Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak ušetřit za vytápění v bytovém domě? Otáčením termostatických hlavic si moc nepomůžete. Odborník poradí

Ušetřit peníze a ušetřit energii za vytápění jsou v bytovém domě dvě různé věci. Jednotlivé byty se teplotně ovlivňují a jejich obyvatelé zároveň nemohou nijak ovládat zdroj tepla. Jediná regulace, k níž mají přístup, je termostatická hlavice. Jak tedy ušetřit za vytápění v bytovém domě? Zeptali jsme se Jana Blažíčka, autora blogu Peklo.net.
Zdroj: Fotolia.com - kzenon
Zdroj: Fotolia.com - kzenon

Otočím hlavici na radiátoru na jedničku a šetřím energii i peníze. Jdu do práce a tak radiátor „ztlumím“ a po návratu z práce si zase otočením hlavice přitopím. Tímto způsobem lze ušetřit peníze i energii v rodinném domě.

Více zajímavých podcastů na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

V bytovém domě to ale není tak jednoduché. Zejména proto, že každý byt má také sousedy. A pokud chce mít obyvatel jednoho bytu doma standardní teplotu i když se jeho soused rozhodl šetřit, znamená to, že musí začít utrácet více.

Jak nejhůře se dá v bytovém domě topit? Proč se zateplením bytových domů v ČR domácnosti ušetřily méně, než by ušetřit mohly? V čem není současný způsob rozúčtování tepla spravedlivý? Dozvíte se v rozhovoru s Janem Blažíčkem.

Ing. Jan Blažíček

Předseda výrobního družstva REKOM, které se specializuje zejména na oblast měření spotřeby tepla a rozúčtování nákladů na vytápění a ohřev teplé vody. Autor aktuálně nejpřesnější metody stanovení korekcí na polohu pro zohlednění různé energetické náročnosti jednotlivých vytápěných prostor v objektech s ústředním vytápěním. Provozovatel blogu zabývajícím se otázkami měření a rozúčtování tepla www.peklo.net.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat