REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Největší opuštěná budova světa: Hotel Rjugjong

Měla to být největší a v mnoha ohledech nejúchvatnější stavba na Zemi. Výsměch imperialistickému Západu, ztělesněné pokoření egyptských pyramid, nový div světa. Přesto si vydobyla jen jediné prvenství: největší opuštěná a nedokončená budova. Hotel Rjugjong v severokorejském Pchjongjangu je vlastně jakýmsi smutným pomníkem celého totalitního režimu.
Největší opuštěná budova světa: Hotel Rjugjong

Stavba zahájená v roce 1987, která se měla stát nehasnoucí hvězdou Asie, se nachází v okresu Sojang-dong. V době zahájení stavebních prací se mělo jednat o sedmou nejvyšší stavbu světa, a mimochodem také první mrakodrap s výškou přes 300 metrů, stojící mimo území Spojených států. I kdyby byla dnes s definitivní platností dokončena, v první desítce by se neuchytila. Stavební vývoj šel v posledních letech natolik kupředu, že by Rjugjong Hotel mohl stěží okupovat čtyřicátou příčku.

Dominanta celé severokorejské metropole měla dosahovat do výšky 330 metrů, disponovat 105 podlažími a ve svých prostorách chovat více než 3000 hotelových pokojů (dohromady s užitnou plochou 360 000 metrů čtverečních). Sedm restaurací umístěných v otočné kopuli působí v tak megalomanském projektu jen jako třešnička na dortu.

Poprvé byly stavební práce zastaveny v roce 1992, a tak se slavnostního otevření nedočkal ani „všelidový“ vůdce Kim Ir Sen, který zemřel o dvě léta později. V současnosti je celý objekt údajně dokončen, ale není zpřístupněn. Jak ale podotýkají interesovaní zahraniční odborníci, velmi pravděpodobně se bude jednat jen o „povrchovou“ úpravu objektu „na oko“, nikoliv kompletní dokončení.

V době, kdy výstavbu spolufinancovala Čína, Sovětský svaz a Severní Koreja, spolykal „Hotel zkázy“ Rjugjong na dvě miliardy dolarů, tedy asi 7 % hrubého domácího produktu celé země.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

TIP: Grilování s noblesou ve venkovní kuchyni

TIP: Grilování s noblesou ve venkovní kuchyni

Znáte to – jakmile je pár dní za sebou teplo, už aby byl venku gril a v lednici pár pořádných steaků, klobás a nějaká ta zelenina. Grilování je pro mnohé Čechy symbolem léta. Je to čas, kdy se žije, vaří a jí venku. A ti náročnější k tomu využívají venkovní kuchyň.

REKLAMA