REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vytápění domu při pálení slivovice

V mnoha průmyslových procesech vzniká velké množství tepla, které je bez užitku vypouštěno do ovzduší. Příkladem, který je zajímavý z hlediska vytápění, jsou pěstitelské pálenice. Zajímavým proto, že sezóna pěstitelského pálení se dobře kryje s obdobím, kdy by odpadní teplo mohlo být efektivně využito k vytápění staveb.

V běžné pěstitelské pálenici jsou dva zdroje odpadního tepla – spaliny z kotle nebo kotlů (obvykle jsou kotle dva) a teplá voda z chladiče, v němž kondenzuje slivovice.

Teplota spalin, které odcházející z kotle do komína, obvykle přesahuje 100 °C. Kromě toho spaliny ze zemního plynu obsahují velké množství vodní páry. Jejich ochlazením, případně kondenzací vlhkosti lze získat významné množství tepla.

Tyto skutečnosti si uvědomil majitel jedné pěstitelské pálenice na východě Moravy. Nechal si proto vyrobit dvouplášťový komín z nerezu, jímž protéká voda z akumulačních nádrží umístěných ve sklepě. Z akumulačních nádrží jde potom voda do otopné soustavy přilehlého rodinného domu.

Voda se ohřívá na teploty kolem 60 °C, což je po většinu roku dostatečné pro běžný otopný systém s radiátory. Akumulační nádrže jsou beztlakové a mají celkový objem kolem 20 m³. Množství tepla, které se tímto způsobem zachytí, spolehlivě postačí na zajištění tepelné pohody v celém rodinném domě i v přilehlém obchodě.

Teplou vodu z chladičů uvedená pálenice využívá k umývání kvasných nádob. Nevýhodou z hlediska případného použití pro vytápění je nízká teplota, která by stačila pouze pro podlahové vytápění. Množství tepla by však v tomto případě mohlo být mnohem větší, než ze spalin, které odcházejí do komína. Tepla by tak mohlo být dost pro vytápění hned několika rodinných domů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

Pavel Podruh a Český soběstačný dům, foto Tomáš Perzl

Čtyři roky práce: Jak jsem získal stavební povolení pro ostrovní dům. Bez úplatků

Získání stavebního povolení byla pro Pavla Podruha, stavebníka Českého soběstačného domu odpojeného od všech inženýrských sítí, mravenčí práce na čtyři roky. Musel kvůli němu projezdit celou republiku i čelit žádostem o úplatek. Nakonec o své vlastní zkušenosti a životech dalších šetrných domácností sepsal celou…

Zdroj: Adobestock – Alexander Raths

Zákaz plynových kotlů v EU! To myslíte vážně? Víme, jak to je

Zákaz plynových kotlů v EU! Kdo nemá alternativu, ten v roce 2040 zmrzne! Nový dům jedině bez plynu kvůli EU! Katastrofa pro rodinné domy a byty! Také jste podobné titulky postřehli? Tak se opět uklidněte a přečtěte si u nás, jak to je doopravdy. Bohužel, ne všechna média mají ověřené…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA