Přehrát audio verzi
Z fotovoltaiky se stává standardní součást energetiky. Trh se po boomu stabilizuje
00:00
00:00
1x
- 0.25x
- 0.5x
- 0.75x
- 1x
- 1.25x
- 1.5x
- 2x
„Po mimořádném boomu před třemi lety aktuálně vidíme spíše návrat k udržitelnějšímu tempu rozvoje fotovoltaiky. Počet nových elektráren klesá, ale jejich výkon zůstává vysoký, což ukazuje na posun k větším a technicky vyspělejším projektům. Z masového trendu se stává standardní součást energetiky a distribuční soustavy. Naší prioritou proto není jen samotné připojování zdrojů, ale také posilování sítí, jejich chytré řízení a příprava na další rozvoj sdílení a akumulace energie,“ vysvětluje Pavel Čada, jednatel EG.D.
Nejvíce instalací v roce 2025 opět přibylo v Jihomoravském kraji, kde EG.D připojila více než tři tisíce nových fotovoltaik s celkovým výkonem zhruba 67,7 MWp. Následovaly jižní Čechy s výkonem téměř 48 MWp a kraj Vysočina s více než 35 MWp. Celkově má nyní EG.D ve své síti připojeno téměř 80 000 fotovoltaických elektráren o instalovaném výkonu blížícím se 2 GWp, přičemž malé domácí FVE do 10 kW tvoří stále nejvýznamnější část všech zdrojů.
Vývoj posledních let ukazuje jasný trend. Po rekordním roce 2023, kdy EG.D připojila přes 27 000 fotovoltaických elektráren o výkonu zhruba 330 MW, následoval v roce 2024 pokles počtu instalací na 13 924, výkonově se však síť přiblížila téměř stejné hodnotě 310 MW. Tato stabilita ve výkonu navzdory klesajícímu počtu zdrojů potvrzuje posun investorů směrem k větším projektům. Stejný trend pokračoval i vloni, kdy se růst nejvýrazněji projevil v segmentech 10 až 100 kW a 100 až 1 000 kW.















Sdílet / hodnotit tento článek