REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se staví stadion

Sportovní stadiony je často nutné dokončit pod značným časovým tlakem a jejich stavba často představuje řadu výzev. Přísady do betonu a hydroizolační materiály poskytují optimální výsledky i pod časovým tlakem.

Víte, jak se stavěly významné evropské sportovní stadiony? Umíte si představit, jak složité je postavit devítikilometrovou tribunu a jaký materiál je nutné použít, aby stavba splňovala všechny požadavky a bezpečnostní normy? Společnost BASF přichází s řešením řady problémů, které mohou při realizaci tak složitých staveb, jakými jsou sportovní stadiony, nastat. Výbornou vizitkou společnosti jsou úspěšné projekty, na jejichž uskutečnění se podíleli odborníci z Master Builders Solutions.

Sportovní stadiony je často nutné dokončit pod značným časovým tlakem a jejich stavba často představuje řadu výzev. „Mezi největší výzvy patří betonáž velkých ploch v centru měst, sladění návrhu a bezpečnostních norem, výstavba tribun, střech a parkovacích ploch, které musí odolat všem změnám klimatu,“ vysvětluje Dr. Michael Fischer, který je ve společnosti BASF zodpovědný za řízení evropského regionálního trhu betonových přísad.

Problémy při stavbě lze velmi efektivně vyřešit pomocí širokého portfolia produktů značky Master Builders Solutions. Ta svou schopnost nabídnout flexibilní řešení již prokázala při realizaci mnoha projektů po celé Evropě. Mezi dokončené projekty, na kterých se značka podílela, patří: Národní stadion ve Varšavě, Aviva stadion v Dublinu a stadion San Memés v severošpanělském Bilbau. Tyto stadiony přitom dokáží pojmout více než padesát tisíc diváků sportovních a kulturních akcí. Prefabrikovaný beton od Master Builders Solutions se aktuálně používá i při výstavbě Allianz stadionu ve Vídni.

Devítikilometrová tribuna

Práce na stadionu v rakouské metropoli začaly v březnu tohoto roku. Nový stadion, jehož stavba by měla být dokončena pro sezonu 2016/2017, nabídne divákům více než 24 tisíc míst. Na výstavbu devítikilometrové tribuny z prefabrikovaného betonu byly použity přísady značky Master Builders Solutions. Realizace projektu si vyžádala použíti samozhutnitelného betonu s vysokou odolností vůči segregaci. Z tohoto důvodu odborníci z Applications Technology optimalizovali betonové složení za použití směsi Mistr Glenium ACE 430. Ta podporuje jemné rozptýlení cementu, díky čemuž je vhodná pro výrobu samozhutnitelného betonu.

„Tento typ betonu je ekonomický především proto, že umožňuje rychlejší práci, čímž se snižuje čas a náklady na energii, a také je díky němu zapotřebí méně pracovníků, kteří se na stavbě podílí,“ říká Thomas Strobl z technické služby zabývající se příměsmi a dodává: „Použití tohoto betonu nám pomáhá spolehlivě dodržet časové lhůty a jeho využití umožňuje snáze předvídat pokroky při výstavbě.“ Klíčovým faktorem při konstrukci tribun byl jejich vzhled. Nebylo žádoucí, aby betonové plochy obsahovaly viditelné vzduchové bubliny a póry a materiál by měl mít též jednotné zabarvení. Těchto cílů může být dosaženo pomocí produktu MasterFinish DF 370. Během procesu míchání a lití betonu funguje tento výrobek jako „odvzdušňovač“, který pomáhá předcházet vzniku vzduchových bublin v betonové ploše. Díky tomu je možné vyrábět exponované povrchy bez viditelných pórů.

Konstrukce odolávající větru i dešti

Varšavský Národní stadion bylo nutné dostavět ještě před začátkem mistrovství světa ve fotbale v roce 2012. Stavba tak byla dokončována v napjatém časovém harmonogramu. Žádná významná přerušení na plánu nebyla, a tak muselo být 220 000 m³ betonu umístěno na stavbu za jakýchkoliv teplotních a klimatických podmínek. O homogenní konzistenci se opět postaraly přísady v betonu. Ideální řešení poskytly přísady MasterGlenium snižující obsah vody v materiálu v kombinaci s přísadou Master Pozzolith, které dodávají materiálu odolnost vůči vysokým teplotám. Tyto produkty zajistily optimální kvalitu betonu.

Jeden dodavatel = snadné řešení

Hlavním cílem konstruktérů stadionu San Mamés bylo minimalizovat složitost celého projektu. Toho chtěli dosáhnout nalezením dodavatele, který jim poskytne kompletní řešení. Odborníci z Master Builders Solutions takový balíček produktů nabízí. Jejich portfolio obsahuje všechno od betonových příměsí až po voděodolné výrobky. Hladkou bezproblémovou betonáž zajistila změkčovadla z kolekce Master Glenium SKY. Silnou stránkou tohoto výrobku je možnost přesného nastavení konkrétních vlastností a schopnost udržet jeho zpracovatelnost až do konečné instalace. Tribuny byly utěsněny pomocí vysoce elastické a snadno aplikovatelné membrány MASTERSEAL, která zabraňuje vzniku trhlin a pronikání vody do konstrukce.

Produkty značky Master Builders Solution se ukázaly jako velmi přínosné při výstavbách celé řady náročných projektů. „Naši zákazníci mohou těžit z rozsáhlých zkušeností expertů, kteří působí na projektech realizovaných po celé Evropě. Společnost kromě komplexního balíčku služeb tak nabízí i odborné poradenství. To zjednodušuje proces výstavby a zajišťuje včasné dokončení i časově velmi náročných realizací," dodává Michael Fischer.

Další informace o inovativních výrobcích pro potřeby stavebního průmyslu společnosti BASF je možné nalézt na webových stránkách www.master-builders-solutions.basf.co.uk.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Stavební zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: Adobestock, Daniel Jędzura

Senát dnes umožnil roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu

Senát umožnil roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů. Tyto státní úřady by měly podle loni přijatého stavebního zákona začít fungovat v polovině příštího roku a nahradit nynější obecní stavební úřady. Vládní koalice chce část obecních stavebních úřadů další novelou zachovat,…

Česi plánují více rekonstrukce bydlení, zdroj: fotolia, zlikovec

Češi letos plánují spíše rekonstrukce, čtvrtina uvažuje o novém bydlení

Přes čtyřicet procent Čechů letos plánuje rekonstrukci bytu či domu. Navzdory stoupajícím cenám uvažuje bezmála čtvrtina lidí o pořízení vlastní nemovitosti, přičemž s bydlením je aktuálně spokojena necelá polovina oslovených. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting mezi více…

Zdroj: Adobe Stock - daniel-jedzura

Stavební zákon: Návrh věcné novely nepovede ke zjednodušení řízení, tvrdí advokát

Poslanecká sněmovna schválila takzvanou odkladovou novelu nového stavebního zákona. Ročním odkladem účinnosti zákona tak získala vláda a Ministerstvo pro místní rozvoj čas k přípravě věcné novely zákona, jejíž návrh je již rovněž zveřejněn. Podle připomínek Frank Bold Advokátů však tento návrh nepovede ke slibovanému…

REKLAMA