Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Start-up LidskáSíla.cz chce v Česku změnit trh se službami pro domácnost

Objednat si domácí hospodyni na úklid jednoduše jen na pár kliknutí? To a mnoho dalšího nabízí nová unikátní online služba LidskáSíla dostupná na lidskasila.cz, která se ze začátku zabývá online zprostředkováním úklidu domácností.

„Měníme trh úklidu domácnosti, který je špatný snad ve všech ohledech (transparentnost, důvěra, kvalita, rychlost, jednoduchost), na službu 21. století, která bude dostupná většině domácností,“ uvádí zakladatel LidskéSíly Robert Vojáček. Stačí jen sednout k počítači, za pár měsíců bude stačit jen mobil, a pětkrát kliknout, zadat platební kartu a další den domů přijede vyškolená a profesionální dáma na úklid. Je to jako kouzlo, magie. Člověku to přijde jednoduché, ale jsou za tím hodiny tréninků, školení, poctivé výběrové řízení, automatické přiřazování dam na úklid dle lokality, rozvrhu a mnoho dalšího.

Služba LidskáSíla začala vznikat počátkem letošního roku a první testovací provoz tvůrci zkoušeli v květnu. Naživo běží od 1. června. Důvodem založení byla Vojáčkova špatná zkušenost s úklidovými agenturami, což jej přivedlo k nápadu založit vlastní podnikání a spustit web s názvem LidskáSíla.cz, přes který lze v současnosti objednat domácí hospodyni na úklid. Jak sám Robert Vojáček říká, uvedli do provozu „platformu důvěry“. Službu, která nabízí nižší ceny než konkurence a vyšší rychlost i profesionalitu. Chtějí ji zpřístupnit všem lidem. Aktuálně se pohybují ceny za základní pravidelný úklid zhruba na 560 Kč (140 Kč za hodinu). Objednat si lze dodatečné služby za příplatek nebo úklid jednorázový. V současnosti má desítky dam připravených na úklid. Počítá se s nabídkou několika stovek po celé České republice a do dvou let až 2000 profesionálů.

Nápad založit start-up na domácí práce a další služby prý přišel, když Vojáčkova přítelkyně a pozdější druhá spoluzakladatelka firmy Michaela Somolová odjela do ciziny a na něj zbyla péče o domácnost. „Bylo to v době, kdy přítelkyně Míša odjela do USA. Byl jsem odkázaný sám na sebe a po vyzkoušení několika dam na úklid a firem jsem si uvědomil, v jaké situaci jsme v Česku. Nenašel jsem agenturu, které bych mohl důvěřovat,“ uvádí první impulsy vedoucí k vzniku zakladatel Robert Vojáček. V cizině podle něj existovaly podobné služby, a tak začal o LidskéSíle uvažovat. Přítelkyně Michaela Somolová byla přitom vždy velmi manažersky a lidsky nadaná, takže věděl, že ihned, jak se z Ameriky vrátí, mohou se do projektu naplno vrhnout.

„Pokud se v páru opravdu milujete a nemáte vztah založený na smlouvě, jako to měl Albert Einstein, je to výhoda. Máte po ruce parťáka, kterému můžete stoprocentně věřit a nejste na věci sami, takže máte daleko méně stresu,“ vyjmenovává výhody společné práce Vojáček a s lehkou nadsázkou doplňuje: „Navíc si práci více užíváte, jelikož doma nemáte partnera, který vám říká: ‚Pracuj méně a udělej si na mě čas.‘“ Role mají v týmu rozdělené jasně: Robert Vojáček společnost vede a má poslední slovo, když je třeba. Michaela má na starosti celý provoz.

Lidské síly

Plány do budoucna?

