REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Darujte stromy pod stromeček

10 % Čechů kupuje stromeček až 2–3 dny před 24. prosincem. Celoroční radost ze “svého” stromu ale mohou zažít všichni ti, kteří se připojí k nadační sbírce Darujme stromečky lesu.
Darujte stromy pod stromeček, foto: Nadace dřevo pro život
Darujte stromy pod stromeček, foto: Nadace dřevo pro život

Češi na vánočním stromečku šetřit nehodlají, v průměru za něj utratí 500–1000 Kč.

Zatímco jedna čtvrtina Čechů už má vánoční stromeček koupený, 20 % z nás se pro něj teprve chystá, 10 % ho dokonce koupí až 2–3 dny před 24. prosincem. V průměru za něj utratíme 500–1000 Kč. Vyšší částku za vánoční strom dá jen jedna desetina z dotazovaných aktuálního průzkumu Nadace dřevo pro život. Z průzkumu také vyplynulo, že v každé třetí české domácnosti jsou dárky nadělovány pod stromeček umělý.

Vánoce bez stromečku by neměly své kouzlo. Poslední průzkum Nadace dřevo pro život, která se dlouhodobě věnuje edukaci veřejnosti v oblasti udržitelnosti a využívání dřeva jako přirozeně obnovitelného materiálu, ukázal, že v téměř každé české domácnosti vánoční stromek zazáří. Ti, kteří mají stromek umělý, ho zpravidla vytahují kolem 21. prosince k ozdobení. Během roku ho nejčastěji skladují ve sklepě (30 %), na půdě (26 %) či ve skříni (26 %). Místo mívá ale i v garáži, ve špajzu, v komoře nebo zkrátka kde je zrovna místo. Češi, kteří si pořizují domů stromeček živý, ho nejčastěji kupují u prodejních stánků (51 %), přímo od lesníka (26 %) nebo na plantážích (16 %). „Vánoční stromky jsou v dnešní době převážně pěstovány na plantážích k tomu určených. Takové plantáže jsou často k vidění na místech, které by se jen stěží využívaly k jiným účelům, takže například po elektrovody,“ uvedl Stanislav Polák z Nadace dřevo pro život. Na plantáží jsou stromečky zpravidla dražší, ale cena odpovídá kvalitě. Češi ale na vánočním stromečku šetřit nehodlají a více než polovina dotazovaných koupí stromeček ve stejné hodnotě, jako v letech předchozích. Více než 1000 Kč do stromečku investuje jen 10 % z účastníků průzkumu, ještě dražší už pak jen 2 %. 

Pomozte přírodě: Darujte stromy

Více než polovina respondentů si svůj vánoční stromeček užívá až do svátků Tří králů, jedna pětina si jej nechává až do té doby, než úplně opadá. Celoroční radost ze “svého” stromu ale mohou zažít všichni ti, kteří se připojí k nadační sbírce Darujme stromečky lesu. Nadace dřevo pro život chce skrze sbírku napomoci obnově veřejně přístupných lesů napříč republikou. Za každých vybraných 25 Kč bude zasazen jeden nový stromek. Pomocnou ruku mohou nabídnout jednotlivci i celé firmy. Za přispění do sbírky získá každý podporovatel certifikát, který může zabalit pod vánoční stromeček a udělat svým blízkým radost smysluplným dárkem. 

Více informací o celém projektu

Nadace dřevo pro život

Nadace dřevo pro život už 15 let přináší více dřeva do života. Ve svých projektech ukazuje veřejnosti přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech o lese, dřevě a životním prostředí najdete na www.DrevoProZivot.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…