REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krásné podhůří Jeseníků je útulnou náručí pro relaxační apartmány

Respekt k místu i zdejší horské přírodě se odráží ve tvarech a poměrech hmot bloků stejně jako v použitých tradičních materiálech. Obložení modřínovými šindely propojuje vkusně přírodní prostředí se soudobou minimalisticky pojatou architekturou dvou stejnocenných čtyřpodlažních apartmánových domů.
Foto: Tomáš Slavík
„Ze dřeva lze vyrobit ledacos. Jen ne stromy.“
Jan Sobotka

Obložení modřínovým dřevem je sázka na jistotu

Po cestě z Červenohorského sedla do Jeseníku nemůžete přehlédnout SKIPARK Filipovice. Pokud se trefíte a zima bude taková, jaká má být, pak Filipovice jsou jednou z možností volnočasového vyžití. Pochopitelně, že v létě zde máte nepřeberné možnosti vysokohorské turistiky s výlety na Praděd, Petrovy kameny nebo třeba do historické Karlovy studánky. Filipovice leží ve svahu nad silnicí, kde se v horských serpentýnách otočíte o 180° a prohlédnete si detailně sympatický komorní areál vhodný třeba pro skvělou dovolenou s dětmi. To vše můžete obsáhnout kupříkladu z apartmánů Filipovice. Ty jsou vkusně navržené z přírodních materiálů a jsou podařeným přepisem tvarosloví zdejší původní architektury. Respekt k místu i zdejší horské přírodě se odráží do tvarů a poměrů hmot bloků, stejně jako do použitých tradičních materiálů. Obložení modřínovými šindely je ze dřeva vytěženého ve zdejších lesích a propojuje vkusně přírodní prostředí se soudobou minimalisticky pojatou architekturou. Ta krása zde spočívá, jak jinak, než v jednoduchosti a zdařilém sepjetí s místem i tradicí kraje. Chcete-li detailněji, potom hovoříme o dvou objektech s jedním podzemním podlažím a třemi nadzemními. Dvě ze tří nadzemních podlaží jsou podkrovní místnosti. Barva obsažená nenásilně vně na rámech oken a dveří, na výmalbě lodžií a uvnitř na podlahách chodeb a schodištích, odlišuje jinak stejnocenné bloky. I to je součástí minimalistického pojetí a vkusné jednoduchosti. Vydáte-li se sem na prkno, lyže nebo běžky nebo v létě na trek nebo jenom odpočívat, rozhodně neprohloupíte. Ateliér CL3 jsme zde měli nedávno u zdařilé realizace rodinného domu Polánka v Moravském Krumlově.

Průhled z „modrého“ objektu Foto: Tomáš Slavík

Jedná se o objekty apartmánového bydlení na úpatí hor Jeseníků v rekreační obci Filipovice.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Soudobé, až minimalisticky jednoduché, pojetí staveb je volným přepisem tradičního tvarosloví původní architektury Jesenicka. Základní hmotu na obdélníkové stopě půdorysu ukončuje klasická sedlová střecha. Obě stavby jsou kompletně obloženy typickým materiálem místního původu – modřínovým šindelem v přírodním provedení.

V kontrastu k „měkkému“, postupem času tmavnoucímu nehoblovanému modřínovému obkladu, z hlavní hmoty domů odebíráme prostory lodžií. Ty pak krystalicky září barevnou skleněnou mozaikou a spolu s přísně čtvercovými okny stejné barvy rámů definují charakter objektů.

Pohled severní Foto: Tomáš Slavík

Obytné části jsou navrženy jako zděné z VPC s železobetonovými monolitickými stropy, střecha je navržena dřevěná sedlového tvaru. Založení objektu je na plošných základech tvořených patkami, pasy a deskami.

Stavba je pojata v tradičních materiálech - s dřevěným obložením modřínový šindel pocházející z místních lesů, který je volnou parafrází fasád místních stodol, ale i štítů obytných staveb. Do kontrastu s přirozeně šednoucím obkladem jsou posazeny barevné lodžie, které stavbám dodávají barevný akcent a živost.

Stavba byla s ohledem na horské prostředí navržena maximálně soběstačně – jediným dodávaným médiem je elektřina. Vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo země-voda, pro společné prostory je použita vzduchová rekuperace, voda pochází z vlastní studny s vodárnou, odpadní vody jsou likvidovány v domovní ČOV se vsakem.

Pohled východní Foto: Tomáš Slavík

Doplňující informace

Studio: CL3
Autor: Ing. arch. Roman Gale, Ing. arch. David Bureš, Ing. arch. Radek Pasterný
Spoluautor: Ing. arch. Nicol Gale, Bc. Kateřina Kunzová
Umístění projektu: Filipovice 534, 79001 Bělá pod Pradědem – Filipovice
Země projektu: Česká republika
Rok projektu: 2016-2018
Rok dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 299 m² objekt 01, 299 m² objekt 02
Hrubá podlahová plocha: 1132 m² objekt 01 , 1110 m² objekt 02
Plocha pozemku: 2375 m²
Rozměry: 3488 m3 objekt 01, 3488 m3 objekt 02
Náklady: 60 mil. CZK
Klient: Domoplan a.s.
Fotografie: Tomáš Slavík
Spolupráce: ZTI: TPS projekt s.r.o., Statika: Huryta s.r.o., PBŘ: Ing. Zdeňka Maggio, Osvětlení: ATEH lighting

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat