Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hašení požáru sonickými vlnami

Je to jednoduché. Můžete volat: „Hoří!“, sáhnout po lopatě s pískem, kbelíku vody nebo hasicím přístroji, a směle udržovat oheň do příchodu hasičů. Dva mladí inženýři z George Mason University ale přichází se zcela novou a originální variantou pro boj s nenasytnými plameny, která soubor obvyklých aktivních protipožárních činností rozšiřuje. Jejich zařízení zháší oheň s pomocí zvukových vln.
Hašení požáru sonickými vlnami

Sonický hasicí přístroj, který využívá v kombinaci vysoké tóny a nízkofrekvenční zvuky funguje na jedničku, i když se zatím jedná jen o prototyp, který ještě zdaleka nemá vychytané všechny konstrukční mouchy. Je zajímavé, že americké Ministerstvo obrany vynalézá zařízení fungující na podobném principu od devadesátých let, a zatím bez větších úspěchů.

Elektroinženýři Seth Robertson a Viet Tran to zvládli za jeden semestr, s investicí nepřesahující 600 $. Klíčovou roli v celém hasicím procesu hrají nízko-frekvenční zvuky (30-60 Hz), díky kterým dochází k efektní separaci kyslíku a vlastního paliva. Vytváří se tak rázová vlna, s prostorem, kde nemůže díky tlaku zvuku znovu dojít k opětovnému vzplanutí.

Za stávajících podmínek nemůže být tato technologie využita na plošné zhášení požárů, je ale ideální pokud jde o malé „domácí nehody“, hořící sporáky, plameny šlehající z trouby, zapálený vánoční stromek nebo hořící záclony. Funkční prototyp zařízení přitom není o nic větší, než klasický pěnový hasicí přístroj. Ten ale není možné bezpečně využít na všechny typy požárů, nehledě na to že samotný proces hasičského zákroku je zdrojem celé řady do ovzduší unikajících toxických látek.

Sonický hasicí přístroj riziko plynoucí z úniku polutantů do bezprostředního okolí hasiče eliminuje. Jak připouští oba vynálezci: „Jsme elektroinženýři, nikoliv chemici, a tak chceme další a účinnější modely vytvářet ve spolupráci s dalšími kolegy, tak aby se dal sonický zhášeč dal aplikovat na všechny typy požárů.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii…

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27.100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Zároveň však výzkum zjistil, že čistírny mají poměrně vysokou účinnost při odstraňování těchto látek.

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Ceny komerčních nemovitostí v letošním druhém pololetí v Česku stagnují. A to i přesto, že v zahraničí jejich cena začala klesat. Důvodem je výrazně menší počet tuzemských investičních komerčních projektů než jinde ve světě, a tedy i menší konkurenční prostředí, a aktuálně pozastavená nová výstavba prostorů. Vyplývá…

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní.

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku s 2300 obyvateli upravily areál zdevastované bývalé továrny na výrobu ultramarinového pigmentu, "ultramarínky", na volnočasovou zónu. Vznikla tam různá sportovní hřiště i hřiště pro děti, in-line dráha, cyklistické trasy a dokončují se karavanová stání a plocha na plážový volejbal.

REKLAMA