REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zimní zásobování Německa plynem může podle svazu INES ohrozit jen extrémní mráz

Zimní zásobování Německa plynem mohou narušit jen extrémní mrazy, kdy hrozí vyčerpání zásobníků na přelomu ledna a února. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann.
Zimní zásobování Německa plynem může podle svazu INES ohrozit jen extrémní mráz

Zimní zásobování Německa plynem mohou narušit jen extrémní mrazy, kdy hrozí vyčerpání zásobníků na přelomu ledna a února. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann. Poukázal zároveň na to, že správcům zásobníků se stejně jako v loňském roce podařilo před zimou úložiště zcela naplnit.

"Pro nastupující zimu znamená celkové naplnění zásobníků to, že k nedostatku plynu mohou vést již jen extrémně chladné teploty," zdůraznil Heinermann. Provozovatelé zásobníků podle něj věří, že díky opakovanému naplnění zásobníků získali nejen důvěru politiků, ale že to také nepovede k dalším státním zásahům do využívání úložišť.

Fungování německých zásobníků s plynem se řídí příslušným zákonem. Ten mimo jiné stanovuje, že nejpozději k 1. listopadu musí být úložiště plná z 95 procent a že k 1. únoru nesmí obsah poklesnout pod 40 procent. Listopadový limit splnili provozovatelé ještě před koncem září.

Podle evropské organizace provozovatelů plynovodní sítě Gas Infrastructure Europe (GIE) jsou německé zásobníky naplněny ze 100,14 procenta. Přeplnění je možné díky tomu, že pracovní objem úložišť udává zajištěnou kapacitu zásobníků, která bývá nižší než skutečné technické možnosti zařízení. Některá úložiště je tak díky těmto rozdílům možné naplnit i z více než 110 procent.

Němečtí politici nyní debatují nad možnými změnami zákona a také o jeho prodloužení. Platnost zákona je dosud omezena do prosince 2025, nyní se uvažuje o prodloužení až do konce března 2027, což je podle Heinermanna překvapující. Řekl také, že zvažované úpravy nepovedou k dalšímu zlepšení energetické bezpečnosti Německa, ale mohou dokonce zásobování ohrozit a negativně ovlivnit tržní využívání úložišť. Jako příklad zmínil návrh možného zákazu čerpání ze zásob při poklesu plynu v úložištích pod stanovené limity.

Svaz INES již v říjnové analýze uvedl, že nedostatek plynu hrozí Německu jen v případě dlouhotrvajících silných mrazů. Takový scénář by mohl nastat tehdy, pokud by zima v Evropě byla mimořádně chladná podobně jako v roce 2010. Dnes zveřejněný výhled je oproti tomu říjnovému příznivější, protože za normálních teplot už INES očekává dodržení limitu 40 procent zaplněnosti zásobníků k 1. únoru. V říjnovém výhledu tomu tak ještě nebylo.

Vedle scénářů s mrazy a s takzvanými normálními teplotami podle roku 2016 připravil INES ještě výhled pro teplotně nadprůměrnou zimu, jakou Evropa zažila v roce 2020. Za takové situace by Německo využívalo zásobníky jen omezeně, na nejnižší hodnotu by tak naplněnost klesla na konci března, konkrétně na 66 procent. Podobný vývoj zaznamenalo Německo o uplynulé zimě, kdy díky příznivým teplotám a úsporám ve spotřebě mělo v dubnu úložiště plná z 65 procent. To výrazně usnadnilo jejich následné doplnění.

INES rovněž Německu doporučuje zprovoznění dalších terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG). "Pokud by Německo mělo další plovoucí jednotky na opětovné zplynování LNG, problém s nedostatkem plynu by už nebyl," řekl Heinermann novinářům. Dodal, že analýza svazu vychází z aktuální situace, takže nezohledňuje kapacitu plánovaných terminálů.

V Německu nyní na objednávku státu fungují terminály na LNG v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. V Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku vznikl také jeden čistě komerční terminál. Na začátku příštího roku se očekává spuštění státem financovaného terminálu na LNG u německého ostrova Rujána v Baltském moři. O baltský terminál se zajímá Česká republika, která je s regionem infrastrukturně propojena.

Svaz INES má nyní 15 členů, kteří spravují přes 90 procent kapacity německých úložišť s plynem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA