REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nový návrh Pražských stavebních předpisů kritizují starostové

Starostové městských částí Praha 1 až 22 kritizují nový návrh Pražských stavebních předpisů, který předložila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Nezapracoval prý jejich připomínky a neřeší problémy hlavního města. Uvedl to včera Jiří Houdek, mluvčí Prahy 9, která dnes hostila setkání starostů. Primátorka výtky odmítla.
Praha, noční pohled na staroměstské náměstí a panorama

Návrh Pražských stavebních předpisů původně připravoval náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice), jeho verzi už městské části připomínkovaly. Minulý týden mu je ale rada odebrala z gesce a schválila verzi předloženou primátorkou.

"Protinávrh primátorky například nepřípustně zvyšuje zahušťování zástavby. Neřeší ani parkování a počet parkovacích míst, a tím je zřetelně v rozporu se zájmy a potřebami obyvatel všech městských částí na území Prahy," uvedl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Primátorka s tím nesouhlasí. "V pondělí jsem na téma stavebních předpisů svolala schůzku se starosty, kde výtky o zahušťování zástavby nezazněly, takže to beru jako standardní opoziční boj," řekla ČTK. "Zahušťování zástavby je běžný trend v západních metropolích, přece nechceme Prahu se samými prolukami a brownfieldy," doplnila.

Spory kolem stavebních předpisů vedly až k roztržce v magistrátní koalici. O primátorčině protinávrhu rada dopředu nevěděla. ANO a ČSSD vyzvaly Trojkoalici, složenou ze Strany zelených, STAN a KDU-ČSL, aby Stropnického odvolala. Ta se ale za svého náměstka postavila, zelení navíc žádají, aby se Pražské stavební předpisy znovu vrátily do jeho pravomoci. Koalice se kvůli tomu sejde příští týden.

Starostové dnes zopakovali svůj požadavek na navýšení současné hodnoty minimálního příspěvku na obyvatele. Nyní je to 2500 korun, starostové žádají navýšení o 400 korun.

Letošní zvýšení dotací o 100 korun na obyvatele vyjde Prahu na více než 100 milionů, celkem převede na radnice zhruba 3,5 miliardy korun. Peníze, které městským částem přidá, chce Praha získat z příjmů, jež bude tvořit částka vybraná na DPH a dani fyzických a právnických osob.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Praha má mít svoje stavební předpisy, říká architekt Pleskot

Praha má mít svoje stavební předpisy, říká architekt Pleskot

Hlavní město Praha by mělo mít do budoucna i nadále své vlastní stavební předpisy. Novela stavebního zákona, která má platit od příštího roku, s vlastními předpisy pro hlavní město totiž nepočítá. V rozhovoru s novináři to řekl architekt Josef Pleskot, který v roce 2014 získal cenu Architekt roku.

REKLAMA