Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na co se mě ptají zájemci o dřevostavby?

V souvislosti s růstem zájmu stavebníků o nový dřevěný montovaný dům roste na trhu v ČR také počet společností nebo jednotlivců, které se výstavbou dřevostaveb zabývají, resp. se touto činností chtějí živit. Nemají odpovídající know-how, neznají technické normy, slovo parozábrana nebo parobrzda nikdy neslyšeli a pojem tepelný most je pro ně naprosto neznámý. Jednou z činností, kterou Asociace dodavatelů montovaných domů dělá, je bezplatné poradenství pro zájemce o novou dřevostavbu.
Na co se mě ptají zájemci o dřevostavby?

Tyto firmy, většinou bez historie, odpovídajících znalostí, zkušeností a certifikátů, se snaží prosadit tím, že vás oslní ve své nabídce velmi nízkou cenou za dům. Zde ale platí, stejně tak jako u většiny výrobků a služeb, že to, co je levné, není kvalitní. Když si koupíte paštiku za pět korun, tak máte zpočátku radost, že jste v obchodě ušetřili. Pak ale doma zjistíte, že vám paštika vůbec nechutná a nezbývá nic jiného než ji vyhodit do koše. V tomto případě je Vaše ztráta relativně malá.

Když si ale koupíte levný a nekvalitní dům, budete mít radost z nízké ceny jenom velmi krátkou dobu. Někdy to bývá doba, která ani nepřekročí termín dokončení Vašeho domu. Znám mnoho investorů, kteří se nechali garážovou firmou ve fázi výběrového řízení oslnit super nízkou cenou, a když pak stavba domu kolabovala, protože zhotovitel neuměl ani připevnit sádrokartonové desky na strop, museli firmu během montáže vyhnat a obrátit se na někoho jiného, kdo jim dům dodělá.

Někdy se také stává, že „garážová“ firma vám udělá cenovou nabídku na dům, ale potom, v průběhu výstavby, Vám cenu navyšuje, protože v původní nabídce zapomněli nacenit parapety, okapy nebo se mezi tím zvýšila cena izolace nebo střešní krytiny a vy to musíte doplatit. Firem, které zákazníkům nejsou schopny nabídnout odpovídající, ani ze zákona stanovenou resp. normovanou kvalitu, je na trhu čím dál víc a vy jako potencionální zákazník (objednatel) resp. zájemce o novou kvalitní nízkoenergetickou dřevostavbu se v tom většinou nejste schopen zorientovat.

Jednou z činností, kterou Asociace dodavatelů montovaných domů dělá, je bezplatné poradenství pro zájemce o novou dřevostavbu.

V poslední době se na mne obrátila řada potencionálních investorů, kteří mne žádali o nějaký obecný návod (kuchařku), jak mají při výběru budoucího dodavatele (zhotovitele) své nové dřevostavby postupovat. Protože nikde doposud takový návod neexistoval, pokusil jsem se sepsat několik zásad, které by měl zájemce o novou dřevostavbu při výběru dodavatele svého domu zohlednit (postupně to budu ještě doplňovat a upřesňovat):

  1. Jak je firma dlouho na trhu a kolik již postavila domů? Zde doporučuji, aby měla firma úspěšně realizováno minimálně 10 – 20 domů.
  2. Reference - nechejte si předložit seznam a kontakty na min. 5 - 10 zákazníků, kterým firma dům postavila, a zeptejte se jich, jak byli s dodavatelem spokojeni a jak se jim v domě bydlí?
  3. Nechejte si předložit certifikáty, které firma na výstavbu dřevostaveb získala, tj. zda vám může firma předložit statické posouzení, tepelně technické posouzení, prokázání požární odolnosti - jakým způsobem má zhotovitel domu deklarovány tyto vlastnosti? Firma by měla splňovat a deklarovat, že splňuje zákonné požadavky na výstavbu, které jsou uvedeny např. na stránkách TZUS
  4. Nechejte si předložit seznam dodavatelů materiálů, se kterými firma spolupracuje (např. na konstrukční dřevo, tepelné izolace, desky na opláštění stěn, okna a dveře, topení apod.)
  5. Nechejte si předložit konstrukci (skladbu) obvodové stěny a zjistěte, jakou tloušťku má dřevěná rámová konstrukce a hlavně jaký má stěna jako celek koeficient prostupu tepla – W/m2.K)
  6. Ověřte si, kdo bude Váš dům nejenom vyrábět, ale také montovat. Kvalita montáže, zejména zvládnutí detailů, je u dřevostavby snad ještě důležitější než výroba konstrukce nebo stavebních dílců. Montážní firma by měla prokázat taky své zkušenosti a kompetence z úspěšně realizovaných montáží minimálně 10 domů.
  7. Zjistěte, zda firma dělá u svých domů tzv. blower door test (test neprůvzdušnosti obálky budovy) popř. jiné zkoušky. Zde jde o to, jak je firma schopna Vám garantovat kvalitu své montáže.
  8. Nedoporučuji, abyste měli při výběru dodavatele domu jako rozhodovací kritérium na prvním místě pouze nejnižší cenu. Příliš nízká cena téměř vždy znamená nízkou až nedostatečnou kvalitu.
  9. Nechejte si předložit text (vzor) smlouvy o dílo. Zde také poznáte, jakou má firma úroveň, jakou poskytuje záruku na nosnou konstrukci a na ostatní výkony.

Často se zájemci o novou dřevostavbu hovořím a říkám jim: Pokud si chcete nechat postavit dřevostavbu, doporučuji Vám, obrátit se na některého ze členů ADMD, protože tyto firmy jsou certifikované podle Dokumentu národní kvality. To neznamená, že firmy, které nejsou sdruženy v ADMD jsou špatné, ale jistota pro Vás, že stavba bude provedena kompetentně a budou dodrženy všechny normy a předpisy je u členů ADMD vyšší.

Pokud bude potencionální investor – zájemce o dřevostavbu - chtít získat kvalitní informace, může se na mne resp. na Asociaci dodavatelů montovaných domů obrátit. Sídlo a kancelář ADMD se nachází v Brně na Bauerově ulici 10 (vedle brány č. 10 BVV) v areálu Národního stavebního centra EDEN 3000. Zde si také mohou zájemci o kvalitní dřevostavbu prohlédnout vzorové domy několika osvědčených výrobců. Areál brněnského Stavebního centra je otevřen denně od 10 do 18 hodin a v každém vzorovém domě jsou na setkání se zákazníky připraveni zkušení stavební poradci.

Ing. Vratislav Blaha, CSc.

předseda ADMD

Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Víte, že se můžete obrátit na ombudsmana pro dřevostavby?

Víte, že se můžete obrátit na ombudsmana pro dřevostavby?

I přes veškerou snahu a péči vyrobit a smontovat dřevěný dům v té nejlepší kvalitě, může během realizace nastat mezi objednatelem a stavební firmou nepřekonatelný komunikační spor, např. kvůli jinému pohledu na způsob provedení. Asociace dodavatelů montovaných domů nabízí pro tyto případy institut Smírčího orgánu.

Den dřevostaveb 2016 přiblížil návštěvníkům moderní dřevostavby do všech detailů

Den dřevostaveb 2016 přiblížil návštěvníkům moderní dřevostavby do všech detailů

V rámci říjnové akce Den dřevostaveb 2016 byly otevřeny a veřejnosti zpřístupněny vybrané vzorové a referenční stavby členských firem Asociace dodavatelů montovaných domů na území celé České republiky. Celkem si mohli zájemci o kvalitní dřevostavbu prohlédnout 32 vybraných domů od 13 členských firem sdružených v ADMD.