REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Zárubně s dveřními světlíky ušetří peníze za osvětlení

Dveřní světlíky jsou určeny pro prosvětlení prostoru předsíně všude tam, kde je v zádveří tak málo denního světla, že nestačí volba prosklených dveří. Dveřní světlíky jsou pevné prosklené plochy, které do prostor za interiérovými dveřmi přivedou přirozené denní světlo z prostoru před dveřmi.

Dveřní světlíky jsou součástí speciálního dveřního futra – zárubně, do které jsou napevno vsazené. Dveřní světlíky lze použít v kombinaci s klasickými otočnými nebo kyvnými dveřmi, anebo také s posuvnými dveřmi. Pokud použijete k prosvětlení zádveří dveřní světlíky, pravděpodobně se to odrazí také na vašem účtu za energie, protože přísun denního světla vám umožní méně sahat na vypínač s elektrickým osvětlením.

Dveřní světlíky se obvykle umisťují po obou stranách dveří, případně pouze na jednu stranu dveří, pokud nemáte dost prostoru na oboustranné umístění. Další variantou světlíků jsou takzvané nadsvětlíky, které jsou umístěné nad dveřmi. Častá je také kombinace obou variant, tedy umístění dveřních světlíků nad dveřmi a současně po stranách, aby do prostor za dveřmi proniklo co nejvíce denního světla.

Sklo, které se používá jako výplň světlíků je v mnoha případech průsvitné, ale neprůhledné. Dost často se jako výplň světlíků používá takzvané satinované sklo, zmatněné a zneprůhledněné pískováním anebo leptáním. K zamezení průhlednosti se často používá také aplikace speciální samolepicí fólie, zejména pokud je skleněná výplň světlíku z průhledného skla. Skleněnou výplň dveřního světlíku doporučujeme vždy sladit se sklem, které je použito na prosklení dveří. U světlíků se při výběru skla doporučuje být racionální a myslet na to, že základní vlastností funkčního dveřního světlíku je průsvitnost! Pro zvýšení bezpečnosti se doporučuje zvolit jako výplň dveří i světlíku bezpečnostní kalené sklo.

Dveřní světlíky jsou součástí speciální zárubně, proto se včetně dveří vyrábí na míru, podle velikosti stavebního otvoru, takže je téměř nezbytné svěřit zaměření, návrh, výrobu i instalaci dveří se světlíky zkušeným odborníkům z některého z dveřních studií, kde si dveře a zárubně se světlíky můžete objednat. Specialista změří a odborně posoudí stavební otvor a podle aktuální situace navrhne nejvhodnější konstrukční řešení, zejména doporučenou šířku zárubní a dveří. Pak, po konzultaci se zákazníkem o rozměrech, typu, stylu, materiálu a povrchové úpravě plánovaných dveří, proces pokračuje zpracováním technického návrhu dveří a kalkulace. Po schválení návrhu a plánovaných nákladů zákazníkem následuje výroba a odborná montáž.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dveře

Soutěž HELUZ „Vyfoť stín“

Soutěž HELUZ „Vyfoť stín“

V uměleckém ztvárnění jistě dostane stín opět mnoho podob. Své snímky můžete přihlásit do 15. června 2019 a můžete vyhrát klasické sluneční brýle Ray Ban Aviator.

zdroj: AGC Glass Europe

Vrstvené bezpečnostní sklo: Z čeho se skládá a jaké má vlastnosti

Vrstvené sklo (někdy nepřesně označované jako lepené či pod starým obchodním názvem Connex) se skládá ze dvou či více tabulí skla a jedné či více polyvinylbutyralových mezivrstev (PVB fólií), které se vyznačují mimořádnou pevností, pružností a přilnavostí. Tyto vlastnosti zaručí, že v případě rozbití zůstanou střepy ...

Zdroj: Fotolia.com - hiphoto39

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl I.

Pokud bydlíte ve starším rodinném nebo bytovém domě, jistě jste někdy uvažovali o snížení jeho energetické náročnosti. To vyžaduje často stavební úpravy a stěžejní je zateplení, což znamená většinou nemalé finanční investice. Snižovat energetickou náročnost a tím i náklady na provoz domu lze ale i dalšími způsoby. V ...

REKLAMA