Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku s 2300 obyvateli upravily areál zdevastované bývalé továrny na výrobu ultramarinového pigmentu, "ultramarínky", na volnočasovou zónu. Vznikla tam různá sportovní hřiště i hřiště pro děti, in-line dráha, cyklistické trasy a dokončují se karavanová stání a plocha na plážový volejbal.
Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku s 2300 obyvateli upravily areál zdevastované bývalé továrny na výrobu ultramarínového pigmentu, "ultramarínky", na volnočasovou zónu. Vznikla tam různá sportovní hřiště i hřiště pro děti, in-line dráha, cyklistické trasy a dokončují se karavanová stání a plocha na plážový volejbal. Hotová je část dětské železnice a připravuje se muzeum historie místního průmyslu. "Obec do přeměny čtyřhektarového areálu dala přes 20 milionů Kč. Letos na pokračující úpravy poskytne 2,5 milionu," řekl ČTK starosta Miroslav Kroc (Pro harmonický rozvoj obce).

V bývalé továrně vznikl terénní jízdní okruh pro jízdu na kole pumptrack, 650metrová in-line dráha, hřiště na discgolf, tedy golf hraný s létajícími talíři, workoutová plocha pro venkovní posilování, skateboardové prvky, grilovací zóna s posezením. Na pět milionů přišla rekonstrukce dvou rybníků na osvětleném okraji areálu. Zóna slouží jako místo výjezdu na 25 km terénních cyklistických a singletrailových tras včetně těch na mezinárodní závody. Cyklotrasy vedou do Radnic, Újezdu u sv. Kříže, Všenic, Bušovic i na nadregionální stezku při Berounce.

Kraj považuje projekt za prioritní a podporuje ho dotacemi. "Posouvá celou oblast ... Starostové mikroregionu Radnicko to úžasně uchopili," uvedl náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN). Plzeňští výletníci se na místo příští rok dostanou i po nové cyklostezce na bývalé železnici do Chrástu a dál podél Berounky.

V areálu zůstala jediná z 18 budov, cyklisté se v ní mohou schovat před deštěm a obec v ní má mobiliář. "Plánujeme tam už v příštím roce otevřít mini muzeum. Chceme připomenout 150 let hlubinné i povrchové těžby černého uhlí, která tam přitáhla průmysl. Další křídlo bude věnované ultramarinu a třetí výrobě kyselině sírové," řekl starosta. Obec také do poloviny příštího roku vybuduje čtyři karavanová stání se zázemím za 1,4 milionu Kč, protože podle starosty mají karavany mnozí víkendoví návštěvníci.

Do konce září bude v areálu hotové hřiště na plážový volejbal za 1,3 milionu Kč. Z toho poskytla 800.000 korun Národní sportovní agentura.

"Na okraji postavili místní nadšenci pro děti malé nádraží a 200 metrů železnice, protože budeme 9. září slavit 160 let přivedení železnice lokální dráhy Chrást-Stupno postavené kvůli černému uhlí," řekl Kroc. V plánech jsou koleje kolem celého tréninkového fotbalového hřiště, kde je také prvních 100 metrů pět metrů široké in-line dráhy, kde se učí děti. "Budou tam jezdit malé mašinky, na nichž sedí děti obkročmo," uvedl. Přibydou balanční provazy, lanovky pro děti, vstup do areálu a dvě pěší trasy na nejvyšší vrchol Křemenáč a přírodovědná cesta k Labutímu jezeru, která připomene dlouhou historii těžby hlíny a výroby cihel. V dlouhodobých vizích je i stezka v oblacích a koupaliště.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy