REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Konference Křižovatky Architektury se zabývala osudem železnice

Již tradiční konference "Křižovatky architektury", jejíž sedmý ročník se uskutečnil v  Kulturním sále ČD na pražském Hlavním nádraží, se nesl ve znamení významu, který má historický odkaz železnice pro dnešek a budoucí dobu. Během 19. a 20. století právě železnice neodmyslitelně formovala podobu měst a životní styl doby.
Konference Křižovatky Architektury se zabývala osudem železnice

Na rozdíl od jiných přepravních módů, například kamionové dopravy, vytvořila svébytný kolorit, který ovšem z povahy věci je velmi statický a z pohledu současníka téměř neměnný. Používáme budovy a koridory tratí, které často fungovaly již za Rakouska - Uherska, navíc v dobách parostrojního provozu. Za tuto dobu prodělala nejen dráha, ale i celá společnost několik významných změn, které se promítly do vztahu železnice vůči městskému prostoru a způsobu vnímání dráhy lidmi. To dnes přináší nejen hodnoty v podobě již zmíněného koloritu dráhy jako symbolu zlatých časů solidnosti, ale také přechod na jiný prostorový charakter.

Vlivem dokonalejší zabezpečovací a organizační techniky nejsou zapotřebí rozsáhlá seřadiště. Díky změnám v pojetí nákladní dopravy nepotřebujeme u každého malého "nádražíčka" skladiště a překladiště. To navíc v době, kdy základní obslužnost území je často daleko finančně únosnější autobusovou
dopravou, než infrastrukturně náročnou kolejovou lokální dopravou, která často ani v dobách svého vrcholu nebyla rentabilní. Výsledkem jsou pak osiřelé výpravny na maloměstech, opuštěná kolejiště dávající vzniknout fenoménu "městské džungle" a squaty v provozech bývalých dep na jedné straně a na té druhé jsou to miliardové investice do parametrizace páteřních evropsky významných koridorů, kde vzniká nový standard kultury modré plechové boudy s popelníkem vedle moderní více systémové univerzální plzeňské lokomotivy pokřtěné "Emil Zátopek".

Do odborné debaty o poslání industriálního dědictví a jeho smysluplném pokračování v následujících dobách se zapojily jak zástupci ministerstva pro místní rozvoj, architekti, tak památkáři, ale i lidé z představenstva Českých drah a Správy železniční dopravní cesty. Každá z takto definovaných stran předložila svůj pohled, který mnohdy nezapřel profesní zaměření jednotlivce a tím generovaný profesí determinovaný pohled na tento problém. Je jasné že do jednodenní konference na takto složitě a komplexně pojaté téma se nedá dostat více úhlů pohledu, ale rozšíření portfolia přednášejících o jiné profese (například sociology, ekonomy, nebo dopravní inženýry) by jistě celému konceptu konference prospělo.

Jaká je budoucnost železnic?

Potenciál celé konference byl postaven právě tak v zaměření příspěvků na minulost a současnost, ale i na pohledu do budoucnosti, která díky technologicko-společenskému vývoji vytváří budoucí prostředí pro naší "fixní" infrastrukturu drážního provozu. Ta by měla být nejen nositelkou statických historických hodnot reprezentovaných drážním skanzenem a výpravnou přestavěnou na turistický penzion, ale i strukturou pro běžné ekonomické, sociální a technologické interakce, tak jako tomu bylo v minulosti, možná je někde i dnes, ale bylo tomu v dobách, kdy nebyla železnice jen cílem turistů, ale především dopravním provozem bez něhož by nebyla možná komunikace. V tomto ohledu byly podnětné příspěvky z praxe, která se začíná zabydlovat i u nás, kde tvoří nádraží nejen technologický bod, ale je bází i pro celoměstský kulturní a ekonomický život. Tedy je ovšem úlohou nejen železnice, ale i soudobého územního plánování a urbanismu, jak se mu podaří zakomponovat drážní provozy smysluplně do organizmu přetvářejících se měst.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Den Haag Centraal - nádraží skla a katedrála světla

Den Haag Centraal - nádraží skla a katedrála světla

Architektonické studio Benthem Crouwel bylo dosud proslavené realizovaným projektem rozšíření amsterodamského muzea Stedelijk, nebo rozsáhlou rekonstrukcí mezinárodního letiště Schiphol. Po úspěchu ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Palivo na splátky

Palivo na splátky

CDP Ivory - akce pelety

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist