Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zútulněte svůj domov dekorativními obklady s imitací dřeva, kamene nebo cihel

Přemýšleli jste nad změnou vašeho obývacího pokoje, chodby či kuchyně? Chtěli byste jim dodat moderní vzhled? Skvělým řešením jsou dekorativní obklady, které váš domov rázem promění k nepoznání.

Můžete si vybírat z různých stylů a barevných variant podle toho, jaká se do vašeho interiéru hodí nejlépe. Hornbach vám navíc poradí, jak vaše zdi obložit rychle a bez námahy.

Pokud uvažujete o změně nebo zpestření vašeho interiéru, ideálním řešením jsou dekorativní obklady. Hodí se do všech pokojů, obýváku, ložnice, chodby i koupelny. V našich projektových marketech nabízíme širokou škálu různých materiálů, vzorů a barev a vždy vám rádi poradíme i s pracovním postupem,“ říká Anna Krajčovičová z oddělení obkladů a dlažeb Hornbach.

Co je důležité při koupi dekorativního obkladu

Samotné lepení dekorativních obkladů není vůbec složité a zvládne jej prakticky každý, i méně zručný kutil. V prodejnách Hornbach jsou k dostání dekorativní obkladové pásky s nejrůznějšími vzory, jejichž aplikace na zeď je potom už jednoduchou záležitostí. Jednotlivé druhy si můžete prohlédnout a vybrat i na internetových stránkách www.hornbach.cz, kde Vám poradíme, jaký materiál správně zvolit pro konkrétní místnost.

Příprava podkladu a lepení

Při samém začátku práce je třeba dbát na to, aby povrch, na který budete obklady lepit, byl čistý, suchý a rovný. Povrch také nesmí mít mastnoty a trhliny. Pokud budete dávat obklady na starou omítku, ošetřete ji pro jistotu penetračním nátěrem. S pomocí vodováhy a tužky si vyznačte první řadu, od které začnete obklady pokládat. Pro samotné lepení obkladů je nutné vždy použít speciální lepidlo určené k tomuto účelu.

Na menší plochy lze použít cementové lepidlo, avšak na obklady stěn v interiéru je nejvhodnější tzv. disperzní lepidlo. Lepidlo naneste i na zadní stranu každého obkladu a ten potom tiskněte do vrstvy lepidla na zdi krouživým pohybem, aby lépe držel na svém místě. Spotřeba lepidla závisí i na velikosti obkladů,“ pokračuje Anna Krajčovičová. Předepsané hodnoty naleznete i na obalech výrobků.

Na závěr použijte spárovací hmotu

Některé dekorativní pásky lze pokládat beze spáry. Při pokládání se spárou by měly mít spáry mezi sebou stejné vzdálenosti a měly by být použity obkladové křížky. Nemusíte je potom ani odstraňovat, stačí je zakrýt spárovací hmotou. Než ale začnete se spárováním, vyčkejte alespoň 24 hodin, než zaschne a vytvrdne lepidlo. Při roztírání spárovací hmoty použijte gumovou stěrku. Hmotu, která zůstává na obkladech, potom setřete, dokud nebude ještě kompletně ztvrdlá, ale ani mokrá. Při spárování navíc máte možnost vybrat si z různých barev spárovací hmoty, aby byla sladěná s vaším obkladem.

 

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

Foto: KUBICEK.STUDIO

Horská chalupa spojuje klasický a moderní design

Samotná dispozice kopíruje tu původní, kdy chodba dělí spodní podlaží na velkou obytnou místnost s kuchyní, jídelnou a posezením, na protilehlé straně na kuchyňku s posezením a hygienickým zařízením přízemí. Klidová část patra má dvě podkrovní ložnice a hygienické zařízení.

REKLAMA