REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Panelový byt a fermacell – rajské ticho za cenu 4,3 cm

Zní to jako sen – stačí 4,3 cm a ve vašem panelovém bytě budete moci poslouchat – rajské ticho! Méně než krabička od sirek (ta má na délku 5 cm) je totiž silný nový akustický obklad stěny Fermacell + Ursa, který udělá i ze starého panelového bytu opět dobré místo k životu.

Ticho je dnes velká vzácnost – léčí, ukrývá se v něm naděje, je nejvyšším stupněm moudrosti a potřebujeme jej stejně jako vzduch a vodu. A přestože každý z nás vnímá míru nepříjemného hluku jinak, umíme vždy ocenit, když se hlasitost zvuků od našich sousedů sníží. Snadné a dostupné řešení ale existuje - akustiku starších panelových domů vám významně vylepší nový obklad stěny na akustických profilech fermacell s vloženou akustickou izolací Ursa PURE 35.

Jednoduchý akustický systém je možno použít jak na stěny, tak i na strop místnosti. Jeho vznik vyvolaly opakované žádosti ze strany majitelů starších panelových bytů, jejichž akustické vlastnosti neodpovídaly představám o komfortním bydlení. Díky akustickému profilu fermacell, který je namontovaný přímo na panelu, sádrovláknité desce fermacell (10 nebo 12,5 mm) a vložené 30 mm tlusté plsti Ursa PURE 35 ze skelných vláken, je možno utlumit hluk až o 6dB. Jedná se o jednostrannou aplikaci, o které Váš soused nemusí vůbec vědět. Úbytek z Vašeho vnitřního prostoru je pouze 42,5 mm, tedy minimální a dosažený akustický komfort naopak velmi znatelný.

Fermacell a Ursa, akustický systémFermacell a Ursa, akustický systém

Výsledky reálného měření v panelovém bytě

Ostatně ukázalo to i reálné měření v jednom prostějovském panelovém bytě. Sedmipodlažní dům na ulici Tylova prošel celkovou revitalizaci, na jeho střeše dokonce vyrostly nové mezonetové byty, původní byty a jejich konstrukce byly však původní. Díky domluvě a vstřícnosti majitele dvou sousedních bytů se pracovníkům firmy Fermacell naskytla jedinečná příležitost instalovat a v reálných podmínkách vyzkoušet účinky akustického útlumu nového akustického profilu fermacell.

Měření probíhalo na mezibytové stěně mezi obývacími pokoji bytu 2+1 a sousedního bytu o velikosti 3+1. Oba byty se nachází v 6. patře a mají výšku 260 cm, železobetonová stěna mezi nimi má tloušťku 140 mm. Podle normy by tato mezibytová stěna měla splňovat požadavek R´w = 53dB, skutečnost však podle měření ukázala hodnotu o 3dB nižší, R´w = 50dB.

Akustický profil fermacell, s našroubovanou sádrovláknitou deskou fermacell 12,5 mm a 30 mm vrstvou minerální vaty Ursa PURE, sice navýšil tloušťku mezibytové stěny o 42,5 mm, ale současně zvýšil vzduchovou neprůzvučnost o 6dB na úroveň 56dB. A zlepšení o 6dB už ucho člověka velmi dobře rozliší – zatímco při R´w = 50dB (původní hodnota před montáží akustického profilu fermacell) je hlasitější řeč částečně srozumitelná, u R´w = 56dB (hodnota po montáži profilu) už je hlasitější řeč v sousedním bytě nesrozumitelná.

Montáž akustického profilu

Montáž celé aplikace přitom není nijak složitá. Akustický profil fermacell se namontuje přímo na nosnou zeď ve vodorovném nebo svislém směru, v rozteči max. 625mm. Prostor mezi profily se vyplní izolací Ursa a zaklopí sádrovláknitou deskou fermacell tloušťky 12,5mm, ideálně s profilovanou TB hranou. Spojování desek je pak stejné jako u sádrokartonu: vždy dvě desky se spojí na tupo, do jejich spáry se vloží samolepící armovací páska fermacell TB a přetmelí se spárovacím tmelem fermacell.

Vložená izolace Ursa PURE může navíc zlepšit tepelně izolační vlastnosti stěny a deska fermacell vytvoří novou rovnou plochu, na kterou může majitel bytu zavěsit až 100kg těžká břemena. Akustický profil díky hustému perforování minimalizuje akustické mosty a utlumuje kmitání, které nedokáže utlumit původní skladba.

Hlavní výhody, plynoucí z akustického řešení fermacell

  1. vysoké zlepšení vzduchové neprůzvučnosti (o 6dB)
  2. minimální tloušťka nové konstrukce - pouze 43 mm
  3. vytvoření perfektně rovné plochy a bezproblémová povrchová úprava
  4. vysoká nosnost zavěšeného břemene – až 100kg na dutinovou hmoždinku
  5. přídavné zateplení díky vložené izolaci Ursa – v případě druhého nevytápěného bytu
  6. odzkoušeno v praxi, k dispozici přesné montážní postupy
  7. cena

Bližší informace o montáži, spotřebě materiálů a technických parametrech uvedených systémů poskytne technické oddělení Fermacell a Ursa.

Fermacell GmbH, org. složka

logoŽitavského 496
156 00 Praha 5 - Zbraslav

telefon: 00420 296 384 330
e-mail: fermacell-cz@xella.com

web: www.fermacell.cz, www.fermacell.sk

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA