáže něco nového,“ říká Florian Pollak.

Variaci optických efektů umožňuje vrstva s křišťálovým efektem v barvě PREFA Spring Lake, která odráží světlo jako zrcadlo, a sama se pokaždé předvádí v novém hávu.

Dokonale maskovaný chameleon

Živoucí a hravý vzhled fasády ve stále nových barevných odstínech jde ruku v ruce s přísným geometrickým tvarem celé budovy. Moderní, dvoupatrová stavba se skládá z několika krychlí a nenajdete na ní jakéhokoli zaoblení. „Velká budova s ostrými hranami by v bílé barvě vypadala jako kasárna. Díky fasádě PREFA ale působí velmi příjemně a zajímavě. Kromě toho je dokonale maskovaná a přizpůsobuje se svému okolí jako chameleon,“ uvádí Maurer.

Slabost pro inovace

„Jasné linie stavby skýtaly perfektní předpoklad pro použití fasádních desek PREFA.“ Ty mají totiž ještě jedno velké plus: „Dají se bez problémů ohýbat přes rohy. Nevznikají tak ostré hrany, styky či podhledy. Desky Reynobond jsou skvělé pro všechny, kdo ocení dokonalé provedení v detailu,“ konstatuje Florian Pollak. Pro něj, který je profesí pokrývač, byl vždy na prvním místě výběr materiálu a možnosti jeho zpracování. Rozumí se samo sebou, že on sám v rámci osvědčeného partnerství s architektem Maurerem přiložil na fasádě svého domu ruku k dílu, aby v týmu čtyř spolupracovníků po dobu pěti týdnů perfektně položil 450 fasádních desek. „Už jsme spolu zrealizovali spoustu projektů a vzájemně si na sobě ceníme spolehlivosti a vysokých nároků na kvalitu,“ dodává Pollak, který se úpravami na domě, v dvojroli investora i řemeslníka, naučil zase spoustu nových věcí, které využije ve své profesi.

Společnost PREFA Aluminiumprodukte má dokonalý cit pro detail – stejně jako pánové Pollak a Maurer. A právě díky detailům vypadá celý dům tak působivě. Jako příklad za všechny uveďme hranaté svody, které jsou navrženy přesně tak, aby se optimálně hodily k využití na moderních stavbách. Architekt Ernst Maurer dodává: „Díky novému hranatému provedení lze nyní svody PREFA architektonicky dokonale integrovat, zkrášlí jak ploché střechy, tak krychlové stavby.“

Důležité kritérium jménem „trvalá udržitelnost“

Kromě unikátního vzhledu byl pro investora u projektu rozhodující také aspekt trvalé udržitelnosti. Myslel i na likvidaci materiálů z dlouhodobého hlediska. „Dnes ještě nevíme, jak lze určité typy izolace nebo omítky z umělých hmot likvidovat a třídit, tak aby to bylo šetrné k životnímu prostředí, ani jaké náklady nám z toho vzniknou,“ nastiňuje Maurer ekologickou stránku věci.

„Hliníkové fasádní desky PREFA jsou trvale udržitelný materiál. Odšroubují se, sundá se minerální vlna a to je vše,“ dodává Pollak a upozorňuje také na dobrou environmentální rovnováhu hliníkového materiálu při recyklaci. „Případné vyšší náklady při pořízení se v každém případě z tohoto dlouhodobého hlediska vyplatí,“ dodává dále.

Myslet ekologicky

„Přátelská vůči okolnímu světu“ u pana Pollaka a architekta Ernsta Maurera není pouze technologie stavby, ale také souhra s celým jejím okolím. Oběma stavebním profesionálům jde o harmonickou integraci stavby do okolní přírody, o šetrné nakládání se zdroji a o důstojný životní prostor pro všechny uživatele objektu. V „chameleonovi“ pana Pollaka a jeho rodiny vidí investor splnění všech těchto bodů: dům stojí na kopci uprostřed zeleně, přizpůsobuje se svému okolí, a přesto tvoří opticky poutavý prvek. 

Inspirují se i další?

A co se mu na domě líbí nejvíce? „Fasáda,“ odvětí Florian Pollak. „Skvěle se sem hodí. Nejraději bych byl, kdyby z mého domu načerpalo inspiraci co nejvíce lidí!“ A to je další věc, kterou mají stavitel i společnost PREFA Aluminiumprodukte společnou…

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Romantismus i moderna. Že to nejde dohromady? Ale jde!

Romantismus i moderna. Že to nejde dohromady? Ale jde!

Hrabě Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński, nejznámější zástupce polského romantismu, by se zaradoval. Literát, filozof a syn staré polské rodiny z Mazovského vojvodství měl v sobě ryze moderního ducha a v polovině 19. století vybudoval z majetku své rodiny krásné romantické sídlo.

Špičkové provedení navzdory obtížným podmínkám

Špičkové provedení navzdory obtížným podmínkám

„Stavět v náročném horském terénu vyžaduje perfektní choreografii,“ říká architekt Jaques Félix-Faure o svém třetím alpském projektu Refuge de L´Aigle. Jeho „baletní soubor“, tedy přesněji řečeno architektonický tým, který tuto stavbu v úctyhodné nadmořské výšce 3450 m vytvořil, dostal za její realizaci prestižní…

REKLAMA