LidskáSíla.cz zatím funguje v Praze a plánuje expanzi do dalších měst. Pár týdnů po svém spuštění již služba evidovala stovky objednávek. Do dvou let je cílem dosáhnout 100 tisíc hodin úklidu po celém Česku společně s doplněním dalších služeb, které jsou v domácnostech žádané. V horizontu roku chtějí zakladatelé přijít minimálně s třemi službami a expandovat z hlavního města do celé republiky. K úklidu domácností přibude s největší pravděpodobností: hodinový manžel a instalatérské služby. Zároveň chtějí do roka přesvědčit veřejnost o tom, jaký je rozdíl mezi pouhým poskytovatelem služby a profesionálem. Brzy chystají i mobilní aplikaci.

Stav trhu v ČR a co chce LidskáSíla.cz změnit?

LidskáSíla.cz si neklade za cíl změnit jen trh úklidu. „U nás je obecně problém s kvalitou služeb od jednotlivců – počínaje dámami na úklid, řemeslníky, fitness trenéry a dalšími a hlavně pro zákaznickým servisem,“ míní Michaela Somolová, která vede provoz a dává projektu lidskost s tím, že například většina dam na uklízení bere hodinovou sazbu 65–85 korun a svou práci bohužel mnohdy nemají rády kvůli pracovnímu prostředí a kultuře. Velkou část z nich zastupují mladé ženy, které nemají v úklidu praxi, školení, řada z nich je ze zahraničí a neumí česky. Samotné úklidové firmy mají pochmurné weby. Není jasné, kolik zaplatíte, kdy k vám člověk na úklid přijde, a nejsou příliš transparentní. Pokud si zákazník objedná službu od tradiční úklidové firmy, dost často jej čeká přednáška o tom, co pracovník uklidit nesmí, podpis smlouvy a poté komunikace s nepříjemnými lidmi a následná nespolehlivost a v delším horizontu i střídání dam. Jako zákazník člověk nemá šanci z internetu poznat, která úklidová firma je dobrá. To platí i v případě, kdy si lidé hledají dámu sami.

LidskáSíla tak neřeší pouze jeden problém, ale celou skupinu: Objednáte si úklid hned na další den, přijde vyškolená dáma na úklid, která ví, co má dělat, z profesionálního školení a pravidelných setkání s trenérem na skutečných úklidech.

Samy dámy berou 110 korun (cca 80 % z ceny účtované za služby zákazníkovi) na hodinu a mají podporu v kolektivu. Vědí, jak mají komunikovat a na co se zeptat. Po úklidu se samy ohodnotí, projdou „checklist“ aby na nic nezapomněly, a ještě zákazníkům nechají v bytě papírek, kde je napsané, které přípravky pro péči o domácnost je třeba dokoupit. „V LidskéSíle jsem velmi spokojená, mohu pracovat dle svých časových možností. Spolupráce s vedením je na úrovni obrovského uznání za vykonané práce, nechybí ani poděkování za dobře odvedenou práci a toho si v dnešní době nutno považovat. Finanční ohodnocení je také velice slušné a nechybí ani odměna za práci navíc,“ říká například jedna z dam na uklízení, Vojtěška Lindovská.

Lidska síla

Kdo za službou LidskáSíla.cz stojí blíže?

Robert Vojáček (27): Od svého nástupu do zaměstnání věděl, že se bude chtít v budoucnu postavit na vlastní nohy. Během své kariéry marketéra pracoval s několika úspěšnými start-upy. Například taxi aplikace Liftago. Projekt LidskáSíla.cz má za cíl změnit trh s domácími službami.

Michaela Somolová: Vede provoz a dává projektu lidskost. Angažovala se již v minulosti. Chodila do domova pro seniory, četla dětem v nemocnici a pak pracovala přes rok jako au pair v USA u tří dětí. Michaela je důvodem, proč má LidskáSíla tak silnou kulturu a proč ji mají dámy tolik rády. Jedna věc je nabízet dobré podmínky, což může okopírovat každý, ale druhá věc je nabídnout to unikátní teplo domova a kulturu. Moderátorka a marketingová poradkyně byla semifinalistkou České Miss 2011.

