Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Panelový byt a fermacell – rajské ticho za cenu 4,3 cm

Zní to jako sen – stačí 4,3 cm a ve vašem panelovém bytě budete moci poslouchat – rajské ticho! Méně než krabička od sirek (ta má na délku 5 cm) je totiž silný nový akustický obklad stěny Fermacell + Ursa, který udělá i ze starého panelového bytu opět dobré místo k životu.

Ticho je dnes velká vzácnost – léčí, ukrývá se v něm naděje, je nejvyšším stupněm moudrosti a potřebujeme jej stejně jako vzduch a vodu. A přestože každý z nás vnímá míru nepříjemného hluku jinak, umíme vždy ocenit, když se hlasitost zvuků od našich sousedů sníží. Snadné a dostupné řešení ale existuje - akustiku starších panelových domů vám významně vylepší nový obklad stěny na akustických profilech fermacell s vloženou akustickou izolací Ursa PURE 35.

Jednoduchý akustický systém je možno použít jak na stěny, tak i na strop místnosti. Jeho vznik vyvolaly opakované žádosti ze strany majitelů starších panelových bytů, jejichž akustické vlastnosti neodpovídaly představám o komfortním bydlení. Díky akustickému profilu fermacell, který je namontovaný přímo na panelu, sádrovláknité desce fermacell (10 nebo 12,5 mm) a vložené 30 mm tlusté plsti Ursa PURE 35 ze skelných vláken, je možno utlumit hluk až o 6dB. Jedná se o jednostrannou aplikaci, o které Váš soused nemusí vůbec vědět. Úbytek z Vašeho vnitřního prostoru je pouze 42,5 mm, tedy minimální a dosažený akustický komfort naopak velmi znatelný.

Fermacell a Ursa, akustický systémFermacell a Ursa, akustický systém

Výsledky reálného měření v panelovém bytě

Ostatně ukázalo to i reálné měření v jednom prostějovském panelovém bytě. Sedmipodlažní dům na ulici Tylova prošel celkovou revitalizaci, na jeho střeše dokonce vyrostly nové mezonetové byty, původní byty a jejich konstrukce byly však původní. Díky domluvě a vstřícnosti majitele dvou sousedních bytů se pracovníkům firmy Fermacell naskytla jedinečná příležitost instalovat a v reálných podmínkách vyzkoušet účinky akustického útlumu nového akustického profilu fermacell.

Měření probíhalo na mezibytové stěně mezi obývacími pokoji bytu 2+1 a sousedního bytu o velikosti 3+1. Oba byty se nachází v 6. patře a mají výšku 260 cm, železobetonová stěna mezi nimi má tloušťku 140 mm. Podle normy by tato mezibytová stěna měla splňovat požadavek R´w = 53dB, skutečnost však podle měření ukázala hodnotu o 3dB nižší, R´w = 50dB.

Akustický profil fermacell, s našroubovanou sádrovláknitou deskou fermacell 12,5 mm a 30 mm vrstvou minerální vaty Ursa PURE, sice navýšil tloušťku mezibytové stěny o 42,5 mm, ale současně zvýšil vzduchovou neprůzvučnost o 6dB na úroveň 56dB. A zlepšení o 6dB už ucho člověka velmi dobře rozliší – zatímco při R´w = 50dB (původní hodnota před montáží akustického profilu fermacell) je hlasitější řeč částečně srozumitelná, u R´w = 56dB (hodnota po montáži profilu) už je hlasitější řeč v sousedním bytě nesrozumitelná.

Montáž akustického profilu

Montáž celé aplikace přitom není nijak složitá. Akustický profil fermacell se namontuje přímo na nosnou zeď ve vodorovném nebo svislém směru, v rozteči max. 625mm. Prostor mezi profily se vyplní izolací Ursa a zaklopí sádrovláknitou deskou fermacell tloušťky 12,5mm, ideálně s profilovanou TB hranou. Spojování desek je pak stejné jako u sádrokartonu: vždy dvě desky se spojí na tupo, do jejich spáry se vloží samolepící armovací páska fermacell TB a přetmelí se spárovacím tmelem fermacell.

Vložená izolace Ursa PURE může navíc zlepšit tepelně izolační vlastnosti stěny a deska fermacell vytvoří novou rovnou plochu, na kterou může majitel bytu zavěsit až 100kg těžká břemena. Akustický profil díky hustému perforování minimalizuje akustické mosty a utlumuje kmitání, které nedokáže utlumit původní skladba.

Hlavní výhody, plynoucí z akustického řešení fermacell

  1. vysoké zlepšení vzduchové neprůzvučnosti (o 6dB)
  2. minimální tloušťka nové konstrukce - pouze 43 mm
  3. vytvoření perfektně rovné plochy a bezproblémová povrchová úprava
  4. vysoká nosnost zavěšeného břemene – až 100kg na dutinovou hmoždinku
  5. přídavné zateplení díky vložené izolaci Ursa – v případě druhého nevytápěného bytu
  6. odzkoušeno v praxi, k dispozici přesné montážní postupy
  7. cena

Bližší informace o montáži, spotřebě materiálů a technických parametrech uvedených systémů poskytne technické oddělení Fermacell a Ursa.

Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

logo
Organizační složka ČR/SR
Žitavského 496
156 00 Praha 5 - Zbraslav

telefon: +420 296 384 330
e-mail: fermacell-cz@jameshardie.com

web: www.fermacell.cz/cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Nechte dítě, aby se podílelo na zařizování dětského pokoje

Nechte dítě, aby se podílelo na zařizování dětského pokoje

Zařízení pokoje vašeho dítěte má na jeho vývoj větší vliv, než si myslíte. Prostředí, kde dítě vyrůstá, by mělo být zdravé a bezpečné. Stejně tak by ale mělo poskytnout prostor pro hraní a být povzbuzující pro učení i odpočinek. Zohledněte velikost místnosti, její uspořádání a barvu. Dobře uděláte, když děti…