REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům ve zdařilém souznění s horskou krajinou

Byť novostavba, tak vzhledem a provedením vypadá tento rodinný dům jakoby tam patřil odjakživa. Svým řešením, umístěním ve svažitém terénu, materiálovým pojetím, jednoduchostí a účelností nevypadá tuctově, ale přece je krásnou integrální součástí místní zástavby a přírodního prostředí zdejších hor.
Kráčím krajinou, kde dochází ke střetnutí rozumu a citu.
Daniel L'schar

Dům v horské krajině Krkonoš

Byť novostavba, tak vzhledem a provedením je tento rodinný dům takzvaně „jako od tam“. Proč?

Svým řešením, umístěním ve svažitém terénu, materiálovým pojetím, jednoduchostí a účelností nevypadá tuctově, ale přes to je krásnou integrální součástí okolní zástavby a přírodního prostředí zdejších hor.

Pohled jihozápadní. Foto: BoysPlayNice

Opět si po tisící můžete připomenout to staré, že v jednoduchosti je krása. Nejde o to nebýt osobitý, ale nevyčnívat nevkusně. První nadzemní podlaží je přístupné z cesty. Podélně je dispozice dělená na vstupní pasáž, komunikaci se schody do patra, zázemí a hlavní obytnou místnost spojenou v kuchyň, obývák a jídelnu s vykonzolovanou verandou. Vše je doplněno o garáž a další místnost zázemí. Ze vstupní pasáže 1.NP vede schodiště do suterénu s domácím wellness a sportovní částí a do podkroví, které je již čistě ložnicové.

Vstupní pasáž od cesty je částí, která není dávána na odiv, vše je kryto obložením, ze kterého vyčnívá pouze vikýř. Dispozice je naopak otevřená na opačnou stranu na horskou louku a přírodu Krkonoš. Kamenný sokl, jako fundament domu, dřevěný přírodní obklad a černá hliníková krytina sedlové střechy jsou synonymem zdejší původní architektury, přepsané vkusně do současné architektury. Nespornou výhodou je, že současné řešení nemusí být věrnou replikou původního krkonošského stavení, ale jistá příbuznost se zde očekává, pokud nechcete narušit stávající ráz krajiny a domů do ní zasazených. A to přece nechcete. Kupříkladu moderní krytina není v tomto směru žádné faux pas. Několik metrů od domu stejně oko nevnímá detaily krytiny, ale střechu jako celek. Ta jednoduchost propsaná do stavby je analogií domů, které tato krajina symbioticky dotváří. Dříve ta jednoduchost měla zcela pragmatický důvod, že bylo třeba vycházet z regionálních stavebních materiálů. Principy staveb se držely toho, co zde dávalo smysl, a to i po stránce finanční. Tyto základní „stavební kameny“, prověřené časem a místem, se pak stávají tou architekturou, která zdánlivě jednoduše srůstá s horskou krajinou. Moderní interiér s nádhernými výhledy velkoprostorovými okny, převahou dřeva a kvalitními detaily je nedílnou součástí skvěle vyřešeného domu. Je to tak prosté a v zásadě snadné. Jako vždy je třeba na to jenom přijít. Pak dům vypadá jako tento rodinný dům v Dolní Malé Úpě.

Pohled východní. Foto: BoysPlayNice

Základní popis

Rodinný dům v Dolní Malé Úpě čerpá z historicky ověřených principů tradiční horské architektury, které posouvá do soudobé podoby.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Autorská zpráva

Do výjimečného kontextu horské obce Malá Úpa jsme navrhli pro přátele dům, který čerpá z historických staveb v Krkonoších, využívá staleté poznatky života v horách a transformuje je pro potřeby soudobého bydlení.

Dům byl umístěn do západním směrem svažující se horské louky pomezního hřebene tak, aby potvrzoval zvyklosti v místě jak vzdáleností od cesty, tak orientací hřebene. Je tvarovou citací historických horských domů s doplněním o soudobé architektonické principy.

Pohled severovýchodní. Foto: BoysPlayNice

Tvarově je dům jednoduchý, výrazně podélný, posazený na poctivém soklu, který je obložen místním kamenem. Objem domu nad kamenným soklem je obložen dřevem, které bylo ponechané bez povrchové úpravy a v průběhu času tak mění svůj výraz a získává stříbřitě šedou barvu, ze které čím dál tím více vystupují jako akcent bíle lakované latičky kryjící spáry prken fasády. Takto fasáda vydrží dlouhé roky i v podmínkách našich nejvyšších hor.

