REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Na bristolském předměstí se staví domy ze slámy

Příběh „O třech prasátkách“, která si stavěla domečky z nejrůznějších materiálů, převyprávěla britská média v nejrůznějších podobách za několik posledních měsíců už mnohokrát. Důvodem, proč vzpomenout právě tuto pohádku, se jim stal nebývalý obchodní úspěch jež zaznamenaly slámové domy z prefabrikátů na veletrhu stavebních technologií v Bristolu. A hned sedm se jich krátce poté postavilo v bristolském předměstí Shirehamtpon.
Na bristolském předměstí se staví domy ze slámy

Dřevěný rám o šířce 400 mm, naplněný přírodní izolací - svazky lisované slámy, dřevěná dělící kostra stabilizující výplň, 12 mm široká krycí deska, 40 mm silná dřevotříska a navrch 7-8 mm silné oplášťování v podobě nastříkávané omítky. Přesně tak vypadá průřez prefabrikovanou deskou ModCell Core+, ze které jsou slámové domy s Shirehamptonu vystaveny. Navenek je přitom od normálních domů, vybudovaných z konvenčních stavebních materiálů nerozeznáte. I ony stojí na betonových základech, a bylo by zapotřebí skutečně pořádné síly hurikánu, aby se z nich stala jen hromádka slámy a pilin.

Jak říká jeden ze zakladatelů společnosti ModCell: „Během posledních tří let jsme hodně zabojovali, pokud jde o získání důvěry našich zákazníků.“ Největším problémem bylo právě ono „pohádkové“ hledisko, které v lidech vyvolává představa staveb z materiálu tak subtilního, jako je sláma. „Absolvovali jsme desítky testů i názorných demonstrací odolnosti vůči požárům a rychlosti hoření, a také testů strukturální odolnosti. Domy vyrobené z prefabrikovaných ModCell totiž ve skutečnosti nestojí „na slámě“, ta je jen výplňovým izolačním materiálem, jehož vynikající vlastnosti využíváme.“

Stavební prefabrikáty k tomu přidávají sílu a stabilitu dřevěných staveb. A samozřejmě, je tu i ekologické hledisko: sláma je totiž zcela obnovitelný a bezodpadový materiál. Výsledkem je komfort bydlení a za nízkou cenu, jako z pohádky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Třípatrová budova z jílu a stlačené hlíny stojí ve Švýcarsku

Třípatrová budova z jílu a stlačené hlíny stojí ve Švýcarsku

Zdi vyrobené ze stlačené zeminy, v kombinaci s dřevěnou rámovou konstrukcí a obklady, výrazné prosklené plochy. Zástin vegetace a k tomu těsná blízkost vodní hladiny. Tak vypadá Návštěvnické centrum Švýcarského ornitologického institutu, místo kam se lidé jezdí kochat výhledem na tvory, kterým odnepaměti patří nebe.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA