REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vřídlo s mísou od Liaporu - zahájení lázeňské sezóny 2016 v Karlových Varech

Opravu kolonády plánuje radnice na příští rok. Vynucenou novinkou letošní lázeňské sezóny je tak vývěra Vřídla před kolonádou. Podívete se na video o instalaci speciální betonové mísy, kterou přivezli z Liaporu z Vintířova.
Vřídlo s mísou od Liaporu - zahájení lázeňské sezóny 2016 v Karlových Varech

Havarijní stav vřídelní kolonády v Karlových Varech a otázky kolem rekonstrukce

Vřídelní kolonáda v Karlových Varech, která slouží veřejnosti od května 1975 je v havarijním stavu. Původně bylo počítáno s životností stavby s atypickými rozměry 80 let. Nyní je stavba z důvodu bezpečnosti nepřístupná, což doporučil statik jako preventivní opatření. Poruchy se týkají jak podlah, tak například i kupole, je potřeba zabezpečit skla u fontány i podlahu v okolí vřídelní vázy. Dnešní kolonáda byla vybudována v letech 1969 – 1975 a nahradila provizorní dřevěnou kolonádu, která sloužila v letech 1947 -1969. Původní litinovou kolonádu lázeňští hosté využívali dlouhých 60 let (1879 – 1939). Kolonáda je umístěna jako most nad řekou Teplou, v jejích útrobách se nachází i veřejnosti přístupné prostory.

Opravu kolonády plánuje radnice na příští rok, přičemž tomu bude předcházet samozřejmě projektová příprava a dílčí kroky, jako např. rekonstrukce pítek. K tomu se přidává kritika současné plánované rekonstrukce, část veřejnosti volá po architektonické soutěži s účastí renomovaných architektů, část veřejnosti žádá repliku původního litinového díla vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V obou případech se očekává zájem, který vyvolaly podobné rekonstrukce historických budov ve světě, například v Drážďanech nebo Barceloně. V každém případě jde o velmi citlivou oblast, protože kolonáda sedí na vřídelní desce a je tam vývěr Vřídla. Radnice se před časem snažil zařadit stavbu nové kolonády do programu evropských dotací. Ukázalo se ale, že ty nebudou určeny pro cestovní ruch ani lázeňství, a tak kolonáda z dotovaných projektů vypadla.

Novinka zahájení lázeňské sezóny 2016 – Vřídlo pro širým nebem

Z důvodu nutné rekonstrukce naplánovala radnice přesun vývěru Vřídla před kolonádu. Bude to stát zhruba dva miliony korun, ale největší atrakce města za to stojí. V rámci provizorního provozu bude dosahovat proud maximálně do výšky kolonády, tj. ne tak vysoko jako v kupoli.

Nová vřídelní mísa od společnosti LIAPOR má průměr 6 metrů, váží 14 tun a výroba formy pro její zhotovení zabrala 3 tesařům celých 14 dnů.

ato speciální nádoba má průměr 6 metrů, váží 14 tun a výroba formy pro její zhotovení zabrala 3 tesařům celých 14 dnů.

Zdroj: https://www.tzb-info.cz/videa/14158-vridlo-s-misou-od-liaporu-zahajeni-lazenske-sezony-2016-v-karlovych-varech

Gejzír Vřídla vydá za minutu průměrně dva tisíce litrů minerální vody a dnes je jediným pramenem využívaným ke koupelím. Sloupec vřídelní vody je díky tlaku schopen vytrysknout až do výšky 12 metrů. Vřídelní kolonáda zastřešuje Vřídlo a čtyři jiné ochlazené vývěry vřídelní vody o teplotách 30, 50, 50, 72 a 72 °C.

Stejné složení minerální vody jinde ve světě nemají, takže se hledají vždy technologie a materiály unikátně pro Vřídlo, například se umísťovaly nerezové vložky pro hlavní mísu Vřídla, v roce 2011 i pro pítka. Sama agresivní minerální voda se podílí na poškození konstrukci kolonády.

Podívejte se na televizní reportáž o této významné události

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Pohled boční z nadhledu Foto: BoysPlayNice

Libeňské Docky dýchají atmosférou „libeňského Amsterodamu“

Návrh studia QARTA Architektura navazuje na koncepci regenerace celého území bývalých přístavních doků. Pět bytových domů vystavěných na bývalém přístavním brownfieldu evokuje atmosféru „libeňského Amsterdamu“. Domy stojí na výlučném místě, úzkém poloostrově lemovaném protějšími zelenými břehy.

foto Libeňské Docky /STUDIO QARTA ARCHITEKTURA/ BoysPlayNice

Zájem investorů o výstavbu na brownfieldech loni v ČR vzrostl o 51 procent

Mezi investory, kteří hledají v Česku lokality pro své podnikání, se loni o 51 procent zvýšil zájem o stavby na brownfieldech, tedy nevyužívaných nemovitostech. Důvodem je mimo jiné nedostatek vhodných a infrastrukturně připravených pozemků. ČTK o tom dnes informovala státní agentura CzechInvest. V Národní databázi…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA