REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Šetrné budovy v Národní technické knihovně

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) a Národní technická knihovna (NTK) spolupracují s cílem zlepšit dostupnost odborné zahraniční literatury v oblasti šetrného stavebnictví. V Národní technické knihovně v následujících pěti letech společně vybudují specializovaný veřejně přístupný knižní fond odborné literatury zaměřený na oblast šetrného stavebnictví. Součástí programu je výstava nově zakoupených publikací.

V České republice dosud veřejně přístupný fond odborné literatury (knihy, časopisy, databáze) zaměřený na šetrnou výstavbu neexistoval. Zájemci o tuto problematiku si zajišťovali zdroje individuálně v zahraničí či na odborných veletrzích. Absence veřejně dostupných odborných publikací byla jedním z hlavních podnětů pro realizaci projektu.

„Šetrná výstavba je v současné době jednou z největších výzev na českém trhu stavebnictví, i když v porovnání s ostatními zeměmi východní a střední Evropy jsme na špici tohoto oboru. Jsem potěšena, že společně s partnery projektu se splnil náš záměr zprostředkovat studentům i odborníkům informace o nejnovějších trendech a technologiích z této oblasti, a tím logicky přispívat k dalšímu rozvoji šetrného stavění,“ říká Simona Kalvoda, výkonná ředitelka CZGBC.

Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny, k tomu dodává: „Když jsme připravovali stavbu knihovny, mojí hlavní starostí byly provozní, zejména energetické nároky domu. A to proto, že získat prostředky na postavení domu je velmi obtížná, ale jednorázová věc, zatímco opatřovat prostředky na jeho provoz je starost každoroční. Podařilo se a knihovna má energetické nároky výrazně nižší, než předpokládala odborná studie. Jsem velmi rád, že knižní fond zaměřený na šetrné stavebnictví vybudujeme právě v NTK, navíc v srdci technických vysokých škol.“

V první fázi projektu bude ve fondu čtyřicet titulů. Postupně se fond rozšíří až na dvě stě publikací s aktuálními tématy v oblasti šetrného stavebnictví. V plánu jsou také besedy s autory vybraných publikací a semináře.

Projekt Šetrné budovy v Národní technické knihovně vznikl za podpory společností Skanska, Saint-Gobain, Schneider Electric, EkoWATT, Jakub Cigler Architekti a nakladatelství Kuba Libri.

VIZE NULA (PDF 1,6 MB)

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Prázdninové výlety za architekturou. Pěšky, na kole i za vozem…

K prázdninám patří slunce, voda a cesty za dobrodružstvím – a nemusejí to být zrovna exotické dálky či tuzemská bujará příroda. I město má co nabídnout. V Praze se rozsvítily neony a slavnostně se otevřel letní program plný přednášek, filmů, turistiky a spotu. Nová sezóna…

Foto: Petr Polák

Areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky

V Plzni navrhujeme konverzi bývalé Piettovy papírny, jejíž počátky sahají do roku 1870. Je to jedinečný areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky. Plzeňská Papírna je součástí nové obytné zóny o objemu cca 1 700 bytových jednotek, která vzniká v městské části Slovany.

Požár, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, ambrozinio

Hoří! Požár v bytě probíhá jinak, než si myslíte. Plameny jsou jen začátek

„Lidé svým objektům nerozumí,“ říká Radek Kislinger, odborník na prevenci požáru a soudní znalec v oblasti požáru. Kde nejčastěji v bytovém domě vzniká požár? A kolik máme času na efektivní zásah? I utíkat od požáru se dá správně nebo špatně. Požár to nejsou jen plameny a kouř. Problémy…

Zdroj: Adobestock – Fotomek

Změny DPH ve stavebnictví

Co se mění? Např. jsou změny v osvobození od DPH v případě prodeje nemovité věci, bude rozšířena možnost aplikovat sníženou sazbu daně u výstavby bytových domů aj.