REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Renovace parketové podlahy – příprava podkladu

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění a znovu položení podlahy. Podívejte se, jak se renovuje parketová podlaha.

Po vytrhání parket zbyde na podlaze nerovný povrch, plný zbytku asfaltu. Stejně jako z parket, musíme ho i z podkladu co nejvíce odstranit. Pod parkety bude potřeba podklad nejprve vyrovnat nivelační stěrkou, ta by na asfaltu nemusela dobře držet. Osvědčilo se asfalt mírně nahřát plynovým hořákem (nesmí téct) a pak ho špachtlí odstranit od podkladu. Nebo naopak v zimě nechat vymrznout, asfalt pak křehne a jde rozbít na malé kousky. Někde nezabere nic z toho. Tam, kde nelze asfalt odstranit a není ho velká vrstva, je možnost ho zbrousit bruskou na beton.

Vyrovnání podkladu nivelační stěrkou

Provádění nivelačních stěrek ponechte raději na zkušených řemeslnících, poptejte se ve svém okolí, jak jsou s řemeslníky spokojeni, sežeňte si své reference. Dobře si rozmyslete, zda tuto práci provádět svépomocí. Materiál, se kterým se pracuje, je velmi drahý, je potřeba speciální nářadí (např. ježkové válečky apod.) s lopatou si nevystačíte. Je nutné znát přesný postup – penetrace, míchání i nanášení. Nejedná se o běžný cement či lepidlo, v pytli se stěrkovací hmotou je slušný chemický koktejl, vyžadující odborné zacházení.

Tip z praxe:

Je nanejvýš dobré si kompletně celou zakázku (jak vyrovnání podkladu tak položení parket) nechat udělat od jedné firmy. Nesnažte se ušetřit volbou různých řemeslníků. V případě reklamace se vyhnete nepříjemnému vzájemnému obviňování více stran, kdo udělal chybu, kdo za to ručí a má nést finanční tíhu oprav. Vždy to bude zákazník, kdo na nesystematičnost stavebního postupu doplatí. Na některých věcech se nevyplatí šetřit.

Někomu se může zdát cena za takové práce vysoká, jedná se ale o konstrukci, kterou byste už za svůj život neměli provádět znovu.

Na naší demonstrativní stavbě byla situace o to složitější, že původní podlahy v bytě dosahovaly rozdílů výšek až 4 cm, také v jedné polovině bytu má být položen vinyl, v druhé polovině parkety. Podlaha by měla být po pokládce ideálně v celém bytě ve stejné výšce. Taková situace už vyžaduje dobrou znalost materiálu, technické vybavení jako laserové zaměřovače atd.

Nejsou všechny stěrky stejné, v našem případě byly použity hned 4 druhy. Jedna na vyrovnání hrubých nerovností do 4 cm, jemnější na vyrovnání podkladu pod vinyl (vyžadující dokonalou rovinu), další o větší pevnosti pod parkety. Pevnější proto, aby stěrka dokázala přenést pnutí od objemových změn parket vlivem vlhkosti.

Jelikož se po provedení stěrek na stavbě prováděly prašné práce (montáž příček, některé instalace, první výmalba apod.) a stěrka byla někde poškozena, používal se ještě čtvrtý druh stěrky, rychle tuhnoucí směs na drobné opravy.

Z důvodů provádění montážních prací na vystěrkované podlaze bylo také potřeba před samotnou pokládkou stěrku mírně přebrousit, zbavit drobných pecek, které vznikly při lití, šlemu ze stavebního prachu, od kapek barvy atd.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy
  2. Renovace parketové podlahy – co se starými parketami
  3. Renovace parketové podlahy – vytrhání a čištění od asfaltu
  4. Renovace parketové podlahy – příprava podkladu
  5. Renovace parketové podlahy - broušení a tmelení, povrchová úprava
  6. Renovace parketové podlahy – pokládka parket

Mohlo by vás zajímat

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

V praxi existuji tři známé způsoby, jak položit dřevěnou masivní podlahu. Každý je vhodný pro jiné prostory, každý je jinak náročný. Všechny jsou však ozkoušeny lety praxe a fungují. Něco však mají společného, a to je potřeba správně připraveného podkladu.

Renovace parketové podlahy – pokládka parket

Renovace parketové podlahy – pokládka parket

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění…

REKLAMA