REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

48 % lidí nezná pojem pasivní dům. O víkendu se do nich můžou zdarma podívat

Investice do bydlení je pro většinu lidí největší v životě, přesto se o ní spousta investorů rozhoduje na základě neúplných, zkreslených nebo protichůdných informací. Vyplývá to z výzkumu, který pro Centrum pasivního domu zpracovala agentura SC&C. Podle něj 48 % dotazovaných netuší, co je to pasivní dům, jeden ze základních modelů energeticky úsporného bydlení.
Pasivní dům

Napravit to mohou už tento víkend, kdy probíhají mezinárodní Dny pasivních domů. 13. až 15. listopadu 2015 bude po celé České republice otevřena bezmála stovka objektů, které se pyšní minimálními náklady na vytápění, promyšleným designem a zdravým vnitřním prostředím.

"Principy pasivního domu jsou v Česku známé už přes deset let, a přesto je pořád mnozí lidé neznají anebo věří tisíckrát vyvráceným mýtům," komentuje výsledek průzkumu Jan Bárta, ředitel odborné organizace Centrum pasivního domu. Právě proto pořádá akce jako Dny pasivních domů, v rámci nichž mohou zájemci nahlédnout do desítek rodinných i bytových domů, škol a letos i pasivního domu pro seniory a pobavit se s jejich majiteli. "Přímá zkušenost a možnost zeptat se na cokoli pomáhají rozptýlit obavy nejefektivněji," dodává Bárta.

Z výzkumu, který si nechal u agentury SC&C zpracovat, vyplývá, že lidé mají zájem o vlastnosti, kterými pasivní domy disponují. "Investoři deklarují touhu po kvalitním, zdravém i úsporném bydlení. Jenže omezené finanční možnosti a nutnost řešit nové bydlení rychle je často vedou ke kompromisům," komentuje výsledky výzkumu Jana Hamanová, ředitelka výzkumu SC&C.

Pasivní dům je přitom dům, opírající se o kvalitní a úspornou obálku, která omezí účet na vytápění na několik tisíc korun ročně. Oproti neodborně zatepleným stavbám se navíc přímo v návrhu počítá se systémem řízeného větrání, které uživatelům zajišťuje vždy čerstvý vzduch. Stejné základní principy ale neznamenají jednotvárnost a strohost.

To má letos v rámci Dnů pasivních domů dokumentovat 87 otevřených domů po celé České republice. Mezi objekty, které bude možné navštívit, jsou i pasivní dům pro seniory v Modřicích u Brna nebo pasivní základní umělecká škola v Holicích na Pardubicku, která získala speciální ocenění na soutěži Stavba roku.

Pasivní domy se od 13. do 15. listopadu neotevřou jen v Česku. Návštěvníci přivítají majitelé domů nejen v Německu, odkud koncept vzešel, ale také v Rakousku, Belgii, Velké Británii nebo dokonce v Číně, Jižní Koreji či Indonésii.

Bližší informace o otevřených pasivních domech a doprovodném programu celé akce najdete na webu CPD.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

Zdroj: Fotolia, Andery Popov

Ceny starších domů v ČR meziročně i mezičtvrtletně zdražily

Ceny starších domů po rekonstrukci v Česku průměrně meziročně i mezičtvrtletně zdražily v prvním čtvrtletí o tři procenta. Průměrná cena byla 46.205 korun za metr čtvereční. Přestože většina větších měst a jejich okolí zaznamenala meziroční pokles cen, mezičtvrtletně u velké části z nich ceny vzrostly o procenta.…

Zdroj: Tisková zpráva MMR ČR

Program na obnovu a rozvoj Terezína a Josefova

Vláda schválila materiál MMR, který představuje další krok k obnově a rozvoji pevnostních měst Terezín a Josefov. Obsahuje hlavní teze desetiletého programu. Způsob financování záchrany akutně ohrožených objektů vláda schválila v září loňského roku. Pevnostním městům by v příštích 10 letech…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, jamrooferpix

Stovky nových bytů v Přerově. Město se chystá na příchod nových obyvatel

Přerov se s dostavbou dálnice D1 a velkým zájmem investorů o průmyslové zóny chystá na příliv nových obyvatel. Podle vedení radnice ve městě vznikne do pěti let několik set nových bytů. Stavět je budou soukromé firmy, ale i město, které má v plánu vybudovat na místě současného hotelového domu Strojař osm desítek…

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA