REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak probíhá rekonstrukce průmyslového paláce rok od jejího zahájení

Je to přesně rok, co byla zahájena rekonstrukce Průmyslového paláce v Praze. Již letos bychom se měli dočkat montáže ocelové konstrukce nového levého křídla, které vyhořelo v roce 2008. Hotové jsou vrty pro tepelná čerpadla a práce pod základovou deskou, na které se právě pracuje. Ve střední hale a v pravém křídle probíhají výkopové práce a sanace kolektorů, v nadzemní části se pracuje na obnově a zesílení ocelové konstrukce paláce. Restaurují se vitráže a vyrábějí se nové pro ty části fasády, kde byly nenávratně poškozeny. To je zejména východní fasáda střední části, zasažená požárem. Stavbou nás provedl David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Montáže ocelových konstrukcí levého křídla začnou podle dosavadních předpokladů na přelomu jara a léta letošního roku po dokončení železobetonových konstrukcí suterénu. „Nové ocelové konstrukce budou svařovány, což je rozdíl oproti původnímu provedení. Opatřeny budou tzv. falešnými nýty, aby vizuálně působily stejně jako původní ocelové konstrukce,“ říká David Čech. „Ocelová konstrukce ve střední hale, který je v současné době nejlépe zmapovaná, se jeví v dobré kondici, kromě míst, kam zatékalo. Ale i tato část se musí zesilovat z důvodu vyššího zatížení nové konstrukce.“

Před průmyslovým palácem nyní stojí provizorně podepřená hodinová věž ze střechy Průmyslového paláce. Ocelová konstrukce jejich čtyř nohou byla ve špatném stavu a musí být nahrazena. „Vyrobena bude přesná replika. Věž je kompletně odstrojena a bude se pokračovat v její repasi. Vyrábí se nové vitráže do nožiček a na její vrchol bude navrácena původní svatováclavská koruna,“ vysvětlil David Čech. Do původní podoby budou navráceny ciferníky z věže. Základ ciferníků již nebude skleněný, ale kovový, kovové a pozlacené budou ručičky hodin.

Průmyslový palác Zdroj: Jiří Šebek

Západní část suterénu vstupního foyer musela být kvůli špatnému stavu odstraněna a dojde k její nové výstavbě. Dále byly ve střední hale směrem k levému křídlu částečně demontovány historické vitráže, které jsou z důvodu požáru v roce 2008 ve velmi špatném stavu a všechny tak budou nahrazeny novými.

Intenzivní práce se však dočkala i střední hala a pravé křídlo paláce. Komplexní revizí nyní procházejí technologické kanály, které zabírají zhruba čtvrtinu jejich celkové plochy. Jejich stávající stav je však kvůli dřívější technologické nekázni nevyhovující pro plánované zatížení výstavním prostorem, proto musely být jejich stropy vybourány a budou tak vybudovány opětovně s dostatečným množstvím výztuže. Paralelně vznikají v pravém křídle i další dva nové železobetonové kolektory určené pro budoucí propojení severní a jižní části paláce technickými rozvody. Oprav se již dočkaly i části štukových fasád na stávajících křídlech, které jsou z jedné třetiny v hrubé podobě hotovy.

Průmyslový palác Zdroj: Jiří Šebek

„V 50. letech byla velká část konstrukcí zakryta přestavbou dle návrhu pana architekta Smetany, proto nyní stavba prochází řadou dodatečných bouracích prací. Po zpřístupnění je částečně ocelová konstrukce nahrubo otryskána a dochází k vyhodnocení jejího aktuální stavu. Práce pak završí finální nátěr v olivově šedém odstínu,“ říká David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která obnovu Průmyslového paláce realizuje ve sdružení se společnostmi Avers, Syner a Metrostav.

V tuto chvíli je nahrubo otryskáno téměř 5.000 m2 ocelových konstrukcí, to je zhruba 25 % všech ploch střední haly. Zesíleno bylo již více jak 10 % konstrukce, což odpovídá 20 tunám. Pro levé křídlo je pak vyrobeno zhruba 20 % kompletně nové ocelové konstrukce.

Průmyslový palác Zdroj: Jiří Šebek

Práce by měly být dokončeny v roce 2025, kdy následně Průmyslový palác nabídne jeden z největších krytých prostor pro akce ve střední Evropě, a to se špičkovým zázemím i pro ty nejnáročnější nápady v oslovení zákazníka či široké veřejnosti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Pohled boční z nadhledu Foto: BoysPlayNice

Libeňské Docky dýchají atmosférou „libeňského Amsterodamu“

Návrh studia QARTA Architektura navazuje na koncepci regenerace celého území bývalých přístavních doků. Pět bytových domů vystavěných na bývalém přístavním brownfieldu evokuje atmosféru „libeňského Amsterdamu“. Domy stojí na výlučném místě, úzkém poloostrově lemovaném protějšími zelenými břehy.

foto Libeňské Docky /STUDIO QARTA ARCHITEKTURA/ BoysPlayNice

Zájem investorů o výstavbu na brownfieldech loni v ČR vzrostl o 51 procent

Mezi investory, kteří hledají v Česku lokality pro své podnikání, se loni o 51 procent zvýšil zájem o stavby na brownfieldech, tedy nevyužívaných nemovitostech. Důvodem je mimo jiné nedostatek vhodných a infrastrukturně připravených pozemků. ČTK o tom dnes informovala státní agentura CzechInvest. V Národní databázi…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sebastian duda

Trestní odpovědnost stavební firmy nezanikne, pokud je převedena na jiného vlastníka nebo sloučena s jinou firmou

Trestní odpovědnost právnických osob je poměrně nový nástroj našeho právního řádu. Jakých trestných činů se může dopustit právnická osoba? A pokud je za trestný čin stíhána právnická osoba, může za něj být stíhána ještě osoba fyzická? A co když je právnická osoba, například stavební firma, rozdělena, prodána,…

REKLAMA
REKLAMA