Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Česko potřebuje kvalitní okna více než jiné země

Mohou za to velké teplotní rozdíly během roku. Na zasklení to vytváří speciální nároky. Česká republika je díky své geografické poloze obdařena horkými léty a studenými zimami. Pro nadšence outdoorových sportů je to skvělá zpráva, pokud však stavíte dům, či rekonstruujete byt, nutí vás to věnovat speciální pozornost zasklení.

Právě velké rozdíly v průměrných teplotách mezi zimou a létem jsou důvodem, proč v našich zeměpisných šířkách musíme speciálně dbát na výběr zasklení. Rozdíl v teplotních průměrech nejchladnějšího a nejžhavějšího měsíce v roce totiž dosahuje až 20 stupňů Celsia. V maximálních zde nejnižších teplotách však dosahuje mnohem vyšší hodnoty.

Pokud není vhodně zvolené zasklení, rozdíly v teplotách způsobí problémy a diskomfort během velké části roku. V zimě to může znamenat chladné místnosti a úniky tepla, v létě zase jejich přehřívání a více peněz vynaložených na chlazení interiérů.

Dlouhodobá měření překvapivě ukazují, že průměrné zimní teploty v České republice se příliš neliší od těch ve Skandinávii. Například průměrná teplota nejchladnějšího měsíce (leden) v Norsku je minus 3,8 stupně Celsia, přičemž ve stejném měsíci je teplotní průměr v České republice minus 2,2 stupně, což je rozdíl jen něco málo přes 1,5 stupně Celsia. Zimní teploty v Čechách se dají přirovnat k průměrným teplotám jihovýchodního Norska.

Samozřejmě průměrné hodnoty se v různých oblastech liší - jinou průměrnou teplotu naměříte v Praze a jinou v Krkonoších. Pokud však porovnáme jen města, i tam vycházejí zajímavé výsledky. Například Praha má v zimě o nějaký ten stupeň chladnější počasí než norská města Stavanger a Bergen. Letní "průměrky" se však pohybují úplně někde jinde - například v červenci dosahují 17 stupňů Celsia. To je srovnatelné s Bruselem či jižní Anglií.

Takové klimatické podmínky jen podtrhují důležitost výběru správného zasklení na budovách. To, že tato otázka je v našich končinách nanejvýš aktuální, prokazují i zmíněná měření. „V našich podmínkách se ukazuje jako výhodné instalovat okna s nízkým solárním faktorem "g". Platí to zejména pro větší zasklené plochy, jako jsou zimní zahrady či terasy, a to zejména pokud mají jižní nebo západní orientaci," radí odborníci společnosti Guardian, která je jedním z předních světových výrobců plaveného skla.

Z toho jasně vyplývá, že zasklení v našich zeměpisných šířkách musí splňovat náročná kritéria, musí přinést to nejlepší z obou světů. Guardian svým zákazníkům doporučuje používat typ SunGuard SN 70/37 v izolačních trojsklech, který poskytne v zimě téměř o 20 % nižší tepelné ztráty než standardní izolační trojskla. V létě zase blokuje o 30 % více slunečního záření. Kromě toho SunGuard pomáhá snižovat úroveň UV záření v místnostech až o dvě třetiny. Toto záření může být velmi nebezpečné pro lidskou pokožku, ale i pro nábytek a zařízení v interiéru.

 

Zejména v letních měsících, kdy se do oken opírá více slunečního záření, mají místnosti tendenci přehřívat se. To může znamenat nejen diskomfort, ale také nepříznivý dopad na zdraví, v každém případě však zvýšené náklady na klimatizování místností. Chlazení je několikanásobně dražší než ohřev vzduchu. V takovém případě je vhodným řešením zasklení s vysokou úrovní solární ochrany a zároveň vysokou propustností světla.

Zasklení SunGuard SN 70/37 bylo použito například na těchto budovách:

  • FlorentinumPraha
  • CTP Towers Ostrava
  • Spielberk Offices Brno
  • Technická univerzita Liberec

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA