REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejočekávanější silniční a železniční projekty v roce 2023 v zemích V4

V Česku je například v plánu dokončení obchvatu Loun, odstartování dostavby dalších úseků dálnice D3 či modernizace železniční tratě mezi Prahou a Berounem. V zemích V4 se počítá s dokončením i zahájením řady významných silničních a železničních projektů.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Otevření obchvatu Loun a návrat dělníků na D1

V loňském roce se česká dálniční síť rozrostla o 21 kilometrů. Oproti předchozímu roku, kdy přibylo necelých 47 kilometrů, šlo tedy v tomto smyslu o výrazně chudší období. Ještě větší půst je pak očekáván letos, kdy by měly být zprovozněny pouze tři nové dálniční úseky o celkové délce 15,4 kilometrů. V Ústeckém kraji skončí dlouholeté práce na zkapacitnění obchvatu Loun, který dostane druhý jízdní pruh a D7 se tak rozroste o sedm kilometrů. Zbylé dva úseky se pro řidiče otevřou v Moravskoslezském kraji. Jmenovitě půjde o východní část obchvatu Frýdku-Místku a první etapu stavby úseku Bělotín-Rybí na dálnici D48.

Mnohem plodnější má být rok 2023 optikou počtu zahájených výstaveb. Na dálnici D6 plánuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozestavět hned několik úseků o celkové délce 27 kilometrů. Další práce započnou rovněž na D3, konkrétně mezi Kaplicí a Novými Dvořišti poblíž státní hranice s Rakouskem. Po roční odmlce se rozběhnou rovněž dvě rekonstrukce na hlavní české dopravní tepně. Půjde o začátek zkapacitnění D1 u Brna a opravu mostu Šmejkalka.

Zdroj: ShutterstockZdroj: Shutterstock

Cesta vlakem mezi Prahou a Brnem letos rychlejší nebude

Zásadním projektem, který se Správě železnic v loňském roce podařilo dokončit, byla modernizace tratě mezi Brnem a Blanskem. I přes znovuzprovoznění tohoto úseku se však letos cesta vlakem mezi dvěma největšími českými městy nezkrátí. Důvodem je zejména pokračující rekonstrukce pardubického nádraží a práce mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí. V letošním roce se rovněž rozběhne modernizace trati mezi Prahou a Berounem. Započne také oprava smíchovského nádraží v Praze či královopolského nádraží v Brně. V hlavním městě se stavaři pustí i do zdvoukolejnění Branického mostu.

U Bratislavy začne stavba klíčové dálniční křižovatky

Důležité dálniční projekty, které se mohou, ať již při cestě za prací či dovolenou, dotknout i českých řidičů, se letos rozběhnou i na Slovensku. Nejvýznamnější stavbou v tomto směru je rozšíření dálnice D1 u Bratislavy. V rámci ní dojde i k postavení důležité křižovatky mezi dálnicemi D1 a D4 u hlavního města. „Máme rozsáhlé zkušenosti s výstavbou dálničních křižovatek v Polsku. Ty nyní využijeme k úspěšnému dokončení výstavby mimoúrovňové křižovatky, která by po svém dokončení měla významně pomoci plynulosti dopravy v daném místě,“ popisuje Michał Wrzosek, mluvčí společnosti Budimex S.A., která má výstavbu na starosti.

Na Slovensku se však letos počítá i s dokončením řady staveb. „Nejvýznamnějším projektem, který plánujeme v létě letošního roku motoristům předat k užívání, je 4,3kilometrový úsek rychlostí silnice R4 Prešov – severní obchvat, I. etapa. Jeho součástí je i 1,15 kilometrů dlouhý tunel Bikoš,“ přibližuje Eva Žgrafčáková, tisková mluvčí Národné diaľničné spoločnosti (NDS).

