Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejčastější je rekonstrukce kuchyně a koupelny

Třetina lidí prováděla rekonstrukci svého bydlení v posledních třech letech a další šestina se na ni chystá. Češi si své bydlení s oblibou vylepšují. A nijak nezáleží na tom, jestli bydlí v bytě, domě nebo každý víkend odjíždějí na chatu.
Instalační systém TECElux, foto TECE Česká republika, s. r. o.

Nejde o malé rekonstrukce – každý druhý za ni zaplatí více jak 120 tisíc korun.

Data z nedávného průzkumu Home Creditu realizovaného agenturou Stem/Mark ukazují, že polovina lidí má těsně po nebo před opravou svého bydlení.

  • Drobnější úpravy domácnosti zvládají lidé vlastními prostředky. Výměnu vany, sprchového koutu nebo obkladů v kuchyni často financují z úspor. 
  • Větší opravy, například rekonstrukci  bytového jádra již financují často z úvěru, jedná se již o částky, které typická česká domácnost našetřené nemá.

Trend ovlivňuje nejen stavebnictví jako takové, ale i financování těchto stavebních prací. Pokud roste zájem o rekonstrukce, roste zájem o financování. Je to stejné jako s maloobchodními tržbami.

Celkově vévodí rekonstrukcím kuchyně.

Tu rekonstruovalo 60 % dotázaných, kteří žijí v bytě, a jen o procentní bod méně těch, kteří bydlí v domech. „Kuchyně a jejich rekonstrukce jsou trendem. Navazuje to na společenský trend, kdy vaření není jen povinností, ale i zábavou, při které se mohou sejít přátelé a kamarádi. A nová moderní kuchyně k tomu patří,“ hodnotí trendy v oblasti rekonstrukcí Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Těsně na druhém místě se v rekonstrukcích drží koupelny. Ty jsou často rekonstruovány v bytech, a tak se dnes už spíše výjimečně setkáme s pověstným umakartovým jádrem.

Na třetím místě je to pak dětský pokoj nebo ložnice.

Na chatě se nejčastěji vyměňují okna.

Protože jsou ale Češi stále národ chatařů a chalupářů, opravují i chaty, kde je častým cílem jejich rekonstrukcí výměna oken.

Výměna oken může být sice finančně náročná, ale má velmi dobrou návratnost. Díky ní totiž majitel nemovitosti může výrazně ušetřit na vytápění. Taková investice, ať už je financovaná z úspor nebo ze spotřebitelského úvěru, se vyplatí,“ hodnotí oblasti rekonstrukcí Kozub.

Ceny rekonstrukcí

Ceny rekonstrukcí se výrazně liší případ od případu. Každý druhý Čech utratí za rekonstrukci aspoň 120 tisíc korun. Rekonstrukce lidé nejčastěji financovali z vlastních úspor, na druhém místě se umístilo financování formou půjčky. Pro drobnější rekonstrukce jsou pak nejvhodnější neúčelové půjčky, které nejsou vázané na použití peněz. Lidé tak nemusí řešit dokládání účtů nebo faktur. „To odpovídá i našim interním průzkumům, kdy klienti u hotovostních úvěrů uvádí, že peníze jsou určené na úpravy domácnosti,“ doplňuje statistiky Kozub.

  • Více než polovina respondenů uvedla, přesně 56 %, že cena odpovídala tomu, jak ji očekávali.
  • 4 % z dotázaných bylo pozitivně překvapeno nižší částkou.
  • Zbylých 40 % pak uvedlo, že cena rekonstrukce byla vyšší nebo dokonce výrazně vyšší.

Proto by lidé rozhodně neměli podceňovat plánování. Přesný rozpočet je základ, ale i přes ten je potřeba počítat s jistou rezervou na dodatečné práce nebo materiál,“ uzavírá Kozub.

Pět rad při rekonstrukci:

  • Předem si ujasněte, jak velkou rekonstrukci provádět.
  • Nechte si zpracovat cenovou a časovou nabídku od několika firem
  • Rozhodněte se o financování – zda z vlastních úspor nebo formou spotřebitelského úvěru
  • Při financování úvěrem se vyplatí neúčelový hotovostní úvěr, kde nemusíte dokládat účty ani faktury
  • Vždy počítejte s rezervou na dodatečné práce nebo materiál

 

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Technistone v kuchyni, Crystal Anthracite | Colony Sample house, USA

Vše o tvrzeném kameni Technistone

Tvrzený kámen Technistone v odstínu Crystal Absolute White je nejčastěji používán jako materiál kuchyňské desky a jejího obložení, do koupelen jako obklad, umyvadlová deska nebo obložení vany. Z tvrzeného kamene Technistone lze vyrobit také kvalitní a odolný dřez.