Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Sněhové vločky: Recyklované PET lahve proměnili architekti v luxusní dekorace díky 3D tisku

Ať se díváte sebelíp, uvnitř PET lahví se obvykle žádné vánoční kouzlo neskrývá. Ztělesňují jen kvality univerzálního materiálu na jedné straně, a ekologické problémy na straně druhé. Architekti ze studia AaaM se rozhodli přemostit toto dilema, a zprostředkovat trvale udržitelnou krásu, jež neroste z újmy na životním prostředí.
Foto: Kevin Mak

Hledat řešení tam, kde jiní vidí problémy, i to se počítá k úlohám architektů. Tým AaaM Architects se pro netradiční koncept výzdoby inspiroval hongkongskou společností New Life Plastics, která v metropoli realizuje „experimenty“ s up-cyklací plastových odpadů. A protože se drželi hesla, že každá oslava by měla vycházet takříkajíc z místních zdrojů, hongkongský Starstreet Precinct proměnili ve vánoční říši kouzelných sněhových vloček, které jsou vyrobeny z recyklovaných PET-lahví.

Vkusné a designově neotřelé provedení na plastové odpady přitom rozhodně nepřipomíná. A celý projekt Enchanting Snowflakes tak přináší neotřelý pohled na udržitelný životní styl. Hlavním materiálem jejich vánoční instalace je plast z PET plastových lahví sesbíraných v komunitě, který byl pomocí technologie 3D tisku přeměněn na prvky „miniaturní“ zimní říše divů.

Foto: Kevin Mak

Jak je u AaaM už zvykem, se svým překvapením dělali trochu tajnosti. Na šestnácti místech čtvrtích Admiralty a Wan Chai zřídili sběrná místa, a jen lidem naznačili, že půjde o cosi vánočního. Lidé je ale nezklamali, a materiál pro jejich tvorbu ochotně sesbírali.

Na architektech pak bylo třeba zajistit, aby sesbírané PET lahve byly rozdrceny a předány ke zpracování do místní 3D tiskárny Dreamcubics, jež podle zadání vyrobila plastové vlákno. Jen pro představu, bylo dlouhé 11 kilometrů a pocházelo z 2210 PET lahví. A z něj pak „vytiskli“ 350 designově propracovaných ozdob, k okrášlení veřejného prostranství.

Vánoce stejně jako hezké chvíle nejsou okamžiky na jedno použití. A tak poté, co okouzlující vločky naplnily své poslání, byly opět roztaveny, aby mohly být znovu využity v jiných, praktických aplikacích.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Vánoční výzdoba v Lisabonu: Hvězdy co na zem spadly

Vánoční výzdoba v Lisabonu: Hvězdy co na zem spadly

Návrhář evropského formátu, Pedro Sottomayor, se v roce 2011 stal se svým projektem „Hvězdného shluku“ (Star cluster) jedním ze sedmi vítězů soutěže o finální zpracování vánoční výzdoby města. Na první pohled možná skromně pojaté hvězdy z náměstí Figuera přinesli lidem více bezprostředního dojmu z vánoční atmosféry,…