Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zlepší kvetoucí beton život ve městech?

Budoucnost stavebního designu vyžaduje inovativní myšlení a pokročilejší práci s konstrukčními materiály. Nestačí jen využívat dosavadních funkcí, ale sáhnout i k dalším variantám, které se potenciálně nabízejí. Zhruba tak popisuje tým Strukturální technologie, který spadá pod barcelonskou UPC (Universitat Politecnica de Catalunya), svůj nový návrh na beton, který obrůstá zelení.
Zlepší kvetoucí beton život ve městech?

Udržitelnost a ekologické principy ve stavebnictví podle nich přesáhly hranici módního trendu, a staly se požadovaným standardem. A zatímco se střechy a fasády domů stávají „zelenější“ díky popínavým nebo sukulentním rostlinám, beton jako by stál stranou tohoto vývoje. Zlepšit - z hlediska ekologie, práce s teplem a estetiky – beton, a povýšit ho na eko-stavební materiál se nyní pokouší s využitím semen rostlin, zapracovaných do povrchových vrstev betonu.

Zásadním problémem je vysoké pH (12-13) betonu (z Portladnského cementu), které pro většinu vegetace znamená krajně nevlídné prostředí. Pokud ale do betonu přidáte fosforečnan hořečnatý, snížíte jeho pH na 9, což už mechy a lišejníky snesou. Jejich usazení a prosperitě mohou napomoci i dodatečné vrstvy (aplikované buď formou nástřiku nebo plošně, fólií). K čemu ale vůbec mohou mechy, lišejníky a nejrůznější řasové nárosty na vnější betonové fasádě pomoci?

Biologická vrstva na povrchu betonu může podle UPC zlepšit absorpční schopnosti vody (kterou se obvykle snažíme od budov držet co nejdál, ale v tomto případě jde o celkovou vododržnost městského prostředí), ochranu budovy před nepříznivými klimatickými podmínkami a zlepšení tepelně-izolačních vlastností. Snižují efekt „tepelných ostrovů“ a tím zlepšují klima ve městech. Zároveň tyto povrchové zelené bariéry přečišťují městské ovzduší: pohlcují oxid uhličitý, produkovaný městským ruchem a uvolňují kyslík.

Metodika UPC je prozatím ve vývoji, ale kvetoucí beton představuje lákavou myšlenku nejen pro zelení nadšené architekty.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA