REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kompletní průvodce průkazem energetické náročnosti budovy (PENB)

V poslední době se slovo PENB často skloňuje v kontextu nemovitostí a staveb. Co daná zkratka vůbec znamená, kdy je PENB vyžadován a jak vypadá? V následujícím článku vám představíme vše, co byste o průkazu energetické náročnosti budovy měli vědět.
Zdroj: ePrůkaz.cz

Co je PENB?

Průkaz energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB, je oficiální dokument, který informuje o energetické účinnosti daného objektu. Ukazuje, kolik energie je vyžadováno pro vytápění, chlazení, ohřev vody a celkový provoz domu. Majitelé či zájemci o koupi nebo pronájem nemovitosti díky němu získají přehled o energetických nákladech. PENB zároveň poskytuje návrhy na možná zlepšení, která přinesou energetické úspory.

Kdy mám povinnost PENB zpracovat?

Zpracování průkazu energetické náročnosti budovy je stanoveno zákonem č. 406/2000 Sb. PENB je nutný pro většinu nových nebo renovovaných objektů. Existují ovšem výjimky, jako jsou budovy menší než 50 m2, kulturní památky nebo náboženské objekty. PENB také potřebujete, pokud se chystáte svou nemovitost prodat či pronajmout.

Jak vypadá PENB?

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je kombinací písemného protokolu a grafického znázornění, které ilustruje energetickou účinnost budovy. Může se podobat například energetickým štítkům na domácích spotřebičích.

Budovy jsou klasifikovány do tříd od A (nejúspornější) po G (nejméně úsporné), kdy aktuálně je cílem pro nové stavby dosáhnout minimálně třídy B.

Každý PENB musí být podepsán kvalifikovaným energetickým specialistou, jenž ho vytvořil.

Jak se hodnotí energetická náročnost budovy?

Průkaz energetické náročnosti domu hodnotí energetickou efektivitu konkrétní nemovitosti a jedním z přístupů k jeho zpracování je porovnání s tzv. referenční budovou. Ta slouží jako standardní model s definovanými energetickými vlastnostmi, proti kterému je skutečná budova srovnávána. Pokud se energetická náročnost skutečného domu blíží hodnotám referenční budovy, znamená to, že dosahuje obecně přijímaných standardů energetické efektivity.

Kdo může energetický průkaz vytvořit?

Průkaz energetické náročnosti budovy nemůže vytvářet každý. Jediný, kdo může tento dokument zpracovat, je kvalifikovaný energetický specialista s patřičným vzděláním, praxí a platným oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pokud potřebujete zhotovit PENB, obraťte se na odborníky z ePrukaz.cz, kteří vám se vším rádi pomohou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Průkaz energetické náročnosti

Dům z jihozápadní strany. Zdroj foto MŽP

Oprav dům po babičce v praxi. Zkušenosti s novou dotací na zlepšení energetické náročnosti rodinného domu

V září byl otevřen nový dotační program Oprav dům po babičce, který se v některých požadavcích odlišuje od základního dotačního programu Nová zelená úsporám. Pojďme se na to podívat blíže. Jak by měl potenciální zájemce postupovat a co ho bude čekat, si můžeme ukázat i na konkrétním…

Oprav dům po babičce! Až milion korun dostanete předem. MŽP dotací podpoří majitele starých domů a mladé rodiny

Oprav dům po babičce! Až milion korun dostanete předem. MŽP dotací podpoří majitele starých domů a mladé rodiny

„Oprav dům po babičce“ nabídne zálohově více než milion korun a možnost výhodného úvěru na komplexní rekonstrukce starších rodinných domů. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR spustí v září motivační dotační program pro české domácnosti. Jedinečná podpora má navýšit…