Šimon Podlipský: Stará se o to, aby všechno běhalo, tak jak má. Když chtějí zakladatelé platit tolik peněz dámám, musí hodně problémů řešit technologicky kvůli nízkým nákladům. I proto mají technického spoluzakladatele, na kterého je vždy spoleh.

LidskouSílu tvoří rovněž support tým pro zákazníky a dámy na úklid. Tréninky v terénu vede Mirek Pokora, kterému všichni říkají kovboj. Je to člověk s více než 20 lety zkušeností ve všech typech úklidu. Rád dámám pomůže a občas i uklidí. Dámy ho milují, protože jim opravdu velmi pomáhá.

Lidska síla

LidskáSíla.cz v číslech a faktech:

  • Více než 100 pravidelných předplatitelů (lidé s automatickou platbou a úklidem).
  • Více než 2000 hodin úklidu měsíčně.
  • Desítky připravených dam na úklid.
  • Byla spuštěna služba úklidu pro firmy a automatická fakturace.
  • Projekt získal investici od polského investora a Tomáše Čupra v řádech milionů korun (Slevomat.cz, DámeJídlo.cz, Rohlík.cz).
  • Přiřazuje dámy podle lokality, zákazník získává dámu, která bydlí co nejblíže.
  • Probíhají společné akce dam na úklid, kde dochází k navázání silnějších osobních vztahů.

Mix úspěchu projektu LidskáSíla.cz?

LidskáSíla.cz se nesnaží nikomu konkurovat, mění zážitek ze služby o 180 stupňů. Vše je jinak. Objednání je možné hned na další den, nabízí ty nejlepší služby pro zákazníky (garance spokojenosti, pojištění do 10 milionů, podpora online i na telefonu, šťastné dámy na úklid, které berou velkou část z výdělku a pracují v dobrém kolektivu, žádné smlouvy a složitosti. Jednoduchý a přehledný ceník a to, co od dámy chtějí klienti uklidit, to udělá (s ohledem na bezpečnost). Neexistují žádné speciální podmínky. Dámy jsou vyškolené, trenér s nimi pracuje přímo v terénu a zajišťuje konzistentní kvalitu.

Člověk již nemusí nikdy nic řešit, pokud dáma onemocní, LidskáSíla zajistí náhradu, vyřeší jakékoli další problémy. Platby mohou probíhat automaticky přes platební kartu a není potřeba stále řešit zadávání online plateb. Žehlení, praní, mytí oken je bez zvláštních příplatků, člověk platí vždy jen za skutečný čas úklidu. Dámy jsou kvalitní a nikde jinde je zákazník nenajde. Zakladatelé je přiřazují podle lokality, tedy přijede ta dáma, která je nejblíže. Neopomínají se ani detaily, jako například, že klient najde po každém úklidu lísteček, kde je napsané, jaké čisticí prostředky je potřeba dokoupit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Nový návrh Hlavního nádraží v Praze, historická fantova budova vlevo, uprostřed magistrála, vlevo část nového zastřešení. Zdroj: CAMP

Nová éra železnice v Praze: Proměny tří nádraží budí emoce

Změna je život. Proměnou procházejí též ikonické stavby hlavního města. Ne vždy se ovšem nápady renomovaných architektů těší veřejné podpoře. Pojďme se podívat na proměny Hlavního, Masarykova a Smíchovského nádraží.

Chata ovlivnila budoucí podobu novostavby. Vznikla dřevostavba z CLT panelů

Chata ovlivnila budoucí podobu novostavby. Vznikla dřevostavba z CLT panelů

Architekt se s klientem shodli na společné myšlence, že vzhledem k charakteru území a sentimentálnímu vztahu k původní budově, bude vhodné zohlednit výraz a tvar staré chaty při tvorbě budoucího rodinného domu. Tak vznikl dům s fasádou z opalovaného dřeva a konstrukcí z CLT panelů.