REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: Kanceláře Enterprise z půlky prodány před zahájením výstavby

Budova Enterprise Office Center je novou dominantou Prahy 4. Jde o Dvanáctipodlažní budovu nabízející kanceláře nejvyšší třídy „A“, dodatečné prostory pro nájemce a také až 400 parkovacích míst. Budovu podle návrhu architekta Vladimíra Krátkého postavila stavební firma STRABAG.
ROZHOVOR: Kanceláře Enterprise z půlky prodány před zahájením výstavby

ESTAV.cz se ptá...

Věděli jste hned od začátku, že Enterprise bude výjimečný projekt?

Ing. Tomáš Velemínský, odpovídá ...

Ano. Vždycky jsme si říkali, že tahle parcela je mimořádná a zaslouží si výjimečný projekt. Přitom na nás ležela poměrně velká odpovědnost, projekt totiž stojí přímo na hlavní pražské dopravní tepně – ulici 5. května. Věděli jsme, že tuto šanci musíme využít na 100 %. Z hlediska polohy, z hlediska lokality, z hlediska velikosti… zkrátka je to pro nás projekt snů.

ESTAV.cz se ptá...

Jak se rodil tento, podle Vás „projekt snů“?

Ing. Tomáš Velemínský, odpovídá ...

Vytvoření prostorového a uživatelského konceptu je vždy náročný proces. Uvažovali jsme asi o 15 variantách, ale vždy to skončilo ve stádiu „ano, ale…“. Když nám architekt předložil poslední návrh se zakřivením hlavní fasády, bylo jasno během chvíle, že to je ten tvar a ty proporce, které jsme hledali, že to je prostě “ono”.

ESTAV.cz se ptá...

Jak hodnotíte rychlost výstavby, resp. celkovou práci dodavatelů?

Ing. Tomáš Velemínský, odpovídá ...

Rychlost výstavby byla v skutku výjimečná a stala se nutnou podmínkou realizace projektu. Byli jsme v situaci, kdy jsme byli v jednání s prvním klíčovým zájemcem o prostory v Enterprise - firmou Avast. Jednání se protahovala, ale konečný termín nastěhování přitom zůstával stejný. Protože jsme stavbu mohli zahájit teprve po podpisu smlouvy, celková doba výstavby se zkrátila na 1,5 roku, což je při 4 podzemních a 12 nadzemních podlažích opravdu rekordní rychlost.

ESTAV.cz se ptá...

Takže jste už při začátku stavby měli 50 % budovy pronajatých?

Ing. Tomáš Velemínský, odpovídá ...

Přesně tak. To je, myslím, na trhu pronájmů kancelářských prostor v Praze dost výjimečné, mít předtím, než se kopne do země, půlku budovy pronajatou.

ESTAV.cz se ptá...

Stane se Enterprise benchmarkem nových kancelářských budov?

Ing. Tomáš Velemínský, odpovídá ...

Věřím, že ano. Enterprise je originál, který se nedá okopírovat. Postavili jsme ji ve správný čas na správném místě. Důraz na design a urbanistický kontext byl pro nás hodně důležitý, chtěli jsme, aby Enterprise byla nadčasová, nejen kvalitou. Aby i za dvacet let pořád vypadala dobře a tvořila přirozenou a samozřejmou součást městského veřejného prostoru.

ESTAV.cz se ptá...

A co další projekty v České republice?

Ing. Tomáš Velemínský, odpovídá ...

Není tajemství, že máme připravené projekty na Invalidovně, konkrétně Futurama III. Tu už stavíme a příští rok bude hotová a připravená pro nájemce – je to zatím náš „nejzelenější“ projekt. Registrujeme stoupající zájem o tuto lokalitu, a proto máme ve stádiu projektových příprav dva pozemky přímo vedle stanice metra Invalidovna. Ve dvou kancelářských budovách nabídneme nájemcům 20 000 m2. Rádi bychom lokalitu Invalidovna rozvinuli i z hlediska infrastruktury, takže tam také plánujeme obchody a služby.

Ing. Tomáš Velemínský

Vystudoval stavební fakultu ČVUT, poté působil jako projektant a následně manažer výstavby zahraničních investičních celků. V oboru nemovitostí a zejména projektového developmentu staveb působí již více než 20 let. Od roku 1995 působí v ČR jako manažer a jednatel dceřiné společnosti zabývající se developmentem nemovitostí v rámci rakouské skupiny Girocredit, která následně zfúzovala se skupinou ERSTE. V ní od roku 2000 působí jako jednatel společnosti ERSTE Group Immorent ĆR s.r.o., která se zabývá leasingem nemovitostí a projektovým developmentem staveb.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Enterprise Office Center v TOP 100 kancelářských staveb světa

Enterprise Office Center v TOP 100 kancelářských staveb světa

Odborná porota největšího světového veletrhu realit a investičních příležitostí MIPIM 2016, zařadila novou pražskou dominantu – Enterprise Office Center, mezi TOP 100 nejlepších administrativních staveb světa.

REKLAMA