Nové části tratě přibydou letos i na slovenské železnici. „Co se týče finalizace projektů, tak v roce 2023 bude dokončen pouze úsek Poprad-Lučivá. Ostatní velké projekty mají přesah do roku 2024 a dál,“ nastiňuje Ria Feik Achbergerová, ředitelka odboru komunikace a marketingu Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Mezi takové se řadí například práce na modernizaci železničního uzlu Žilina či modernizace železniční tratě od Devínské Nové Vsi ke státním hranicím s Českem.

Polsko zprovozní více než 250 kilometrů silnic

V Polsku je na rok 2023 naplánováno dokončení celkem 256,5 kilometrů silnic z toho 49,4 kilometrů tvoří dálnice. V tomto případě se jedná o tři úseky dálnice A18, která spojuje Lubušské vojvodství s Německem. Pro české řidiče může být nejzajímavější zprávou otevření nového 15 kilometrů dlouhého úseku silnice S3 mezi obcemi Kamienna Góra a Lubawka u tuzemských hranic. Mezi další významné projekty, které se nachází těsně před dokončením, lze zařadit 25kilometrový obchvat Olešna či otevření tří úseků rychlostní silnice S11 o celkové délce téměř 50 kilometrů.

Warszawa zachodnia Zdroj: LESENSKY:CZWarszawa zachodnia Zdroj: LESENSKY:CZ

Kromě dálniční a silniční infrastruktury probíhají v posledních letech v Polsku i velké investice do modernizace železniční dopravy. Z české perspektivy je zajímavá kupříkladu realizace téměř 50kilometrové nové tratě v úseku Most Wisła a Czechowice-Dziedzice nacházející se pouze pár kilometrů od hranic Moravskoslezského kraje. „V letošním roce dojde rovněž k dokončení modernizace železničního uzlu u přístavu Gdyně. Pokračují také práce na nádraží Warszava Zachodnia a rekonstrukce nádraží Ełk, včetně téměř 100 kilometrů místních tratí,“ říká Michał Wrzosek ze společnosti Budimex, která zmíněné zakázky realizuje.

V Maďarsku se letos nové dálnice neotevřou

V Maďarsku se oproti předchozím rokům letos nepočítá s otevřením žádného nového dálničního úseku. Nejblíže k dokončení se aktuálně nachází 20kilometrová část dálnice M6 mezi obcemi Ivándárda a Bóly nedaleko hranic s Chorvatskem. Celkově se však maďarská dálniční síť od roku 2010 rozrostla o více než 700 kilometrů.  Na železnici by pak mohlo letos dojít k zahájení důležité rekonstrukce téměř 90 kilometrů dlouhé tratě bezi Budapeští a Kecskemétem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dopravní stavby

Dálnice - ilustrační obrázek, fotolia, hcast

Stát nepočítá s dostavbou D3 pomocí PPP, podle Kupky by to bylo rizikové

Stát nebude stavět středočeský úsek dálnice D3 pomocí takzvaného PPP projektu, tedy za pomoci soukromých peněz. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by to kvůli častým odvoláním a žalobám odpůrců trasy bylo značně rizikové. Kupka to řekl na dnešním setkání se starosty v Jílovém u Prahy. Zástupci dotčených obcí,…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Veřejné stavební zakázky dosáhly loni stejné hodnoty jako v roce 2021

Hodnota veřejných stavebních zakázek byla loni prakticky stejná jako v roce 2021. Veřejní investoři zadali v roce 2022 stavebním firmám práci v hodnotě 235,3 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,2 procenta, přičemž u zakázek na pozemní stavby vzrostla o 2,1 procenta a u inženýrských staveb o procento klesla.…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, robsonphoto

Před čtvrt stoletím byl otevřen Strahovský tunel v Praze

Před 25 lety, 2. prosince 1997, byl otevřen Strahovský tunel v Praze. Jeho výstavba trvala 12 let a v době svého zprovoznění byl nejdelším silničním tunelem v České republice. Na severní straně tunelu navazuje od září 2015 Brusnický tunel, který je součástí tunelového komplexu Blanka ústícího na trojském břehu Vltavy.

REKLAMA
REKLAMA