Zastřešení je řešeno sedlovou střechou s krytinou z černě lakovaného hliníkového plechu, ze které vystupuje dvojice vikýřů důsledně odsazených od štítů. Menší vikýř směrem k cestě je kompletně pojednán střešním plechem, větší vikýř orientovaný na výhled a prosvětlující ložnice má již čelní fasádu obloženou dřevem.

Hlavní obytná místnost. Foto: BoysPlayNice

V západní části je hlavní objem domu rozšířen o verandu, která je inspirována řešením dostaveb historických chalup. Pobytová veranda je částečně krytá svislým laťováním v úrovni fasády, které vytváří buffer mezi interiérem a exteriérem a také pohledově zmenšuje efekt prolomení verandy. Z verandy vystupuje jako akcent soudobá, ocelová, kompletně otevřená teráska letící nad okolním terénem, kterou podpírá dvojice rozhozených nožek. Při extrémním počasí, kdy se stírá prostředí kolem a viditelnost je minimální, jde o velitelský můstek uprostřed ničeho.

Protikladem otevřené fasády s verandou je fasáda směrem k cestě, ke které je dům spíše uzavřený. Fasáda zde kryje všechny prvky, které není žádoucí akcentovat a jediným výrazným prvkem tvořícím protiváhu plechovému vikýři tak je černý vstupní ocelový box chránící před přímým vlivem počasí.

Hlavní obytná místnost. Foto: BoysPlayNice

Skrz vstupní box se návštěvník dostává do zádveří a dále pak do domu s přirozenou návazností místností, kde prim hraje prostorný obývací prostor. Z 1.NP vede schodiště do suterénu s domácím wellness a sportovní částí a do podkroví, které je již čistě ložnicové.

Koncepce interiéru souzní se střídmým charakterem domu, kdy hlavním cílem bylo vytvořit důstojné zázemí pro rodinu, kde se všichni budou cítit příjemně i v případě nejhorších horských bouří. V interiéru se tak uplatňuje primárně dřevo doplněné o decentní tlumenou barevnost a pečlivě vybrané řemeslné a výtvarné prvky.

Hlavní obytná místnost. Foto: BoysPlayNice

Doplňující informace

Studio studio mar.s architects s.r.o.
Autor Ing. arch. Martin Šenberger
Umístění projektu Dolní Malá Úpa 138
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2018
Rok dokončení 2022
Zastavěná plocha 154 m2
Hrubá podlahová plocha 402 m2
Užitná plocha 292 m2
Plocha pozemku 3 642 m2
Fotografie BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
Materiály Seznam použitých materiálů
modřínové dřevo – fasáda, terasa
dubové dřevo – interiérové povrchy a nábytky dle autorského návrhu
plech – střecha
ocel – lávka, vstup
Značky Seznam použitých značek
okna a vchodové dveře – Josko
konferenční stolky YYY – TON
jídelní křesla Albu – TON
svítidla Tim – Bomma
svítidla Big One – Brokis
dřevěné podlahy – Trapa
koberce a textilní doplňky – Marthi
O studiu Bližší informace

Společnost mar.s věří v transformační sílu designu, který dokáže změnit životní dráhy jednotlivců i celých komunit. Když první inovátoři měnili způsob, jakým všichni žijeme, učíme se a pracujeme, my změnili způsob, jakým přemýšlíme o prostoru – jako o unikátním zdroji pro vyjádření jedinečné vize a podporu mimořádného úspěchu. I když se náš vliv a odborné znalosti rozšířily, náš flexibilní přístup k navrhování zůstává stejný. Posouváme hranice, přičemž klademe důraz na navazování úzkých partnerských vztahů s klienty a důvěru potřebnou k tomu, abychom společně dokázali dělat velké i malé kroky vpřed. Naši strukturu udržujeme otevřenou, což nám umožňuje vytvářet různorodé týmy se znalostmi šitými na míru dané výzvě. Na základě důvěry získané od našich klientů překračuje mar.s hranice toho, co je, a představuje to, co by mohlo být. Řešení zakořeněná v tradici, ale otevřená neočekávanému. Průlomová řešení, která posouvají lidi a organizace k novým možnostem.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – studio mar.s architects s.r.o. a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat