REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

V českých domácnostech je 64 milionů světelných zdrojů - jak s nimi nakládáme?

V českých domácnostech je 64 milionů světelných zdrojů. Stále převažují klasické wolframové žárovky (42 %), ale jejich počet v domácnostech meziročně klesá. Naopak úspornější typy osvětlení – kompaktní zářivky a LED světelné zdroje – vykazují růstový trend. Průměrná domácnost v roce 2014 nakoupila necelé čtyři kusy světelných zdrojů a vyřadila více než tři kusy. Vyplývá to z průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1219 respondenty.
V českých domácnostech je 64 milionů světelných zdrojů - jak s nimi nakládáme?

„Na jednu domácnost připadá v průměru 15 světelných zdrojů. Neekonomické wolframky z domácností postupně mizí a nahrazují je úsporné světelné zdroje,“ shrnuje výsledky průzkumu Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů a svítidel.

Loni domácnosti vyřadily celkem 10,1 milionu kusů klasických žárovek a 1,8 milionu kusů kompaktních zářivek, které obsahují malé množství toxické rtuti, kterou je třeba odborně zrecyklovat.

„K bezpečné recyklaci Češi odevzdali zářivky obsahující více než 26 kilogramů toxické rtuti. Ta by teoreticky mohla ve volné přírodě znečistit vodu v objemu téměř dvou nádrží Lipno,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

  • 1382 metrů jsou Češi ochotni ujít s vysloužilou úspornou zářivkou na sběrné místo.
  • Úsporky recykluje necelá polovina obyvatel. Loni se z nich odstranilo 26 kilogramů toxické rtuti, která by teoreticky mohla znečistit vodu v objemu téměř dvou nádrží Lipno.
  • V Česku je nyní k dispozici více než 4560 sběrných míst.

Polovina vyřazených „úsporek“ končí na skládkách

Lidé jsou ochotni odnášet nefunkční světelné zdroje průměrně do vzdálenosti 1382 metrů. „Speciální nádobu by nejvíce uvítali v místě, kde jsou kontejnery pro tříděný odpad, a dále v prodejnách elektra či v supermarketech,“ říká Zuzana Adamcová.

O umístění sběrného místa vyřazených světelných zdrojů mají povědomí dvě třetiny Čechů. V praxi však „úsporky“ recykluje zhruba jen 50 procent obyvatel: „Polovina vyřazených úsporek tak končí na skládkách komunálního odpadu, kde ohrožují životní prostředí toxickou rtutí,“ varuje Zuzana Adamcová.

Počet sběrných míst stále roste

V Česku je nyní k dispozici přes 4560 sběrných míst, přičemž jejich počet neustále roste. Vyřazené úsporné zářivky lze vrátit v obchodech s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na úřadech nebo v řadě firem.

„Doposud jsme jich rozmístili více než 1900 a další přibývají. Ve velkých obchodních řetězcích se postupně buduje i síť společných nádob, do nichž je vedle zářivek možné odevzdat také malé elektrospotřebiče nebo baterie,“ uzavírá Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA