REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ideálním obdobím pro rekonstrukci domu je jaro. Opravám nahrává počasí i výhodné ceny

Letos na jaře by se podle odborníků mělo do úprav domu pustit ještě více lidí než v předchozích letech. Důvodem jsou podle nich strmě stoupající ceny energií. Opravy fasády, výměna dveří, oken či instalace venkovních žaluzií totiž dokážou ušetřit až desítky procent z cen energií. Poptávce jdou vstříc také výrobci, kteří na jaro chystají výrazné slevové akce.
Ideálním obdobím pro rekonstrukci a údržbu domu je jaro. Foto: LOMAX

Pro většinu majitelů rodinných domů budou letos právě ceny energií popudem k rekonstrukci obydlí. Stoupající zájem o úsporná řešení potvrzují odborníci z praxe. „Největší poptávku očekáváme právě nyní na jaře, kdy jsou rekonstrukce příjemnější také díky teplému počasí. Proto jsme pro zákazníky připravili výhodné akce, které potrvají až do konce dubna,“ vysvětluje Petr Přichytal, marketingový manažer společnosti LOMAX.

Na jaře se lidé chystají na opravu fasády, výměnu dveří, oken nebo na instalaci venkovních žaluzií. Důvodem jsou především úspory energií. Foto: LOMAX

Příjemná teplota díky venkovnímu stínění

Oblíbeným úsporným řešením se v posledních letech stalo zejména exteriérové stínění. To totiž kromě zastínění efektivně funguje také jako izolace oken, takže přináší okamžitou a citelnou úsporu energií. „V zimě se jako velmi efektivní ukazují být předokenní rolety. Díky své konstrukci totiž zabraňují úniku drahocenného tepla. Náklady na vytápění tak mohou snížit až o 10 procent,“ uvádí Přichystal.

Venkovní rolety spoří náklady za energie. Foto: LOMAX

Stínicí techniku si však lidé spojují nejčastěji s létem, kdy naopak dům pasivně chladí. „Například venkovní žaluzie zvládnou zadržet až 96 % slunečního svitu, čímž teplotu v domácnosti sníží až o 10 stupňů. Jsou tak skvělou náhradou za klimatizaci, která je energeticky i finančně velmi náročná na provoz,“ vysvětluje Přichystal. Venkovní žaluzie se tak rozhodně vyplatí pořídit již před létem. Na jejich ovládání nyní navíc LOMAX do konce dubna nabízí slevu až 30 procent.

Zkontrolujte, zda dveře a okna neprofukují  

Základním krokem na cestě k nižším nákladům na vytápění domu či bytu jsou nicméně nová okna a dveře. U těch starých totiž často po obvodu vznikají škvíry, kterými v zimě uniká teplo a v bytě se tak tvoří nepříjemný průvan.

Výměna dveří a oken jsou základním krokem k nižším nákladům na vytápění domu. Foto: LOMAX

Vynikající tepelně-izolační vlastnosti mají v tomto směru nová okna a dveře z hliníku. Výhodou je také, že eliminují limity z hlediska opotřebení, a to jak ve srovnání s dřevěnými variantami, tak plastovými. „Hliník je pevný a tuhý, takže se nedeformuje ani nijak neohýbá. O jeho kvalitě svědčí také oblíbenost mezi zákazníky. Proto náš nejprodávanější model hliníkových vchodových dveří nabízíme v rámci jarní akce pouze za cenu rámu,“ doplňuje Přichystal.

Zaměřte se také na garážová vrata

Oblíbeným inovativním prvkem je také výměna garážových vrat. Roli ale nehraje pouhá snaha ušetřit, ale zejména bezpečnostní rizika. V loňském roce totiž v Česku vzrostl počet vloupání do garáží na téměř 13 tisíc. To je nejvyšší číslo od roku 2017.

Jarní údržba domu může spočívat také ve výměně garážových vrat. Foto: LOMAX

„Vrata proto doporučujeme opatřit bezpečnostním zámkem, či sadou SPECIAL 109, která garážová vrata ochrání proti násilnému otevření. Sada odpovídá bezpečnostní třídě RC2, která odolá použití síly a jednoduchého nářadí jako páčidla, šroubováky nebo kleště. Až do konce dubna tuto sadu zákazníkům nabízíme zdarma,“ uzavírá Přichystal.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

zdroj: INCIEN

Jak lépe využít potenciál dřeva mapovaly aktuální studie na konferenci Dřevostavby

Po delší pauze se do jihočeského městečka Volyně vrátila populární mezinárodní konference Dřevostavby. Kromě bohatého programu zaměřeného na zajímavé stavby z celého světa, nabídla i několik analýz mapujících současný stav hospodaření se dřevem z českých lesů a také analýzy úspor energií, nákladů životního cyklu…

REKLAMA