Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přijde Česká republika kvůli olympiádě o svůj přístup k moři v Hamburku?

Česká republika se obává zhoršení přístupu ke své části hamburského přístavu kvůli plánované výstavbě olympijských sportovišť v její blízkosti. Informoval o tom portál německého listu Die Welt.
Přijde Česká republika kvůli olympiádě o svůj přístup k moři v Hamburku?

Česká republika od roku 1929 v Hamburku využívá takzvaný Vltavský přístav (Moldauhafen), který je součástí areálu námořního přístavu. Na základě Versailleské smlouvy byl Vltavský přístav v roce 1929 na 99 let, tedy do roku 2028, propůjčen Československu. Od roku 1993 plochu o rozloze 30 000 metrů čtverečních spravuje Česká republika.

Česko, jakožto vnitrozemský stát, se nyní o svůj přístup k moři obává, píše Die Welt. Důvodem je plánovaná přestavba přístavu kvůli plánům na vybudování olympijské vesnice, stadionu a dalších sportovišť.

České velvyslanectví německému deníku sdělilo, že "jakékoli omezení přístupu k přístavu je nepřijatelné". Praha si rovněž stěžuje, že do plánů nebyla zasvěcena. "Ani velvyslanectví České republiky, ani ministerstvo dopravy, ani Ředitelství vodních cest České republiky nebyly německou stranou v této problematice osloveny," uvedla česká ambasáda ve vyjádření pro Die Welt.

V roce 2014 se přitom české ředitelství vodních cest hamburského přístavního úřadu (HPA) tázalo, zda plány na uskutečnění olympijských her zasáhnou i pozemky, které využívá Česká republika. "Dostali jsme oficiální odpověď, že areál pro olympijské hry se českého přístavního území netýká a jeho využívání nebude nijak omezeno," řekl Weltu obchodní přidělenec na českém velvyslanectví v Berlíně Tomáš Ehler.

"Z posledních zveřejněných ilustrací ale vyplývá, že to tak být nemusí," upozornil Ehler. Podle návrhů by totiž přístup k Vltavskému přístavu omezila nebo zcela znemožnila řada mostů. "Proto jsme letos v březnu od HPA žádali vysvětlení. Dosud jsme nedostali žádnou odpověď," dodal Ehler.

Český přístav v Hamburku nyní není využíván, ale české ministerstvo dopravy schválilo program jeho obnovy. Jeho realizace má začít v létě, píše Die Welt. Německo hodlá usilovat o právo uspořádat olympijské hry v Hamburku v roce 2024.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…