REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Položte si plovoucí podlahu sami s naším návodem

Pokládka plovoucích podlah již není pouze záležitostí odborníků. Zakoukali jste se do zajímavé vinylové podlahy? Nebo jsi si vybrali úžasnou podlahu z masivu? Tak jako tak, s námi si položíte vaši novou plovoucí podlahu úplně sami. Poradíme vám, jak na to.
Položte si plovoucí podlahu sami s naším návodem

Co budete potřebovat?

Pokud se rozhodnete pro pokládku plovoucí podlahy svépomocí, je důležité si nejprve obstarat potřebné nářadí a materiál. Z nářadí si připravte kladivo, pilu, distanční klíny, vrtačku, táhlo a truhlářský metr.

Kromě samotných lamel plovoucí podlahy budete ještě potřebovat penetraci, samonivelační stěrku, akrylový tmel, parotěsnou zábranu, případně izolaci proti kročejovému hluku, lemovací a přechodové lišty.

Základem je suchý a rovný podklad

Před samotnou pokládkou plovoucí podlahy je důležité upravit podkladovou plochu. Pokud nerovnosti na podkladové ploše neodstraníte, podlaha může časem začít vrzat a mezi jednotlivými prkny začnou vznikat mezery.

Případné nerovnosti by neměly přesáhnout výšku 2 mm na 2 metry délky. Podklad, na který bude podlaha položena, musí být rovný, suchý, zbavený veškerého prachu a nečistot a v případě potřeby také napenetrovaný.

Penetrace a vyrovnávací stěrka

Penetraci můžete zakoupit již namíchanou nebo si ji ve správném poměru s vodou zředit.  Na penetraci poté přijde kvalitní samonivelační vyrovnávací stěrka. Vyrovnávací stěrku musíte nechat schnout minimálně 24 hodin. Penetraci i stěrku seženete ve většině specializovaných prodejen nebo v obchodech pro kutily.

Na rovný, suchý a čistý povrch položíme parotěsnou zábranu. V podstatě se jedná o pruhy igelitové fólie. Jednotlivé pásy parotěsné fólie se musí překrývat alespoň o 20 centimetrů a jejich přechody by měly být zafixovány páskou. Na parozábranu umístíme izolaci proti kročejovému hluku. Může se jednat o pěnovou podložku o síle 5 milimetry nebo také o podkladovou dřevovláknitou desku.

Pokládka plovoucí podlahy krok za krokem

  1. Po dokonale připravené podkladové ploše můžeme přistoupit k samotné pokládce plovoucí podlahy. Pokládku provádíme ve zcela prázdné místnosti a začínáme ji pokládat u jedné ze stěn pokoje ve směru, odkud nám dopadá světlo.
  2. Ode zdi udržujeme odstup cca jeden centimetr, který vytvoříme přesně takto širokými dřevěnými klínky. Tato mezera nám slouží jako dilatační spára, díky níž se může plovoucí podlaha alespoň trochu hýbat. Kdyby byla napojena přímo na zeď, hrozilo by, že se nám někde vyboulí.
  3. Pro pokládku první řady uřízněte drážku desky na její podélné straně a touto stranou ji přiložte ke stěně. Lamely v první řadě do sebe napojíme přes zámek na kratší straně. Lamely postačí pouze mírně nazdvihnout, nasadit do zámku a položit. Případně ji můžete doklepnout paličkou nebo kladívkem.
  4. Poslední lamelu v řadě otočte dekorem dolů, přiložte ji ke stěně a podél hrany předposlední desky ji odřízněte. Každá nová řada se začíná vždy zbylým kouskem předchozí řady. Spoje mezi jednotlivými lamelami přesazujeme alespoň o 40 cm vždy v následující řadě, pro dodržení stabilního napojení.
  5. První tři řady jsou pro dobrý základ opravdu důležité a tak si dávejte pozor, aby byly opravdu rovné. Pomocí táhla přisuňte jednotlivé díly prvních tří řad co nejblíže k sobě.
  6. Poté pokračujte s pokládkou dalších řad až dojdete k protější stěně pokoje. Čela desek u stěn vždy zajistěte distančními klíny.
  7. U poslední řady berte ohled na vzniklou mezeru. Lamely bude zřejmě potřeba upravit na požadovanou šířku a nakonec ji pevně připevnit k předposlední řadě.
  8. Správně naměřenou a uříznutou lamelu dokončující řady je potřeba opravdu pevně dotáhnout. K tomu vám opět poslouží táhlo. Také zde nezapomeňte s nutnou dilatací kolem celé podlahy.
  9. Nakonec se nad dilatační spáru u zdí přidělávají soklové neboli lemovací lišty. Někdy bývá obtížné je přivrtat, proto je lepší používat hmoždinky. Mezery mezi lištou a zdí je dobré vyspárovat akrylovým tmelem.
  10. Přechodové lišty použijeme v místech, kde plovoucí podlaha navazuje na jiný materiál nebo dekor plovoucí podlahy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Buštěhrad opravuje sociální byty, je o ně velký zájem

Buštěhrad opravuje městské sociální byty. Aktuální rekonstrukce se týká přízemí domu č. p. 128, kde dosud byly dvě bytové jednotky s nedostatečným hygienickým zázemím. Město je přestaví na tři byty s kompletním zázemím, sdělila to na dotaz starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková. Hodnota investice činí necelé čtyři ...

Hradec Králové, Ilustrační obrázek, Fotolia.com

Hradec Králové vypsal třetí tendr na lávku přes Labe, uzávěrka je 3. října

Město Hradec Králové vypsalo třetí soutěž na stavbu lávky přes Labe u kongresového centra Aldis. Uzávěrka pro podání nabídek je 3. října, vyplývá z dokumentace tendru. Oproti předchozím dvěma soutěžím jsou nové zadávací podmínky mírnější. Není v nich požadavek na to, že dodavatel umí pracovat s technologií speciálního ...

Proč jsou paneláky tak barevné? Přijďte si o tom popovídat!

Proč jsou paneláky tak barevné? Přijďte si o tom popovídat!

Podívejme se na panoramata mnohých českých měst. Nezřídka uvidíme velká paneláková sídliště. Důvodem jejich vzniku byla především bytová krize a nutnost rychlé výstavby řízené centrálním plánováním. Jak ale vypadají dnes v době prosazování individuálních zájmů? Barvy a tvary až zrak přechází, architekti pláčou a ...

Zdroj: Fotolia.com - vege

ZDARMA: Právní poradna od ESTAV.cz na veletrhu For Arch 2019

Nevyznáte se ve stavebním právu? Řešíte konflikt se sousedy? Potřebujete pomoci objasnit proces povolení stavby? Řešíte konflikty se stavební firmou? Na co si dát pozor před podepsáním rezervační smlouvy? Tyto a další vaše otázky vám pomůžeme řešit osobně na veletrhu For Arch 2019 na stánku ESTAV.cz! Využijte ...

REKLAMA
REKLAMA