Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Továrna Solo Sušice kulturní památkou zatím nebude

Rozkladová komise ministra kultury nesouhlasí s tím, aby ministerstvo vyhlásilo památkovou ochranu továrny Solo Sušice, bývalého výrobce zápalek. Posuzování šesti objektů se po roce a půl od žádosti o památkovou ochranu vrátilo na začátek.
© Dron  - Fotolia.com

Komise žádá posudky a doplnění, což bude trvat několik měsíců, řekla vedoucí oddělení ochrany památek ministerstva Petra Ulbrichová. Vlastník areálu i investor, který tam chce postavit obchody, to chápou jako vítězství.

"Na konci roku už ministerstvo vyhlásilo poměrně rozsáhlou památkovou ochranu. Vlastník areálu se odvolal a podal rozklad k ministrovi a rozkladová komise rozhodnutí zrušila u všech šesti navržených objektů," uvedl starosta Petr Mottl (ODS). Památková ochrana je podle něj dobrá, ale je nutné mít pro objekty využití. Nemyslí si, že by budovy měly velkou historickou hodnotu. "Spíš pro historii sirkařství. Určitě by ze sirkárny mělo něco zůstat," řekl. Investor nabídl městu za korunu bývalou správní budovu ředitelství u kruhového objezdu a navrhuje zachovat administrativní objekt při nádražní ulici, z níž by vznikl hotel.

Pokud by se továrna stala kulturní památkou, nemohlo by se podle Mottla dělat nic a území by se na dlouhou dobu zablokovalo, protože soukromý vlastník ani stát do toho peníze nedá.

"Prvoinstanční řízení pokračuje. Musíme nechat zpracovat znalecký posudek a říct, k čemu by objekty měly sloužit. Komise usoudila, že jsme udělali málo pro odůvodnění," řekla Ulbrichová. Komise navrhla ministrovi kultury, aby zrušil prvoinstanční rozhodnutí. Řízení se tak vrátilo na začátek, uvedla. Ministerstvo neusiluje o památkovou ochranu všech objektů. "Ale nemyslíme si, že by se to mělo nechat všechno šmahem zbourat," řekla. Pokud by ministerstvo rozhodlo o památkové ochraně, očekává další rozklad. Původně navrhlo krajské Muzeum Šumavy v Sušici k památkové ochraně tři budovy, nakonec se jich prověřuje šest.

Firma Fuertes Development Kuřim má stále zájem postavit místo bývalého Sola obchodní centrum za 200 až 250 milionů Kč. "Vyhráli jsme rozkladové řízení, které napadalo celou investici a práva vlastníka areálu (Solo Matches & Flames a.s. Brno)," uvedl za investora Zdeněk Přichystal. Fuertes a Solo už doložily ministerstvu posudek stavu budov. "Myslím, že teď to půjde rychle a že nám dají za pravdu," uvedl Přichystal.

Fuertes má na stavebním úřadě žádost o územní rozhodnutí. Územní řízení je nyní přerušené. Investor, který už má dva roky připravený projekt, by chtěl začít stavět na jaře 2016.

Proti vzniku obchodů vystupuje peticí s podpisy 1500 místních sdružení My ze Sušice. "Deset let mohli v areálu cokoliv dělat, ale nenavrhli jediné ekonomické řešení," dodal Přichystal.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Staré zděné tovární komíny – hodnotné dědictví našeho národa

Staré zděné tovární komíny – hodnotné dědictví našeho národa

Tovární komíny změnily tradiční obraz světa. Vysoké komíny, jako samostatné a volně stojící objekty, se začaly stavět v 17. století a rozšířily se až na prahu 19. století. Byly sice jen funkčními stavbami, ale i tak se postupně staly nositeli silné symboliky změn, které se udály během průmyslové revoluce.