REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Brněnská školka se pyšní přírodní podlahou Wineo PURLINE a podlahovým vytápěním

Mateřská škola v Brně Záhumenicích byla rekonstruována po více než 35 letech svého provozu. Rekonstrukce zahrnovala výměnu hliníkových oken, demolici betonových podlah, demontáž starých radiátorů, pokládku nových podlahových krytin a obnovu venkovních teras včetně úpravy školní zahrady.

Zatímco zásadnější úpravy nebyly od otevření školky zapotřebí, podlaha - vždy tradiční PVC v rolích - se v minulosti měnila dvakrát. Třetí výměnu podlahové krytiny si vyžádal drolící se podkladový beton. Při té příležitosti bylo rozhodnuto o likvidaci starého topného systému s radiátory a o instalaci komfortního podlahového vytápění. Vše se stihlo v období letních prázdnin, a tak si děti v tomto školním roce už mohou hrát na příjemných přírodních elastických podlahách Wineo PURLINE od německého výrobce Windmöller Flooring.

Zdravá podlaha ve dvou hlavních místnostech pro děti

V prostorách MŠ Brno Záhumenice měkčenému PVC odzvonilo. Nová volba padla na přírodní elastickou podlahu Wineo PURLINE. Jedná se o organickou podlahu, vyrobenou z obnovitelných surovin a přírodního plniva. Neobsahuje PVC, chlór, změkčovadla ani rozpouštědla, namísto chemických přísad se při výrobě používá řepkový a ricinový olej, je zcela bez emisí a zápachu. Dojde-li k požáru, neunikají z ní žádné toxické plyny ani se neuvolňuje kouř, únikové cesty tak zůstanou viditelné a dobře průchozí. Její ekologická podstata založená na organickém polyuretanu umožňuje bezproblémovou recyklovatelnost, až podlaha doslouží, lze ji bezpečně zlikvidovat spolu s běžným odpadem.

Hana Lejsková, ředitelka MŠ Záhumenice, si podlahu pochvaluje zejména z důvodu její zdravé podstaty, děti si na podlaze hrají a tráví na ní spoustu času. „Ve srovnání s přechozí podlahou není cítit zápachem typickým pro PVC, jednoduše se udržuje, neklouže, nestudí a je vysoce odolná,“ dodává Hana Lejsková.

Vyzdvihnout si zaslouží i designové provedení, výrobce má v nabídce řadu stálobarevných dekorů, odstínů a konstrukčních variant. Vystavení slunečnímu záření ani zatížení nábytkem na podlaze nezanechávají žádné stopy. Ve školce si vybrali imitaci dřeviny dub. Celkem 96 m2 krytiny Wineo PURLINE v rolích bylo položeno ve dvou hlavních místnostech pro děti, do budoucna se uvažuje o rozšíření na chodby i do dalších prostor.

Příprava podkladu a instalace lepením

Původní drolící se beton nahradila nová podkladní deska s instalovaným podlahovým topením. Dokonalou rovinnost podkladu (2 mm / 2 m) zajistila realizační firma pomocí samonivelační stěrky. Ověření správné vlhkosti podkladu proběhlo CM metodou, nechyběla topná zkouška podlahového topení. Z pohledu optimálních podmínek bylo v místnosti zapotřebí zajistit minimální teplotu 18 °C, relativní vzdušnou vlhkost 40 – 60 % a teplotu podkladu nad 15 °C. V takovémto prostředí se krytina ponechala minimálně 24 hodin před pokládkou aklimatizovat.

Dekor Dub Pacifik z kolekce Timber se prodává v rolích a pokládá se celoplošným lepením k podkladu. Použito bylo lepidlo Uzin KE66. Nejdříve 24 hodin po instalaci podlahy nebo po vytvrdnutí lepidla lze spoje mezi pásy utěsnit svařovací šňůrou. „Tepelné spojení se provádí svařovací pájkou s 5mm tryskou, kterou se rozžhavená svařovací šňůra aplikuje mezi pásy podlahové krytiny. Svařovací šňůra se nechá vychladnout a poté je v požadovaném místě začištěna (seříznuta) v úrovni povrchu podlahy,“ upřesňuje Aleš Viktorin ze společnosti Kratochvíl parket profi, s.r.o.

