REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Koleje Strahov se do září dočkají kompletního zateplení

Strahov bude zářit novotou! Kompletně zateplit vícepatrový bytový dům a vyměnit všechna okna je poměrně náročná akce. A co teprve se pustit do devíti domů najednou! Strahovské koleje – velký ubytovací komplex na vrchu Petříně po dlouhé době chátrání bude zářit novotou. Alespoň zvenku. Akce si vyžádá trpělivost studentů. V září 2015 mají být veškeré práce hotovy.

Koleje Strahov, Silicon Hill, studentské město – tak všelijak se říká komplexu největších ubytovacích kapacit univerzity ČVUT. Strahovské ubytování se sestává z dvanácti bloků o celkové kapacitě přesahující 4500 lidí. Převážná většina objektů má 6 nadzemních podlaží a jedno suterénní, určené taktéž k ubytování.

Správě účelových zařízení ČVUT v Praze se podařilo získat grant v rámci operačního programu Životní prostředí. Projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti. Vyměněna budou kompletně všechna okna a vnější dveře, budou zateplené stěny včetně suterénních částí a střecha.

„Realizací projektu dojde ke snížení emisí CO2 o cca 267 tun za rok a úspoře energie o cca 4823 GJ za rok. Zateplení je spojeno i s výraznou vizuální obnovou všech dotčených bloků,“ říká Jaromír Příhoda, ředitel SÚZ ČVUT a dodává: „Pevně věřím, že se díky této rekonstrukci zajistí fungování kolejí na dalších 50 let.“

Strahovské koleje tak změní svůj vzhled k nepoznání. Současný stav budov je z energetického i estetického hlediska mírně řečeno depresivní. Je patrné, že do budov nebylo v předešlých letech (mimo blok 8, který prošel kompletní přestavbou) výrazněji investováno. Na většině pokojů jsou původní dřevěná okna, omítky a nátěry panelů opadávají. V minulosti provedené zateplení části s koupelnami obložené plechovými lakovanými fasádními lamelami je taktéž dožilé a neplní svoji funkci.

Za oběť padly některé krámky a hospůdky živelně dostavěné jako přílepky z bočních stran objektů. V současné době je okolo bloků obnažováno podzemní podlaží s přípravou na jeho sanaci a zateplení. Současně probíhá výměna všech oken. Ta bude probíhat od poloviny března, poslední okno by mělo být vyměněno v polovině června, současně s tím budou vyměněny hydroizolace střech a teras. Nejvíce viditelná část přestavby – zateplení stěn bude probíhat od května do konce srpna.

Akce si vyžádá trpělivost hlavně v řadách ubytovaných studentů. Provozovatel kolejí se snaží jim zajistit alespoň provizorní zázemí ve volných prostorách menzy například v době, kdy by nemohli být na svých pokojích z důvodu výměny oken či velkého hluku. Ochranu majetku má na starosti najatá bezpečnostní služba.

„Pro studenty je připravena místnost v poschodí menzy, úschovna cenností na recepci bloku 1. Současná výše kolejného nebude vlivem celé stavební akce nijak navyšována,“ ujišťuje Jaromír Příhoda.

Strahovské koleje byly postaveny v letech 1964 až 1965. Využívány jsou hlavně jako ubytování studentů, ale využití měly i jako spartakiádní šatny, také pro ubytování postižených záplavami.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Zateplujeme

S Knauf Insulation zateplíte dům kvalitně a efektivně

S Knauf Insulation zateplíte dům kvalitně a efektivně

Společnost Knauf Insulation nabízí široké spektrum produktů pro zateplení. Nejen, že jsou výbornými izolanty, které výrazně snižují náklady na vytápění a tlumí hluk, ale také se pyšní odolností vůči vysokým teplotám, mikroorganismům, snadnou manipulovatelností a dlouhou životností.

Havířov chystá rozsáhlé rekonstrukce bytových domů

Havířov chystá rozsáhlé rekonstrukce bytových domů

Havířov na Karvinsku chystá v létě další rozsáhlé opravy bytových domů. Modernizovat se budou domy v ulicích 17. listopadu, Mánesova a Na Nábřeží. Opravy budou stát zhruba 67,5 milionu korun, řekla mluvčí magistrátu Jana Dybová. Rekonstrukce začnou na počátku prázdnin.

Jičín za 40 milionů Kč zateplí školu a pečovatelský dům

Jičín za 40 milionů Kč zateplí školu a pečovatelský dům

Šestnáctitisícový Jičín začal chystat investici zhruba za 40 milionů korun do zateplení objektu základní školy ve čtvrti Soudná a domu s pečovatelskou službou. Na obě stavby radnice získala dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Financování investice bude rozděleno do tří let a roční úspora na energiích po…

© Fotolia.com - artush

Jak vyhodnotit přínosy a návratnost zateplení domu - vnitřní výnosové procento

V minulých dílech seriálu jsme představili tři metody hodnocení ekonomických přínosů investice do zateplení. Jako modelový příklad jsme zvolili rozsáhlejší zateplení rodinného domu za celkem 515 000,- Kč (včetně nákladů na energetické hodnocení a projekt) s tím, že po provedení opatření stavebník získá dotaci z…

© Fotolia.com - Ingo Bartussek

Energetický audit domu – co přinese?

Snižování energetické náročnosti bytových domů má nejčastěji formu zateplení. Možností, jak energii uspořit, je však celá řada, mnohdy však bývají neprávem opomíjeny. V tomto článku se proto zabýváme tím, jaké přínosy má objektivní hodnocení ve formě energetického auditu. Ten zpracovává energetický…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA