REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Montážní postup: Osazení střešního okna

Krabice se střešním oknem se rozbaluje bez použití nářadí, aby nedošlo k poškození okna. Střešní okno se položí na zem do vodorovné polohy na zadní stranu a krabice se otevře dvěma prsty v místě připravené perforace. Po vyjmutí z krabice se okno zvedne do svislé polohy a přetočí se křídlo.

Následně se postaví na horní část přetočeného křídla. Stlačením tlačítek na otočném závěsu pomocí šroubováku se uvolní vnitřní křídlo a rám se jednoduše spustí na zem.

Informace o produktu:

» Střešní okno z přírodního dřeva se spodním ovládáním, dolní pozinkovaná klička, dvojúrovňový větrací systém, filtr proti prachu a hmyzu, speciální těsnění, bezpečnostní lepené sklo.

» Povrchová úprava – průsvitný bezbarvý lak, možné oplechování – lakovaný hliník.

Montážní úhelníky

Při montáži jsou třeba úhelníky, které jsou zabalené v samostatné krabici uložené v kartonovém obalu okna. Univerzální montážní úhelník umožňuje namontovat okno ve standardní montážní výšce, nebo je zapustit o 4 cm hlouběji do konstrukce střechy. Varianty osazení jsou vyznačeny barevně odlišenými ryskami na boční straně rámu.

Červená ryska znázorňuje běžné osazení, modrá ryska zapuštěnou variantu. Při běžné montáži na červené úrovni je třeba umístit úhelníky na horní a spodní část rámu. Používá se přitom lemování pro standardní montáž. Při zapuštění okna hlouběji do střešní konstrukce se dosáhne hladkého estetického dojmu a lepšího izolačního efektu. K hlubšímu osazení do střechy se používá modrá úroveň a úhelníky se umístí na boční stranu rámu. K montáži je třeba použít lemování pro zapuštěnou montáž.

Tepelně izolační rám

Pro zajištění lepší vnější izolace okna je vhodné použít tepelně izolační soupravu. Obsahuje izolační rám pro lepší izolaci mezi okenním rámem a střechou, límec s plstěným podkladem a samostatný drenážní žlábek. Nové spojovací úhelníky, které jsou součástí rámu, zajišťují jednoduchou a přesnou montáž. Tepelně izolační rám se osadí do připraveného otvoru ve střešní konstrukci na podpůrné latě.

Na tepelně izolační rám se nasadí rám střešního okna bez okenního křídla. Hydroizolační límec se přilepí na rám okna pomocí připravené lepicí pásky integrované na fólii. Samolepicí rohové klapky mají přesah, díky němuž lze docílit důkladného utěsnění rámu. Skládaná část se snadno natáhne přes latě a těsně a bezpečně se tak připojí s dostatečným přesahem do pole vedle střešního okna.

Opláštění

Po osazení rámu okna následuje montáž sádrokartonového ostění. Pro jednodušší montáž je vhodné použít montážní soupravu pro sádrokartonové ostění. Nejprve se upevní ocelový rám, který je základem pro vytvarování samotného sádrokartonového obložení. Montáž zjednodušují a zrychlují teleskopické profily, a to bez ohledu na sklon a tloušťku střechy. Mezi ocelové rámy lze přidat další vrstvu tepelné izolace, čímž se minimalizují tepelné mosty. Na zaizolované ostění se následně připevní parozábrana, která je parotěsná a brání kondenzaci. Nainstalované teleskopické profily poskytují pevný základ pro spojení parotěsné zábrany domu s parotěsným límcem. Nakonec se nařeže sádrokarton, který se ukotví na ocelový rám vyplněný tepelnou izolací. Řezání a návrh sádrokartonového ostění ulehčuje montážní souprava. Montáž opláštění se realizuje v souladu s technickými pokyny dodavatele sádrokartonu.

TIP

Lemování

Střešní okna se musí namontovat s lemováním, které zajistí vodotěsné spojení mezi střešním oknem a střešní krytinou. Vyrábí se v různých verzích určených pro konkrétní typy střešní krytiny.

Systém lemování proti počasí se vyrábí v šesti variantách: EDW pro profilovanou střešní krytinu do výšky vlny 120 mm, EDS pro plochou střešní krytinu s výškou do 8 mm, EDW 2000 pro standardní hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 120 mm se zateplovací soupravou, EDS 2000 pro standardní hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 16 mm se zateplovací soupravou, EDJ 2000 pro zapuštěnou hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 90 mm se zateplovací soupravou a EDN 2000 pro zapuštěnou hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 16 mm se zateplovací soupravou.

Co budete potřebovat:

 • Střešní okno se spodním ovládáním
  Velux Standard Plus GLL 1055 B
  velikost okna MK 06, 78 × 118 mm 318 €
 • Lemování se zateplovací soupravou pro standardní tloušťku ostění
  Velux Lemování EDW (profilovaná střešní krytina s výškou do 120 mm)
  MK06, 78 × 118 mm 145 €
 • Vnitřní úprava
  Souprava pro montáž ostění Velux LSG 1000
  ocelový rám, parotěsná fólie BBX
  MK06, 78 × 118 mm 66 €
 • Rychlořezné šrouby
 • Tepelná izolace
 • Sádrokarton
 • Nářadí
  šroubovák, elektrický šroubovák, elektrická vrtačka, vodováha

VELUX Česká republika, s.r.o.

logo
Sokolova 1d
619 00 Brno

telefon: +420 531 015 512
e-mail: info.v-cz@VELUX.com

web: www.velux.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Střešní okna VELUX - kategorie a příslušenství

Střešní okna VELUX - kategorie a příslušenství

Střešní okna VELUX spadají do tří kvalitativních tříd: STANDARD, STANDARD PLUS a PREMIUM. Třída STANDARD jako základní řada nabízí funkční a spolehlivé řešení pro ty, kteří volí uživatelsky příjemné vlastnosti střešního okna. Třída STANDARD PLUS je nadstandardní řada střešních oken, která přináší další praktické…