Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Příští týden začne Designblok, největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě

První instalace s názvem Pavilon Designbloku se však objeví již ve čtvrtek 15. října na Václavském náměstí.

Pavilon Designbloku představuje jedinečnou venkovní instalaci, která je jeho srdcem a rozcestníkem. Každoročně jej navrhují progresivní čeští architekti a designéři a inspirují se tématem celé přehlídky. Letošní zpracování v podobě gigantického krmelce pro lesní zvěř navrhli architekti Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru a1architects. Uvnitř jako zástupce světa designu použili svítidla od předního českého výrobce Lasvit.

Návštěvníci se mohou těšit na jedinečné kousky současných designérů jako Maarten Baas, deFORM nebo Jan Plecháč & Henry Wielgus, které byly uvedeny letos poprvé na Euroluce v Miláně. "Krmelec současného designu dává divákům prostor oprostit se od mnohdy nedostupných a často zbytných kousků, setrvat na čerstvém vzduchu, provětrat si hlavu a promyslet pečlivě do čeho investovat - to vše díky tomu, že z krmelce zkrátka žádný kousek nevyndáte… Elementární a časem prověřený archetyp stavby zároveň připomíná, že kvalitní design je ten, který má jasnou funkci, nevytváří líbivou iluzi, neskrývá se za prázdná gesta a bude svému majiteli sloužit nejen pro potěchu oka, ale i ducha a v neposlední řadě pro konkrétní použití,” vysvětlují David Maštálka a Lenka Křemenová z a1architects.

Slavnostního rozsvícení celého objektu proběhne ve čtvrtek 15. října od 18:00 v horní části Václavského náměstí za účasti starosty městské části Praha 1 Ing. Oldřicha Lomeckého. "Každý projekt potřebuje nejen kvalitní obsah, ale i formu. Pavilon Designbloku se stane součástí Václavského náměstí a Václavské náměstí součástí této skvělé přehlídky, což – jak věřím – bude pro obě strany inspirující spojení,“ vysvětluje.

Pavilon tak symbolicky otevře město Designbloku. Vedle tradičních výstavních prostor Superstudia a Openstudia budou samozřejmě moci, tak jako každoročně, návštěvníci i letos navštívit desítky instalací po celém městě. V obchodech, galeriích i pop-up shopech. Vybíráme alespoň některé z nich:

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ze které každoročně vykrystalizuje řada talentovaných designérů a architektů na letošní Designblok opět otevře veřejnosti své ateliéry v rámci oslav 130 let od založení školy. „Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, jako nejstarší a nejvýznamnější učiliště designu v ČR se v rámci oslav 130. výročí založení připojuje k letošním prezentacím Designbloku 2015. Budova bude otevřena veřejnosti podobně jako při výstavách Artsemestr. Představí průřez studentských prací jednotlivých ateliérů, návštěvníkům budou přístupny přednášky teoretické výuky a školní knihovna,“ říká k expozici na UMPRUM prorektor pro vnější vztahy a mezinárodní spolupráci prof. Ak. Arch. Jiří Pelcl.

Jiří Pelcl se také jako jeden ze zásadních současných českých designérů představí velkorysou autorskou výstavou v centru současného umění DOX.

Pod křídly designérské školy Scholastika se představí zajímavý mladý holandský designér Lex Pott.

Na křižovatce ulic Na Příkopech a Havířská se ve středu 14. října objeví instalace Pro lepší město, která představí návrh nového městského mobiliáře pro Prahu. Zastávka se zabudovaným wifi připojením a interaktivní mapou okolí, vyhledávání pěších a cyklostezek, moderní stojany na kola a vše, co nás v Praze obklopuje.

Konsepti, jeden z nejzajímavějších pražských showroomů s předními nábytkářskými značkami v letošním roce slaví 20 let na trhu. V bývalé holešovické továrně na vývojové tanky a nádrže a v často se měnící aranži potkáte například značky, jako jsou Moroso, Kartell, Cappellini, Established and Sons, B&B Italia a další, v architektuře revitalizovaného prostoru D3A. Ve stejném prostoru naleznete také prezentaci aktuální kolekce sklářské a designérské společnosti Lasvit, zejména s úspěšnými kolekcemi Candy a Fungo Chandelier brazilských designérů Campana Brothers.

Kvalitář je mladá galerie a platforma pro umění, design a architekturu. Pravidelné výstavy mladých autorů – během Designbloku například Markéty Kratochvílové a Tadeáše Podrackého, loňských objevů roku Cen Czech Grand Design.

Hlavní prostor Designbloku je však pro letošní ročník Výstaviště Praha Holešovice – Průmyslový palác, Lapidárium Národního Muzea a divadlo Spirála. V jejich prostorách se bude odehrávat celý program přehlídky, která proběhne od 22. - 27. října 2015.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Designblok

Foto: Designblok

Designblok 2021 bude o štěstí. Co je štěstí?

Letošní festival se bude z větší části odehrávat stejně jako loni v prostoru zvaném Gabriel Loci na pražském Smíchově a nově též na Starém Městě v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Mimo hlavní prostory jsou otevřena i další neméně zajímavá místa, na instalace mohou návštěvníci narazit takřka po celé Praze. 23. ročník…

Zdroj: TZ Olověný Dušan

Letošní Olověný Dušan s důrazem na revitalizaci krajiny a recyklaci materiálů

Již 28.ročník tradiční studentské soutěže Olověný Dušan o nejlepší architektonické a designérské projekty se uskutečnil tak jako jiné akce ve virtuálním prostoru. Na své atraktivitě ovšem nic neztratil, obohacením byly sdílené přednášky, pestré složení mezinárodní poroty i živé vysílání slavnostního vyhlášení…

Průmyslový design posouvá naši ekonomiku. Na podporu českého designu vznikla asociace

Průmyslový design posouvá naši ekonomiku. Na podporu českého designu vznikla asociace

České firmy, které se dlouhodobě věnují oblasti průmyslového designu, založily v polovině minulého roku Asociaci českého průmyslového designu. Měla by navázat na tradici a úspěchy tuzemských firem a dát jim větší prostor i v mezinárodním kontextu. Design učí estetice, zvyšuje úroveň povědomí o vizuální komunikaci a…