REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nové hájené lokality pro vodní nádrže současná vláda již nevyhlásí

Ministerstvo zemědělství nezařadí do takzvaně hájených území pro stavbu vodních nádrží do konce mandátu současné vlády žádná nové území. Dnes o tom informovalo v tiskové zprávě. Dříve uvažovalo o 16 místech. V současnosti je mezi hájenými místy, kde se nesmí stavět například dopravní koridory, 65 lokalit. Měly by se ale postavit dvě nové nádrže ve středočeských Senomatech a v Šanově.
vodní nádrž, přehrada

"Ministerstvo nebude této vládě do konce jejího působení navrhovat ani rozpracovávat žádné další lokality. Nebude ani aktualizovat tzv. Generel lokalit pro akumulaci povrchových vod, tedy míst dlouhodobě hájených pro případnou výstavbu vodních děl," uvedl resort.

Ministerstvo počítá s výstavbou menších nádrží v Senomatech a v Šanově. Stavby by mohly začít v následujících třech letech a hotové by měly být do konce roku 2022. Materiál, podle kterého by se mělo začít s projektovou přípravou projektů, chce předložit vládě v červnu.

"Jde o dvě malé vodní nádrže o celkovém objemu 1,2 milionu metrů krychlových s náklady zhruba 113,7 milionu korun na vlastní stavbu," vysvětlila mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Měly by pomáhat ke zlepšování průtoků při suchu a posílit tamní podzemní vody. Voda by v nich také mohla pomoci zemědělcům se závlahou.

"V případě větších vodních nádrží ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v královéhradeckém Pěčíně o výstavbě rozhodnuto nebylo," dodala mluvčí. U nich by se mělo pokračovat v případných předprojektových přípravách, jak letos rozhodla vláda.

Návrh na stavbu pěčínské nádrže již dříve kritizovalo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR. Podle materiálu, který na konci února schválila vláda, by měla nádrž posilovat zdroje horního a středního Labe pro zásobování Hradce Králové vodou. Podle předsedy představenstva sdružení Františka Baráka se voda směrem k Hradci Králové nedostane, protože nejbližší přivaděč je v Rychnově nad Kněžnou, vzdáleném více než deset kilometrů. "Vody z Pěčína budou směřovat na Svitavsko a Orlickoústecko. A na Svitavsku je dost vody z jiných zdrojů," řekl dříve předseda.

Ministerstvo také plánuje v příštím roce dokončit přípravu vodního díla Nové Heřminovy, dále plánuje přípravu nádrže Skalička v Pobečví. Dříve tam uvažovalo jenom u suchém poldru, následně se rozhodlo pro nádrž se zásobním prostorem. Letos tam stát začal jednat o výkupu nemovitostí.

Na svém posledním jednání vláda rozhodla, že by na opatření proti suchu mělo jít od příštího roku 2,4 miliardy korun ročně, až do roku 2021. Dalších 0,7 miliardy by mělo jít ze soukromých zdrojů na kofinancování projektů. Kabinet ale neuložil ministru financí Andreji Babišovi (ANO), aby peníze navíc pro ministerstvo zemědělství našel.

Loni v červenci schválila vláda koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady a počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA