REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Příští týden začne Designblok, největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě

První instalace s názvem Pavilon Designbloku se však objeví již ve čtvrtek 15. října na Václavském náměstí.

Pavilon Designbloku představuje jedinečnou venkovní instalaci, která je jeho srdcem a rozcestníkem. Každoročně jej navrhují progresivní čeští architekti a designéři a inspirují se tématem celé přehlídky. Letošní zpracování v podobě gigantického krmelce pro lesní zvěř navrhli architekti Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru a1architects. Uvnitř jako zástupce světa designu použili svítidla od předního českého výrobce Lasvit.

Návštěvníci se mohou těšit na jedinečné kousky současných designérů jako Maarten Baas, deFORM nebo Jan Plecháč & Henry Wielgus, které byly uvedeny letos poprvé na Euroluce v Miláně. "Krmelec současného designu dává divákům prostor oprostit se od mnohdy nedostupných a často zbytných kousků, setrvat na čerstvém vzduchu, provětrat si hlavu a promyslet pečlivě do čeho investovat - to vše díky tomu, že z krmelce zkrátka žádný kousek nevyndáte… Elementární a časem prověřený archetyp stavby zároveň připomíná, že kvalitní design je ten, který má jasnou funkci, nevytváří líbivou iluzi, neskrývá se za prázdná gesta a bude svému majiteli sloužit nejen pro potěchu oka, ale i ducha a v neposlední řadě pro konkrétní použití,” vysvětlují David Maštálka a Lenka Křemenová z a1architects.

Slavnostního rozsvícení celého objektu proběhne ve čtvrtek 15. října od 18:00 v horní části Václavského náměstí za účasti starosty městské části Praha 1 Ing. Oldřicha Lomeckého. "Každý projekt potřebuje nejen kvalitní obsah, ale i formu. Pavilon Designbloku se stane součástí Václavského náměstí a Václavské náměstí součástí této skvělé přehlídky, což – jak věřím – bude pro obě strany inspirující spojení,“ vysvětluje.

Pavilon tak symbolicky otevře město Designbloku. Vedle tradičních výstavních prostor Superstudia a Openstudia budou samozřejmě moci, tak jako každoročně, návštěvníci i letos navštívit desítky instalací po celém městě. V obchodech, galeriích i pop-up shopech. Vybíráme alespoň některé z nich:

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ze které každoročně vykrystalizuje řada talentovaných designérů a architektů na letošní Designblok opět otevře veřejnosti své ateliéry v rámci oslav 130 let od založení školy. „Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, jako nejstarší a nejvýznamnější učiliště designu v ČR se v rámci oslav 130. výročí založení připojuje k letošním prezentacím Designbloku 2015. Budova bude otevřena veřejnosti podobně jako při výstavách Artsemestr. Představí průřez studentských prací jednotlivých ateliérů, návštěvníkům budou přístupny přednášky teoretické výuky a školní knihovna,“ říká k expozici na UMPRUM prorektor pro vnější vztahy a mezinárodní spolupráci prof. Ak. Arch. Jiří Pelcl.

Jiří Pelcl se také jako jeden ze zásadních současných českých designérů představí velkorysou autorskou výstavou v centru současného umění DOX.

Pod křídly designérské školy Scholastika se představí zajímavý mladý holandský designér Lex Pott.

Na křižovatce ulic Na Příkopech a Havířská se ve středu 14. října objeví instalace Pro lepší město, která představí návrh nového městského mobiliáře pro Prahu. Zastávka se zabudovaným wifi připojením a interaktivní mapou okolí, vyhledávání pěších a cyklostezek, moderní stojany na kola a vše, co nás v Praze obklopuje.

Konsepti, jeden z nejzajímavějších pražských showroomů s předními nábytkářskými značkami v letošním roce slaví 20 let na trhu. V bývalé holešovické továrně na vývojové tanky a nádrže a v často se měnící aranži potkáte například značky, jako jsou Moroso, Kartell, Cappellini, Established and Sons, B&B Italia a další, v architektuře revitalizovaného prostoru D3A. Ve stejném prostoru naleznete také prezentaci aktuální kolekce sklářské a designérské společnosti Lasvit, zejména s úspěšnými kolekcemi Candy a Fungo Chandelier brazilských designérů Campana Brothers.

Kvalitář je mladá galerie a platforma pro umění, design a architekturu. Pravidelné výstavy mladých autorů – během Designbloku například Markéty Kratochvílové a Tadeáše Podrackého, loňských objevů roku Cen Czech Grand Design.

Hlavní prostor Designbloku je však pro letošní ročník Výstaviště Praha Holešovice – Průmyslový palác, Lapidárium Národního Muzea a divadlo Spirála. V jejich prostorách se bude odehrávat celý program přehlídky, která proběhne od 22. - 27. října 2015.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Designblok

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Dvaadvacátý ročník Designbloku stihl relativně bezpečnou dobu v době nákazy koronaviru a vydařil se. Přišlo více než 15 tisíc lidí, rozdány byly ceny v jedenácti kategoriích, odborná porota ocenila produktové novinky, svítidla, nábytek, bytové doplňky, nejzdařilejší módní kolekci a šperk. Absolutním vítězem se stal…

Začal Designblok 2020

Začal Designblok 2020

Po pěti velmi úspěšných letech na pražském Výstavišti bude letošní hlavní výstava v  bývalém klášteře svatého Gabriela v Holečkově ulici. Prostor nabídne atraktivní kontrast historických prostor a současného designu.

Foto: Roberto Conte

Zhmotnil stín a postavil dům, který neexistuje

Pokud fandíte umění pod širým nebem hraničící s architekturou, jistě se na vaší mapě neztrácí italské Arte Sella. Jedna z nejpůsobivějších galerií světa. Exponáty vytvořené dílem z přírody a instalované stoprocentně v přírodě zdobí údolí Val Sella už od roku 1986.

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se prestižní přehlídkou světového designu London Design Festival (LDF), který se v letošním roce uskutečnil od 14. do 22. září po celém Londýně v rámci specializovaných výstav, přednášek a workshopů. V rámci našeho stavebního portálu se podíváme především na krásu dřeva v kolekci nazvané Leaving a Legacy.

ROZHOVOR: Jak se na svět dívá designér Petr Novague

ROZHOVOR: Jak se na svět dívá designér Petr Novague

„Design je klíčová vlastnost produktu, zajišťuje mu odlišnost od konkurence, náskok, výhodu, “ říká Petr Novague, jeden z hlavních představitelů českého designu. Získal za svoji práci již mnohá ocenění. Jak sám tvrdí, ocenění získávají produkty, nikoli designéři. Posledním úspěchem je Reddot award, který získaly…

REKLAMA