Na závěr proběhlo olištování kolem stěn, vybrány byly průhledné lišty Bolta s možností vlepení proužku podlahové krytiny, díky čemuž lišta dokonale ladí s designem podlahy. Rám lišty lze vybrat v různých barvách. Podlaha je zatížitelná 24 – 48 hodin od montáže, záleží na klimatických podmínkách a vlastnostech použitého lepidla. Bez omezení lze krytinu používat po úplném vyzrání lepidla, přibližně po 5 dnech.

Antibakteriální, hygienický povrch, který se snadno udržuje

Nová podlaha nevyžaduje náročnou údržbu. Polyuretanový povrch krytiny Wineo PURLINE je antistatický, antibakteriální, vysoce odolný vůči skvrnám, poničení i působení chemikálií. Díky kompaktnosti a dokonalému uzavření se na povrchu nedrží nečistoty a podlaha se velmi jednoduše udržuje v čistotě. Skvrny od pastelek a propisek se dají snadno odstranit. Použití běžných čisticích prostředků je samozřejmostí, k údržbě však postačí i čistá voda.

Bezpečnost a kvalitu ekologické elastické podlahy Wineo PURLINE od německého výrobce Windmöller Flooring potvrzuje řada získaných nezávislých ocenění a certifikátů. Za všechny zmiňme certifikát Modrý anděl, udělovaný produktům, které jsou ve všech směrech šetrné k životnímu prostředí a splňují přísná kritéria zdravotních a bezpečnostních standardů.

Produkty Wineo PURLINE nabízí společnost Kratochvíl parket profi, s.r.o., která sortiment ekologických elastických podlahovin zastřešuje pod společnou značkou KPP Ecology. Pro více informací navštivte www.kpp.cz.

Katalog Wineo PURLINE lze stáhnout na odkazu ZDE.

Detaily k podlahové krytině:

Podlahová krytina: Heterogenní přírodní elastická podlaha Wineo PURLINE,
kolekce Timber v rolích, dekor Dub Pacifik
Lišty: Průhledné lišty Bolta s možností vložení pásku v dekoru podlahy
Množství: 96 m2 + svařovací šňůra
Způsob pokládky: Celoplošné lepení k podkladu, lepidlo Uzin KE66
Dodavatel krytiny: Kratochvíl parket profi, s.r.o.
Zajištění pokládky: Podlahářství Miroslav Kratochvíl
Stavební úpravy: W.A.K., spol. s r.o.
Termín realizace: Konec srpna 2015 (rekonstrukce proběhla v červenci a srpnu 2015)

Kratochvíl parket profi, s.r.o.

logo
Bohunická cesta 1/328
66448 Moravany

telefon: 547 212 811
e-mail: info@kpp.cz

web: www.kpp.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se prestižní přehlídkou světového designu London Design Festival (LDF), který se v letošním roce uskutečnil od 14. do 22. září po celém Londýně v rámci specializovaných výstav, přednášek a workshopů. V rámci našeho stavebního portálu se podíváme především na krásu dřeva v kolekci nazvané Leaving a Legacy.

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Někteří lidé vnímají dospělost jako poměrně fádní fázi života, a tak se raději přidržují hravého dětství. Majiteli moskevského bytu dočista vyhovoval svět superhrdinů. Jenže kam má po stěhování do nového apartmánu uložit své sesbírané klenoty? To už je práce pro architekta s citem pro praktický design.

Zdroj:  Megan Taylor

Útulné bydlení v malé řadovce

Úzké řadové domy nejsou v centru Londýna ničím výjimečným. Neskýtají mnoho obytného prostoru, ale disponují venkovní plochou, která nabízí inspirativní možnosti. Klienti z oblasti jižního Londýna se obrátili na architekty, kteří přišli s funkčním návrhem na rozšíření domu tak, aby se do něj vešel jejich sen.

Den architektury už příští týden zavelí Hurá dovnitř!

Den architektury už příští týden zavelí Hurá dovnitř!

Vojenský archiv v Olomouci, funkcionalistická budova Edisonovy transformační stanice v Praze, bronzovou medailí za architekturu oceněný český EXPO pavilon ve Vizovicích, klenot 1. republiky – nově rekonstruovaný výstavní Pavilon v Lounech, brněnská obdoba Flatiron Building alias Administrativní centrum Trinity, ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA