REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Položte si plovoucí podlahu sami s naším návodem

Pokládka plovoucích podlah již není pouze záležitostí odborníků. Zakoukali jste se do zajímavé vinylové podlahy? Nebo jsi si vybrali úžasnou podlahu z masivu? Tak jako tak, s námi si položíte vaši novou plovoucí podlahu úplně sami. Poradíme vám, jak na to.
Položte si plovoucí podlahu sami s naším návodem

Co budete potřebovat?

Pokud se rozhodnete pro pokládku plovoucí podlahy svépomocí, je důležité si nejprve obstarat potřebné nářadí a materiál. Z nářadí si připravte kladivo, pilu, distanční klíny, vrtačku, táhlo a truhlářský metr.

Kromě samotných lamel plovoucí podlahy budete ještě potřebovat penetraci, samonivelační stěrku, akrylový tmel, parotěsnou zábranu, případně izolaci proti kročejovému hluku, lemovací a přechodové lišty.

Základem je suchý a rovný podklad

Před samotnou pokládkou plovoucí podlahy je důležité upravit podkladovou plochu. Pokud nerovnosti na podkladové ploše neodstraníte, podlaha může časem začít vrzat a mezi jednotlivými prkny začnou vznikat mezery.

Případné nerovnosti by neměly přesáhnout výšku 2 mm na 2 metry délky. Podklad, na který bude podlaha položena, musí být rovný, suchý, zbavený veškerého prachu a nečistot a v případě potřeby také napenetrovaný.

Penetrace a vyrovnávací stěrka

Penetraci můžete zakoupit již namíchanou nebo si ji ve správném poměru s vodou zředit.  Na penetraci poté přijde kvalitní samonivelační vyrovnávací stěrka. Vyrovnávací stěrku musíte nechat schnout minimálně 24 hodin. Penetraci i stěrku seženete ve většině specializovaných prodejen nebo v obchodech pro kutily.

Na rovný, suchý a čistý povrch položíme parotěsnou zábranu. V podstatě se jedná o pruhy igelitové fólie. Jednotlivé pásy parotěsné fólie se musí překrývat alespoň o 20 centimetrů a jejich přechody by měly být zafixovány páskou. Na parozábranu umístíme izolaci proti kročejovému hluku. Může se jednat o pěnovou podložku o síle 5 milimetry nebo také o podkladovou dřevovláknitou desku.

Pokládka plovoucí podlahy krok za krokem

  1. Po dokonale připravené podkladové ploše můžeme přistoupit k samotné pokládce plovoucí podlahy. Pokládku provádíme ve zcela prázdné místnosti a začínáme ji pokládat u jedné ze stěn pokoje ve směru, odkud nám dopadá světlo.
  2. Ode zdi udržujeme odstup cca jeden centimetr, který vytvoříme přesně takto širokými dřevěnými klínky. Tato mezera nám slouží jako dilatační spára, díky níž se může plovoucí podlaha alespoň trochu hýbat. Kdyby byla napojena přímo na zeď, hrozilo by, že se nám někde vyboulí.
  3. Pro pokládku první řady uřízněte drážku desky na její podélné straně a touto stranou ji přiložte ke stěně. Lamely v první řadě do sebe napojíme přes zámek na kratší straně. Lamely postačí pouze mírně nazdvihnout, nasadit do zámku a položit. Případně ji můžete doklepnout paličkou nebo kladívkem.
  4. Poslední lamelu v řadě otočte dekorem dolů, přiložte ji ke stěně a podél hrany předposlední desky ji odřízněte. Každá nová řada se začíná vždy zbylým kouskem předchozí řady. Spoje mezi jednotlivými lamelami přesazujeme alespoň o 40 cm vždy v následující řadě, pro dodržení stabilního napojení.
  5. První tři řady jsou pro dobrý základ opravdu důležité a tak si dávejte pozor, aby byly opravdu rovné. Pomocí táhla přisuňte jednotlivé díly prvních tří řad co nejblíže k sobě.
  6. Poté pokračujte s pokládkou dalších řad až dojdete k protější stěně pokoje. Čela desek u stěn vždy zajistěte distančními klíny.
  7. U poslední řady berte ohled na vzniklou mezeru. Lamely bude zřejmě potřeba upravit na požadovanou šířku a nakonec ji pevně připevnit k předposlední řadě.
  8. Správně naměřenou a uříznutou lamelu dokončující řady je potřeba opravdu pevně dotáhnout. K tomu vám opět poslouží táhlo. Také zde nezapomeňte s nutnou dilatací kolem celé podlahy.
  9. Nakonec se nad dilatační spáru u zdí přidělávají soklové neboli lemovací lišty. Někdy bývá obtížné je přivrtat, proto je lepší používat hmoždinky. Mezery mezi lištou a zdí je dobré vyspárovat akrylovým tmelem.
  10. Přechodové lišty použijeme v místech, kde plovoucí podlaha navazuje na jiný materiál nebo dekor plovoucí podlahy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Pravidla stavebních zásahů do památek: Vsaďte na dobré architekty, jednejte s NPÚ

Pravidla stavebních zásahů do památek: Vsaďte na dobré architekty, jednejte s NPÚ

Řešili jsme již, jak postupovat v případě, že vlastníme stavbu v památkově chráněném území nebo kulturní památku a chceme na ni provést nějaké úpravy. Prvním krokem by měla být vždy konzultace s příslušným památkářem. Čím se však řídí památková péče v případě posuzování záměrů vlastníků? Existují nějaké obecné…

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"

Tomuto potrubí vnitřní kanalizace se říká také stoupací, stoupačka. Pro potrubí musí být použity správné materiály, průměry a musí být řádně upevněno. Začíná u nejvýše položené odbočky a končí u patkového kolena. Těchto potrubí může být vedeno v budově několik v závislosti na velikosti budovy, počtu a druhu…

foto: Petr Bohuslávek

Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Ve čtvrtek to řekl novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat…

Zdroj: Fotolia.com - neubau-lagerhalle---thombal

Propad stavebnictví pokračuje, v červnu kleslo o 11,5 procenta

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří…

Letní posezení. Inspiraci k fotosoutěži naleznete i ve svém okolí. Zapojte se!

Letní posezení. Inspiraci k fotosoutěži naleznete i ve svém okolí. Zapojte se!

Velká letní fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro letošní rok má téma Letní posezení. Zašlete i vy svoji fotografii. Kde hledat inspiraci? Rozhlédněte se kolem sebe! Léto, pohoda, kávička či zmrzlina, zahrádka, pergola či příjemná lavička mohou vykouzlit tu správnou atmosféru vaší fotky. Zapojte se, pošlete fotografii a…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA