Již podeváté budou v letošním roce oceněni čeští designéři a umělci v rámci udělování Cen Czech Grand Design za ty nejlepší počiny v oblasti designu a módy za uplynulý kalendářní rok. Hlavní novinkou letošního udílení je změna ve složení Akademie designu České republiky a sestavení odborných porot v jednotlivých kategoriích.

Prestižní ocenění, které je každoročně udělováno nejlepším počinům v oblasti designu a módy si letos odnesou vítězové jedenácti kategorií během slavnostního večera ve Stavovském divadle 14. března 2015. Tradičně proběhne také výstava Czech Grand Design: Finalisté 2014 v Národním technickém muzeu. Na rozdíl od minulých ročníků však výstava neukáže široké nominace, ale představí práce tří nejlepších, tedy finalistů, v každé z autorských kategorií, kteří budou vyhlášeni v rámci vernisáže výstavy 27. ledna 2015. Výstava díky zaměření na finalisty bude moci ukázat jejich práce podrobněji než v minulých letech. Návštěvníci se tak mohou těšit na naprostou špičku z nominovaných projektů napříč kategoriemi, které si budou moci prohlédnout od 28. ledna do 29. března 2015.
O nominacích na Ceny Czech Grand Design rozhodovala nově zvolená Akademie Designu ČR složená z českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Hlavní novinkou je, že o finalistech rozhodovaly odborně složené poroty, ve kterých zasedly významné osobnosti z řad teoretiků, kurátorů i publicistů.
Loňská grand designérka roku Monika Drápalová získala cenu Erste Premier, díky které vytvořila cenu pro letošní rok. Trofejí bude tentokrát japonské kimono. Kimono a Monika Drápalová hrají také hlavní roli na vizuálu letošních cen, který fotografovala loňská fotografka roku Kristina Hrabětová. Kdo bude kimonem dekorován se veřejnost dozví 14. března z obrazovek ČT ART od 20:25, protože slavnostní ceremoniál bude poprvé přenášen v přímém přenosu ze Stavovského divadla. V jakém duchu se ponese je možné uhádnout z vizuálu.
Sdílet / hodnotit tento článek
Přečtěte si více k tématu Architektura
2. 12. 2019
Syntéza umění a architektury, projekt se vzdělávacím přesahem. Ano, většinou v nás takový popis oprávněně vyvolává nepříjemné mrazení, jak se zase někde vytvářela nějaká strhující konceptuální kompozice milovníků umění pro umění. Observatoř je ale jiná, a ve své podstatě podchycuje to, co by mělo být přirozenou ...
30. 11. 2019
Norsko je zemí, které svojí vizuální zajímavost čerpá z přírodních scenérií, z hlediska architektury je spíše skromné a pokorné, což koloritu země jen svědčí. Na mapu světových mimořádností se teď ale dostalo díky realizovanému projektu od dánských architektů. Jimi navržený most nad řekou Randselva se skutečně vyplatí ...
29. 11. 2019
Hřebčín v Kladrubech, který byl letos v červenci zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, je nejstarším velkým hřebčínem na světě. Jeho základy položil císař Maxmilián II., který založil v roce 1563 hřebčinec.
27. 11. 2019
Slavná skladba Vltava od Bedřicha Smetany by měla zaznít u Vltavy. To je hlavní poselství architekta a člena Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze Josefa Pleskota, člena Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). Známý propagátor nového hudebního svatostánku a nejoceňovanější český architekt je ...
26. 11. 2019
ESTAV doporučuje
Pražský Karlín býval dříve poněkud opomíjenou městskou čtvrtí. V současné době se může pyšnit moderní architekturou, pulsujícím životem a fungující infrastrukturou. Je dobrým místem pro podnikání i bydlení. Velký podíl na obnově Karlína má kromě jiných i proslulý katalánský architekt Ricardo Bofill.
Sdílet / hodnotit tento článek