REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak se staví stadion

Sportovní stadiony je často nutné dokončit pod značným časovým tlakem a jejich stavba často představuje řadu výzev. Přísady do betonu a hydroizolační materiály poskytují optimální výsledky i pod časovým tlakem.

Víte, jak se stavěly významné evropské sportovní stadiony? Umíte si představit, jak složité je postavit devítikilometrovou tribunu a jaký materiál je nutné použít, aby stavba splňovala všechny požadavky a bezpečnostní normy? Společnost BASF přichází s řešením řady problémů, které mohou při realizaci tak složitých staveb, jakými jsou sportovní stadiony, nastat. Výbornou vizitkou společnosti jsou úspěšné projekty, na jejichž uskutečnění se podíleli odborníci z Master Builders Solutions.

Sportovní stadiony je často nutné dokončit pod značným časovým tlakem a jejich stavba často představuje řadu výzev. „Mezi největší výzvy patří betonáž velkých ploch v centru měst, sladění návrhu a bezpečnostních norem, výstavba tribun, střech a parkovacích ploch, které musí odolat všem změnám klimatu,“ vysvětluje Dr. Michael Fischer, který je ve společnosti BASF zodpovědný za řízení evropského regionálního trhu betonových přísad.

Problémy při stavbě lze velmi efektivně vyřešit pomocí širokého portfolia produktů značky Master Builders Solutions. Ta svou schopnost nabídnout flexibilní řešení již prokázala při realizaci mnoha projektů po celé Evropě. Mezi dokončené projekty, na kterých se značka podílela, patří: Národní stadion ve Varšavě, Aviva stadion v Dublinu a stadion San Memés v severošpanělském Bilbau. Tyto stadiony přitom dokáží pojmout více než padesát tisíc diváků sportovních a kulturních akcí. Prefabrikovaný beton od Master Builders Solutions se aktuálně používá i při výstavbě Allianz stadionu ve Vídni.

Devítikilometrová tribuna

Práce na stadionu v rakouské metropoli začaly v březnu tohoto roku. Nový stadion, jehož stavba by měla být dokončena pro sezonu 2016/2017, nabídne divákům více než 24 tisíc míst. Na výstavbu devítikilometrové tribuny z prefabrikovaného betonu byly použity přísady značky Master Builders Solutions. Realizace projektu si vyžádala použíti samozhutnitelného betonu s vysokou odolností vůči segregaci. Z tohoto důvodu odborníci z Applications Technology optimalizovali betonové složení za použití směsi Mistr Glenium ACE 430. Ta podporuje jemné rozptýlení cementu, díky čemuž je vhodná pro výrobu samozhutnitelného betonu.

„Tento typ betonu je ekonomický především proto, že umožňuje rychlejší práci, čímž se snižuje čas a náklady na energii, a také je díky němu zapotřebí méně pracovníků, kteří se na stavbě podílí,“ říká Thomas Strobl z technické služby zabývající se příměsmi a dodává: „Použití tohoto betonu nám pomáhá spolehlivě dodržet časové lhůty a jeho využití umožňuje snáze předvídat pokroky při výstavbě.“ Klíčovým faktorem při konstrukci tribun byl jejich vzhled. Nebylo žádoucí, aby betonové plochy obsahovaly viditelné vzduchové bubliny a póry a materiál by měl mít též jednotné zabarvení. Těchto cílů může být dosaženo pomocí produktu MasterFinish DF 370. Během procesu míchání a lití betonu funguje tento výrobek jako „odvzdušňovač“, který pomáhá předcházet vzniku vzduchových bublin v betonové ploše. Díky tomu je možné vyrábět exponované povrchy bez viditelných pórů.

Konstrukce odolávající větru i dešti

Varšavský Národní stadion bylo nutné dostavět ještě před začátkem mistrovství světa ve fotbale v roce 2012. Stavba tak byla dokončována v napjatém časovém harmonogramu. Žádná významná přerušení na plánu nebyla, a tak muselo být 220 000 m³ betonu umístěno na stavbu za jakýchkoliv teplotních a klimatických podmínek. O homogenní konzistenci se opět postaraly přísady v betonu. Ideální řešení poskytly přísady MasterGlenium snižující obsah vody v materiálu v kombinaci s přísadou Master Pozzolith, které dodávají materiálu odolnost vůči vysokým teplotám. Tyto produkty zajistily optimální kvalitu betonu.

Jeden dodavatel = snadné řešení

Hlavním cílem konstruktérů stadionu San Mamés bylo minimalizovat složitost celého projektu. Toho chtěli dosáhnout nalezením dodavatele, který jim poskytne kompletní řešení. Odborníci z Master Builders Solutions takový balíček produktů nabízí. Jejich portfolio obsahuje všechno od betonových příměsí až po voděodolné výrobky. Hladkou bezproblémovou betonáž zajistila změkčovadla z kolekce Master Glenium SKY. Silnou stránkou tohoto výrobku je možnost přesného nastavení konkrétních vlastností a schopnost udržet jeho zpracovatelnost až do konečné instalace. Tribuny byly utěsněny pomocí vysoce elastické a snadno aplikovatelné membrány MASTERSEAL, která zabraňuje vzniku trhlin a pronikání vody do konstrukce.

Produkty značky Master Builders Solution se ukázaly jako velmi přínosné při výstavbách celé řady náročných projektů. „Naši zákazníci mohou těžit z rozsáhlých zkušeností expertů, kteří působí na projektech realizovaných po celé Evropě. Společnost kromě komplexního balíčku služeb tak nabízí i odborné poradenství. To zjednodušuje proces výstavby a zajišťuje včasné dokončení i časově velmi náročných realizací," dodává Michael Fischer.

Další informace o inovativních výrobcích pro potřeby stavebního průmyslu společnosti BASF je možné nalézt na webových stránkách www.master-builders-solutions.basf.co.uk.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - photoschmidt

Domov v karavanu, maringotce, v přívěsu? Bydlení snů, které není pro každého

Minimalismus je v trendu. Pionýři alternativních způsobů bydlení ze zahraničí nám prezentují nepřeberné výhody bydlení v malých mobilních domcích. Ano, život v domech na kolech, maringotkách a přestavěných mikrobusech má jistě své kvality. Ale také pár neduhů, které se rovněž hodí zmínit. Jaké to jsou?

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Primátor Hřib chce jednat o plánované demolici vily v Praze 5

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce v koalici jednat o dalším postupu ohledně plánované demolice vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Město by se podle Hřiba jako účastník řízení mohlo proti demoličnímu výměru odvolat, městská rada se bude otázkou zabývat na mimořádném jenání v úterý 27.…

Fotovoltaika, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dostálová: Program Živel jsme rozšířili o žadatele s rozestavěným bydlením

Lidé, kterým tornádo poškodilo rozestavěné bydlení, budou moci podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) získat dotaci až dva miliony korun a další až tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru z programu Živel. Z pravidel pro čerpání pomoci byl zároveň odstraněn požadavek, že žadatel nesmí být tři…

Zdroj: Lucie Peukerotová

Vymýšlíte plot? Hranice pozemku stavte s rozumem

Zaujme každého ještě před tím, než vstoupí na pozemek. Vymezuje vlastnické hranice a stará se o soukromí. Plot může zahradě pomoci, ale pokud se zvolí nepříliš vhodná výška i materiál, může celkovému konceptu hodně ublížit. Jak je to s ploty v zahraničí, čím se v minulosti chlubily dnes již historické anglické…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA