REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hašení požáru sonickými vlnami

Je to jednoduché. Můžete volat: „Hoří!“, sáhnout po lopatě s pískem, kbelíku vody nebo hasicím přístroji, a směle udržovat oheň do příchodu hasičů. Dva mladí inženýři z George Mason University ale přichází se zcela novou a originální variantou pro boj s nenasytnými plameny, která soubor obvyklých aktivních protipožárních činností rozšiřuje. Jejich zařízení zháší oheň s pomocí zvukových vln.
Hašení požáru sonickými vlnami

Sonický hasicí přístroj, který využívá v kombinaci vysoké tóny a nízkofrekvenční zvuky funguje na jedničku, i když se zatím jedná jen o prototyp, který ještě zdaleka nemá vychytané všechny konstrukční mouchy. Je zajímavé, že americké Ministerstvo obrany vynalézá zařízení fungující na podobném principu od devadesátých let, a zatím bez větších úspěchů.

Elektroinženýři Seth Robertson a Viet Tran to zvládli za jeden semestr, s investicí nepřesahující 600 $. Klíčovou roli v celém hasicím procesu hrají nízko-frekvenční zvuky (30-60 Hz), díky kterým dochází k efektní separaci kyslíku a vlastního paliva. Vytváří se tak rázová vlna, s prostorem, kde nemůže díky tlaku zvuku znovu dojít k opětovnému vzplanutí.

Za stávajících podmínek nemůže být tato technologie využita na plošné zhášení požárů, je ale ideální pokud jde o malé „domácí nehody“, hořící sporáky, plameny šlehající z trouby, zapálený vánoční stromek nebo hořící záclony. Funkční prototyp zařízení přitom není o nic větší, než klasický pěnový hasicí přístroj. Ten ale není možné bezpečně využít na všechny typy požárů, nehledě na to že samotný proces hasičského zákroku je zdrojem celé řady do ovzduší unikajících toxických látek.

Sonický hasicí přístroj riziko plynoucí z úniku polutantů do bezprostředního okolí hasiče eliminuje. Jak připouští oba vynálezci: „Jsme elektroinženýři, nikoliv chemici, a tak chceme další a účinnější modely vytvářet ve spolupráci s dalšími kolegy, tak aby se dal sonický zhášeč dal aplikovat na všechny typy požárů.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…