REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Softshellová bunda do práce i do přírody: Stylová a praktická volba

Styl a funkčnost se zdají být na opačných pólech, ale pokud se skloubí chytře, mohou docela dobře ladit dohromady. A ano, i se softshellovou bundou můžete nadělat spoustu parády. A přitom být v suchu, pohodlí a v klidu.

Zdroj: www.engelbert-strauss.cz/softshellove-bundy

Softshellová bunda neboli softshellka se stala v posledních letech velmi oblíbeným druhem bundy pro horolezce i turisty, ale i zednické profese, které pracují venku. Ať už si zvolíte jakoukoliv cílovou lokalitu nebo venkovní aktivitu, vsadíme se, že soffshellka bude moct jít s vámi v 99 % případech!

Kvalitní a moderní softshellové bundy vyrábí například firma Strauss, která se specializuje na pracovní oděvy a doplňky. Pokud hledáte více pomůcek a sad pro renovaci domů nebo práci na zahradě, všechno na jednom místě najdete právě tady.

Co je to vlastně softshellová bunda?

Softshellka je speciální typ bundy, která je navržena tak, aby byla odolná větruodolná i vlhku odolná a zároveň zůstala prodyšná a pohodlná. Neomezuje v pohybu, nikde neškrtí a nesvazuje. Materiál byl původně navržen jako protiklad k příliš tvrdým a nepohodlným nepromokavým vrstvám.

Díky pohodlí a volnosti v pohybu jsou také oblíbenými pracovními bundami, které využívají zednické i stavařské profese při stavbě nebo renovaci domu.

Softshell obsahuje několik druhů materiálů v různých vrstvách. Vrchní vrstvu tvoří tkanina s voděvzdornou a otěruvzdornou úpravou. Vnitřní část je většinou tvořena fleecem nebo microfleecem. Mezi těmito vrstvami může být membrána, která zajišťuje voděodolnost a prodyšnost.

Zdroj: www.engelbert-strauss.cz/softshellove-bundy

Jaké jsou výhody softshellové bundy?

  • jedná se o poddajný, elastický a lehký materiál, který vám zajistí volnost v pohybu a pohodlí při nošení
  • díky své pružnosti umožňuje úžit střihy, nikde vám tak látka nebude zbytečně přebývat a zavazet
  • je odolný proti promoknutí i profouknutí
  • odvádí vlhkost od těla

Na co si dát při pořízení softshellové bundy pozor?

Aby vám sloužila tak, jak má, je důležité vybrat vhodnou velikost – ani příliš velkou, ani příliš malou. To je stejné jako u jiného funkčního oblečení. Zkrátka velikost „akorát“ je tou jedinou optimální. Měla by přiléhat k tělu.

Aby byla bunda prodyšná, je důležité správně vrstvit. Nevhodně zvolené spodní vrstvy vám můžou zavařit – vybírejte proto i spodní vrstvy z prodyšných a funkčních materiálů, aby rovněž odváděly vlhkost od těla.

TIP: Pokud vás čeká náročnější práce venku, chraňte si ruce pracovními rukavicemi.

Nebojte se barev

Chcete-li skloubit praktičnost nejen s pohodlím, ale i stylem, vybírejte softshellové bundy v různých barevných odstínech.

Dětské modely nabízí výraznější barevné potisky, i u klasických velikostí se ale můžete trochu odvázat. Mezi trendy barvy patří hořčicová, skořicová, cherry, petrolejová, fuchsiová, lososová.

V sekci pracovních oděvů zase kralují tmavé a univerzální barvy, jako je šedá, černá, hnědá nebo béžová.

Jak se starat o softshellovou bundu?

Koupí bundy to všechno nekončí, ale vlastně začíná. Aby vám dlouho a spolehlivě sloužila, je potřeba se o i náležitě starat. Menší nečistoty většinou stačí otřít vlhkým hadříkem.

TIP: Pokud chcete odolnější bundu, volte model s otěruvzdornou úpravou. Nečistoty se na něj nezachytí.

Pokud bundu potřebujete vyprat, nepřesáhněte teplotu 30 °C jako u všech dalších funkčních materiálů. Nedoporučujeme používat aviváž, která může snižovat funkčnost membrány. Ždímejte na nižší počet otáček (maximálně 800), ideálně na ruční program. Softshell schne docela rychle.

Softshellová bunda je zkrátka ideální variantou pro ty, kteří hledají ideální spojení mezi pohodlím, stylem i praktičností. V takové softshellové bundě budete zkrátka připraveni na vše.

Tak jaký model se zalíbil na první dobrou vám?

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.