REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Technický kámen

Technický kámen má široké použítí pro kuchyňské desky, koupelnové či stolní desky, parapety a pulty, obklady schodišť, dlažby podlah a podobně ve stavbách pro bydlení i do veřejných budov. Výrobci nabízejí i produkty vhodné do exteriérů, například jako odolné fasádní obklady.

Technický kámen je materiál kompaktní, tvrdý, neporézní. Jako takový má vysokou odolnost proti poškrábání, odolnost proti bakteriím, či pachům. Technický kámen má narozdíl od kamene přírodního uzavřenou strukturu, tudíž je nenasákavý a dokonale odolný proti skvrnám, bez nutnosti povrchové impregnace, která by se musela obnovovat. Údržba technického kamene je nenáročná, běžné skrvny lze otřít mokrým hadříkem.

Technický kámen má široké použítí pro kuchyňské desky, koupelnové či stolní desky, parapety a pulty, obklady schodišť, dlažby podlah a podobně ve stavbách pro bydlení i do veřejných budov. Výrobci nabízejí i produkty vhodné do exteriérů, například jako odolné fasádní obklady.

Realizace lze najít i v České republice například v Hotel Kempinski Hybernská Prague, hotel Tereziánský dvůr v Hradci Králové, v obchodím centru Arkády či Palladium v Praze, v O2 aréně, na zimním stadionu v Hradci Králové, Babylon centru Liberec nebo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Pro kuchyňské desky jej s oblibou používá i Radka Votavová, interiérová návrhářka: „Technický kámen pro kuchyňské desky používám vždy, když potřebuji v interiéru přírodní materiály a chci využít ty odolné proti vodě. Mohu tak kuchyň vybavit varnou deskou a dřezem do roviny, vodovodní baterii mohu dát mimo dřez apod. Využívám ho i jako obkladový materiál na zástěny nebo parapety, či desky pod umyvadla do koupelen. Jeho vyšší cena bývá někdy limitující, ale vzhled a kvalita si mé klienty často získá. Co by u technického kamene mohlo být nevýhodou je časová prodleva mezi zaměřením a montáží. Bývá to 3 – 4 týdny. Důležité je při realizaci spolupracovat se zkušenými kameníky - odborníky, pohlídat si správné zaměření dle výkresové dokumentace a při realizaci požadovat dobře odvedenou práci.“

Proces výroby technického kamene

 

Zdroj: Technistone a. s.

Technický kámen vyrábí v České republice a do celého světa vyváží firma Technistone, jejíž výrobní závod jsme pro Vás navštívili.

1. Vstupní suroviny

Prvním předpokladem dokonalé desky je kvalitní vstupní materiál. Základní surovinou z více jak 90% je kámen popřípadě písek, hlavně křemičitý. Jeho výběr podléhá přísným kritériím ohledně mechanických i vizuálních vlastností a je nutné jej shánět po celém světě. Další surovinou jsou zrcadla, odřezky pocházející z výroby skláren. Pojícím materiálem je polyesterová pryskyřice.

Nesmí docházet ke kontaminaci materiálu při skladování (např. při venkovním skladování kontaminace dřevem spadaným ze stromů, nedůsledné oddělení barev sklěněných úlomků atp.), jelikož každá nedokonalost se projeví nejen ve vzhledu ale i na fyzikálních vlastnostech výrobku.

2. Míchání

Po vytřídění a rozdcení materiálu na potřebné frakce je namíchána směs surovin dle příslušné receptury. Míchání je řízeno počítačem a kamenivo je smícháno s pryskyřicí, aditivy a barevnými pigmenty.

3. Rozprostření

Připravená směs je dopravena do zařízení, kde je rozprostřena do gumové formy (nebo na papír) ve tvaru desky podle budoucí tloušťky (12, 20 nebo 30 mm).

4. Lisování

Takto připravená rozprostřená směs se zvibruje do kompaktního stavu bez dutin.

5. Vytvrzení

Měkká deska je vsunuta do vytvrzovací pece, kde je vyhřátá po dobu 30 - 45 minut na teplotu okolo 90°C. Dojde k polymeraci pryskyřice v desce a jejímu vytvrzení, poté je schlazena na běžnou teplotu. Deska uložena minimálně na 24 hodin (dle složení materiálu) kvůli tvarovému ustálení. Tím je přiraven polotovar desky ve formátu 300 x 140 cm k dalšímu opracování.

6. Kalibrace a leštění

Polotovarové desky jsou kalibrovány (odřezány, zbroušeny) na přesný rozměr, a následně leštěny kombinací brusiva a kartáčů. Podle požadavku na výrobek lze dosáhnout lesklých i matných povrchů.

7. Výstupní kontrola kvality a expedice

Veškeré výrobky procházejí výstupní kontrolou prováděnou jak lidmi tak fototechnologií. Z důvodů potřeby navazujícícho výrobního procesu různých barev desek „od nejsvětlejší po nejtmavší“ a velkého zájmu zákazníků je nutné mít naskladněnou velkou část výrobního portfolia. Nelze z výroby černých desek ihned najet na výrobu bílých bez důsledného a časově náročného vyčištění většiny strojů na lince. Expedice ke koncovému zákazníkovi probíhá formou vlastních zpracovatelů kamene, popřípadě přes kamenické firmy.

Zdroj: Technistone a. s.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Technistone v kuchyni, Crystal Anthracite | Colony Sample house, USA

Vše o tvrzeném kameni Technistone

Tvrzený kámen Technistone v odstínu Crystal Absolute White je nejčastěji používán jako materiál kuchyňské desky a jejího obložení, do koupelen jako obklad, umyvadlová deska nebo obložení vany. Z tvrzeného kamene Technistone lze vyrobit také kvalitní a odolný dřez.