Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Poptávka po kancelářích, logistických centrech a průmyslových areálech poroste

Společnosti podnikající v Česku rozšiřují výrobu, přijímají nové zaměstnance a potřebují tomu přizpůsobit své kanceláře a prostory. Poptávka po nich bude růst i v letech 2016–2017.
© Ivan Kruk - Fotolia.com

Developeři připravují novou výstavbu, ale někteří z nich se obávají nedostatečných kapacit stavebních firem.

Kancelářský development (výstavba kanceláří)

Zájem o kancelářské budovy bude v následujících dvou letech větší než nyní. Ředitelé developerských společností předpokládají, že přibude podepsaných smluv. Objem poptávek by měl v roce 2016 v Praze stoupnout o 4,9 procenta a v mimopražských regionech o 2,3 procenta. O rok později bude zájem ještě větší. V hlavním městě by měla poptávka vzrůst o 6,8 procenta, v regionech o další 2,6 procenta. “Pražský trh je nyní zaplaven velkým objemem kancelářských ploch dokončených v letech 2014–2015. Tento extrémní tlak na straně nabídky ale zajišťuje výhodné podmínky nájemcům pro sjednání nízkého nájemného a získání dalších benefitů. Ceny nájmů kanceláří neporostou nejméně do poloviny příštího roku 2016,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Kancelářský trh v Praze se potýká s převisem nabídky nad poptávkou, především z důvodu množství nových projektů. Primárním nástrojem pro boj o nájemce se staly pobídky související s nájmem, například příspěvek na tzv. fitouty nebo délka období s nulovým nájmem. V roce 2016 bude na pražský kancelářský trh uveden rekordně nízký objem nových prostor, to by mohlo pomoci k vyrovnání nabídky a poptávky,” říká Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.

V roce 2016 uvedou developeři do provozu méně kancelářských budov než letos. Na rok následující je však připraveno větší množství projektů, a tak objem poroste, a to v Praze i v ostatních městech. Ředitelé developerských společností predikují pro oba dva roky shodnou míru neobsazenosti kancelářských prostor – v průměru by měla dosáhnout 15 procent.

„Z pohledu dodávky nových projektů dojde v příštím roce 2016 ke značnému útlumu oproti letošnímu roku. V roce 2017 se však objem plánované výstavby opět zvětšuje. Ohledně nájemců a uzavírání nových smluv snad dojde ke snížení procenta renegociací značně pod 50 %, alespoň čísla Q3 2015 tomu nasvědčují. Nové smlouvy jsou stále většinou uzavírané s nájemci již na trhu existujícími. Nově příchozích je velmi málo. Právě u této skupiny očekávám oživění, což by mohlo pomoci udržet míru neobsazenosti v Praze pod 16 %, i kdyby došlo k nárůstu nového developmentu, jak je plánováno na 2017.“ Robert Mikeš, marketingový ředitel společnosti Weber, Saint Gobain, dodává: „Nyní se hodně objevují projekty, kde se developer snaží vymanit ze standardu a použít ve svém projektu či projektech jiná řešení a nabídnout tak větší uživatelský komfort.“

CEEC Research

logo
Na Spojce 968/7
101 00 Praha

telefon: +420 776 023 170
e-mail: kontakt@ceec.eu

web: www.ceec.eu

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Stavební pozemky v Pardubickém kraji zdražily za 14 let o 150 %

Stavební pozemky v Pardubickém kraji zdražily za 14 let o 150 %

Ceny stavebních pozemků v Pardubickém kraji vzrostly mezi lety 2001 a 2014 o více než 150 procent. Kupní ceny byly vyšší než odhadní a rostly ještě výrazněji. Ceny rodinných a bytových domů a bytů se v letech 2005 až 2014 zvýšily přibližně o polovinu, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

REKLAMA