REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Budovy Amazon v Seattle ohřívá odpadní teplo

Provozovatel nejstaršího internetového obchodu, který současně spravuje sedm mamutích datových center rozmístěných po celém světě, se rozhodl využít odpadové teplo z ohromných serveroven v Seattlu, a využít je k ohřevu vody a vytápění nedalekých budov.
Budovy Amazon v Seattle ohřívá odpadní teplo

Jak vlastně vypadá taková serverová plantáž společnosti Amazon? Aktuálně je v sedmi datových centrech patřících Amazonu shromážděno na 450 000 serverů. Ročně jimi proběhne 410 peta-bytů (desítka s patnácti nulami) dat, a účet za elektřinu je ročně přijde asi na 86 milionů dolarů. Serverovny vyžadují neustále chlazení, které se obvykle provádí vnější vodní lázní. Není divu, průměrná teplota v halách se pohybuje okolo čtyřiceti stupňů, která je neúčelně vyzářena do prostoru. Co s tím? V Seattlu přišli na nevšední nápad.

Amazon, respektive datové centrum v budově Westlin v Seattlu se potřebuje zbavit nadbytečného tepla, postarat se o klimatizaci a chlazení energeticky náročného provozu. A tak jednoduše odpadní teplo odprodá městské konstrukční a údržbářské společnosti, která je obratem dodá k výhřevu budov, které jsou součástí celého technologického kampusu o rozloze 370 000 metrů čtverečních. Provozovatel datového centra Amazon v Seattle, společnost Clise Properties, ušetří pořádný balík peněz za elektřinu a vodu. Výsledkem je pak celá eko-čtvrť (Eco Districtto), vyhřívaná odpadním teplem.

Je to win-win situace,“ říká Richard Stevenson, ředitel Clipse Properties. „Celý systém si představte jako uzavřenou smyčku.“ Voda využívaná ke chlazení datového centra běží 36 centimetrů širokým potrubím pod Šestou avenue do sklepení jednoho z věžáků v technologickém kampusu, kde je instalována nádrž, společně s rekuperační jednotkou. Toto zařízení se postará o extrakci tepla, které je využito ve vytápění ostatních budov. Ochlazená voda pak paralelně běží zpět pod Šestou do datového centra ve Westlin, kde znovu slouží k ochlazování serveroven.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii…

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27.100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Zároveň však výzkum zjistil, že čistírny mají poměrně vysokou účinnost při odstraňování těchto látek.

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Ceny komerčních nemovitostí v letošním druhém pololetí v Česku stagnují. A to i přesto, že v zahraničí jejich cena začala klesat. Důvodem je výrazně menší počet tuzemských investičních komerčních projektů než jinde ve světě, a tedy i menší konkurenční prostředí, a aktuálně pozastavená nová výstavba prostorů. Vyplývá…

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní.

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku s 2300 obyvateli upravily areál zdevastované bývalé továrny na výrobu ultramarinového pigmentu, "ultramarínky", na volnočasovou zónu. Vznikla tam různá sportovní hřiště i hřiště pro děti, in-line dráha, cyklistické trasy a dokončují se karavanová stání a plocha na plážový volejbal.

REKLAMA