REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Na bristolském předměstí se staví domy ze slámy

Příběh „O třech prasátkách“, která si stavěla domečky z nejrůznějších materiálů, převyprávěla britská média v nejrůznějších podobách za několik posledních měsíců už mnohokrát. Důvodem, proč vzpomenout právě tuto pohádku, se jim stal nebývalý obchodní úspěch jež zaznamenaly slámové domy z prefabrikátů na veletrhu stavebních technologií v Bristolu. A hned sedm se jich krátce poté postavilo v bristolském předměstí Shirehamtpon.
Na bristolském předměstí se staví domy ze slámy

Dřevěný rám o šířce 400 mm, naplněný přírodní izolací - svazky lisované slámy, dřevěná dělící kostra stabilizující výplň, 12 mm široká krycí deska, 40 mm silná dřevotříska a navrch 7-8 mm silné oplášťování v podobě nastříkávané omítky. Přesně tak vypadá průřez prefabrikovanou deskou ModCell Core+, ze které jsou slámové domy s Shirehamptonu vystaveny. Navenek je přitom od normálních domů, vybudovaných z konvenčních stavebních materiálů nerozeznáte. I ony stojí na betonových základech, a bylo by zapotřebí skutečně pořádné síly hurikánu, aby se z nich stala jen hromádka slámy a pilin.

Jak říká jeden ze zakladatelů společnosti ModCell: „Během posledních tří let jsme hodně zabojovali, pokud jde o získání důvěry našich zákazníků.“ Největším problémem bylo právě ono „pohádkové“ hledisko, které v lidech vyvolává představa staveb z materiálu tak subtilního, jako je sláma. „Absolvovali jsme desítky testů i názorných demonstrací odolnosti vůči požárům a rychlosti hoření, a také testů strukturální odolnosti. Domy vyrobené z prefabrikovaných ModCell totiž ve skutečnosti nestojí „na slámě“, ta je jen výplňovým izolačním materiálem, jehož vynikající vlastnosti využíváme.“

Stavební prefabrikáty k tomu přidávají sílu a stabilitu dřevěných staveb. A samozřejmě, je tu i ekologické hledisko: sláma je totiž zcela obnovitelný a bezodpadový materiál. Výsledkem je komfort bydlení a za nízkou cenu, jako z pohádky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška