REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Zárubně s dveřními světlíky ušetří peníze za osvětlení

Dveřní světlíky jsou určeny pro prosvětlení prostoru předsíně všude tam, kde je v zádveří tak málo denního světla, že nestačí volba prosklených dveří. Dveřní světlíky jsou pevné prosklené plochy, které do prostor za interiérovými dveřmi přivedou přirozené denní světlo z prostoru před dveřmi.

Dveřní světlíky jsou součástí speciálního dveřního futra – zárubně, do které jsou napevno vsazené. Dveřní světlíky lze použít v kombinaci s klasickými otočnými nebo kyvnými dveřmi, anebo také s posuvnými dveřmi. Pokud použijete k prosvětlení zádveří dveřní světlíky, pravděpodobně se to odrazí také na vašem účtu za energie, protože přísun denního světla vám umožní méně sahat na vypínač s elektrickým osvětlením.

Dveřní světlíky se obvykle umisťují po obou stranách dveří, případně pouze na jednu stranu dveří, pokud nemáte dost prostoru na oboustranné umístění. Další variantou světlíků jsou takzvané nadsvětlíky, které jsou umístěné nad dveřmi. Častá je také kombinace obou variant, tedy umístění dveřních světlíků nad dveřmi a současně po stranách, aby do prostor za dveřmi proniklo co nejvíce denního světla.

Sklo, které se používá jako výplň světlíků je v mnoha případech průsvitné, ale neprůhledné. Dost často se jako výplň světlíků používá takzvané satinované sklo, zmatněné a zneprůhledněné pískováním anebo leptáním. K zamezení průhlednosti se často používá také aplikace speciální samolepicí fólie, zejména pokud je skleněná výplň světlíku z průhledného skla. Skleněnou výplň dveřního světlíku doporučujeme vždy sladit se sklem, které je použito na prosklení dveří. U světlíků se při výběru skla doporučuje být racionální a myslet na to, že základní vlastností funkčního dveřního světlíku je průsvitnost! Pro zvýšení bezpečnosti se doporučuje zvolit jako výplň dveří i světlíku bezpečnostní kalené sklo.

Dveřní světlíky jsou součástí speciální zárubně, proto se včetně dveří vyrábí na míru, podle velikosti stavebního otvoru, takže je téměř nezbytné svěřit zaměření, návrh, výrobu i instalaci dveří se světlíky zkušeným odborníkům z některého z dveřních studií, kde si dveře a zárubně se světlíky můžete objednat. Specialista změří a odborně posoudí stavební otvor a podle aktuální situace navrhne nejvhodnější konstrukční řešení, zejména doporučenou šířku zárubní a dveří. Pak, po konzultaci se zákazníkem o rozměrech, typu, stylu, materiálu a povrchové úpravě plánovaných dveří, proces pokračuje zpracováním technického návrhu dveří a kalkulace. Po schválení návrhu a plánovaných nákladů zákazníkem následuje výroba a odborná montáž.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dveře

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: Fotolia.com

Jak vybrat bytové dveře?

V současné době se na českém trhu pohybuje celá řada výrobců a dovozců bezpečnostních dveří do bytových domů. Většina renomovaných výrobců nabízí dveře, které splňují zákonné i normativní požadavky pro instalaci vstupních bytových dveří. Najdou se však i firmy, které nabízí dveře, co nesplňují takřka nic. Zkusme se…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA