Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nový provozní areál Zeppelin v Bratislavě se chlubí známkou energetické soběstačnosti a uhlíkovou neutralitou

„Designově atraktivní, funkční, energeticky soběstačný, a navíc CO2 neutrální“, takto charakterizuje Erik Štefanovič, jednatel česko-slovenské DELTA Group, nový provozní areál společnosti Zeppelin SK v Bratislavě, na němž se česko-slovenský tým DELTA podílel. Tím však unikátní charakteristika tohoto průmyslového areálu nekončí. Toto centrum se může kromě prvenství v oblasti CO2 neutrality a naprosté energetické soběstačnosti pochlubit také zajímavou architekturou, jež přísně ctí zásady firemního designu tohoto celosvětově proslulého výrobce stavebních strojů Zeppelin.
Foto: PHA - Paulíny Hovorka Architekti

„Tento areál je již téměř polovinu roku v aktivním provozu. Slavnostního otevření se dočkal v pátek 27. května, kdy byl slavnostně předán novým nájemníkům. Jeho hlavním cílem je zvýšit dostupnost a komfort klientů, jež se stroji Caterpillar pracují,“ uvedl k tomuto zdařilému konceptu průmyslové budovy projektový vedoucí Marian Kupka z bratislavské DELTA Group SK.

Charakteristický černožlutý korporátní design

Vizuální výraz šedočerné fasády v administrativní části objektu tvoří metalický profilovaný plášť typické antracitové barvy přesně tak, jak určuje design manuál celého koncernu Zeppelin. Dílenskou část budovy tvoří prefabrikovaný sendvičový pohledový železobeton. Zodpovědný přístup k udržitelnosti a udržitelnému provozu objektu jasně dokazuje fotovoltaický systém umístěný na střechách a jižní fasádě hlavní provozní budovy.

Foto: PHA - Paulíny Hovorka Architekti

Neoddělitelnou součástí identity této stavby je typický černožlutý korporátní design charakteristický pro tento brand. Tuto identitu dodržuje i interiér včetně informačního a navigačního systému v budově. Za celým konceptem stojí architektonické studio PHA. Naši kolegové ze slovenské DELTA Group SK doprovázeli projekt Zeppelin SK v oblasti managementu výběrového řízení zhotovitele stavby, projektového managementu, cost controllingu a technického dozoru s důrazem na kvalitu provedení včetně dodržení harmonogramu stavby a definovaných nákladů.

Vedoucí projektu Marian Kupka také podotkl, že světově proslulé stroje Caterpillar si rozhodně zaslouží důstojný provozní areál přesně tohoto formátu, který nabízí komfort nejen co se týče vyšší úrovně prodejního procesu, ale také oblasti poprodejního servisu či zapůjčení strojů.

CO2   neutrální, energeticky soběstačný

Jak již bylo zmíněno, hlavní poslání nového průmyslového a provozního areálu bratislavské pobočky Zeppelin SK je zabezpečit prodej a servis stavebních strojů Caterpillar. Pro tento cíl se podařilo vytvořit přesvědčivý koncept budovy, která efektivně integruje administrativní část s propojením na provoz skladu i servis.

Foto: PHA - Paulíny Hovorka Architekti

Nadstavbou, kterou nelze z hlediska ekonomického, ale i ekologického pohledu přehlédnout, kromě smysluplné funkčnosti provozních procesů tohoto areálu, je absolutní energetická soběstačnost. Tato bratislavská pobočka Zeppelin SK se může jako první v Evropě pochlubit CO2   neutralitou. Sto procent elektrické energie si pro svůj vlastní provoz dokáže vyrobit sama. To vše díky fotovoltaickým panelům s bateriovým úložištěm, tepelným čerpadlům, která vytápějí i chladí, dále pak díky řízenému větrání s rekuperací a kvalitně tepelně izolované obvodové konstrukci.

Nový provozní areál Zeppelin SK se nachází v katastru obce Bernolákovo, na pozemku nedaleko výjezdu z dálnice D1 - Triblavina. Tak jak jsme zvyklí vídat u strojů Caterpillar, jsou vystaveny na pozemku, kde sídlí. V případě tohoto projektu se jedná o severní stranu, která je dobře viditelná přímo z dálnice. Je třeba zmínit, že i tento typický znak ovlivnil koncepční návrh areálu.

Partnerství a férovost jako klíč k opakovanému úspěchu projektů

Marcela Kolářová, mluvčí společnosti DELTA Group ČR, k projektu pro společnost Zeppelin SK závěrem dodala, že to byla pro DELTA Group čest přispět k tomuto energeticky výjimečnému a promyšlenému stavebnímu projektu, který je „mercedesem“ mezi provozními areály, se kterými se běžně v oblasti industriální výstavby setkáváme. „A navíc ocenila i fakt, že přes složité pandemické jaro v roce 2021 se kolegům podařilo navzdory četným omezením dokončit úspěšně proces managementu výběru zhotovitele a odstartovat v dubnu 2021 plánovanou výstavbu.“

„Celá koordinace projektu probíhala poměrně hladce a výzvy, které se vyskytly se nám dařilo zvládat a koordinovat díky dobré partnerské atmosféře v projektovém týmu. Věřím, že jsme jako skupina DELTA opět potvrdili koncernu Zeppelin GmbH své kompetence ve svěřených činnostech a přejeme hodně úspěchů při expanzi a dalším působení na celosvětovém stavebním trhu.“

Foto: PHA - Paulíny Hovorka Architekti

Fakta o projektu

Investor: Zeppelin SK spol. s.r.o.
Investiční náklady: 7,7 mil. EUR včetně technologií
Architektura: PHA
Projektová příprava: 2017 – 2020
Realizace: 2021 – 2022 , STRABAG
Management výběrového řízení a koordinace projektu: DELTA Group SK

DELTA Group ČR - Delta Projektconsult s.r.o.

logo
Třebíč
Komenského nám 1342/7
674 01 Třebíč

telefon: +420 568 800 800
e-mail: office@delta-group.cz

web: www.delta-group.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci

Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví

Jednotvárné a těžké lidské práce nás – snad brzy – zbaví roboti. Tomuto trendu se nevyhne ani stavebnictví. Metoda BIM k tomu otevírá dveře. Informace s Digitálního modelu stavby (DiMS) umožní řídit autonomní stroje i roboty. Takže záhy může nastat doba, kdy lidí na stavbě bude třeba mnohem méně.

Foto: Petr Polák

Tři domy a dvůr pod Lysou horou

Provozní areál údržby golfového hřiště Golf & ski resortu v Ostravici je tou správnou výzvou pro architekta. Jak pojmout ryze účelové zařízení, architektonicko-urbanistické řešení, finanční stránku, materiálové pojetí a začlenění do stávající horské zalesněné krajiny Beskyd? To vše zde naleznete.

Zdroj: AdobeStock.com - iryna

Smlouvy o dílo ve stavebnictví očima právníků: pět nejčastějších chyb objednatelů

Jakých chyb se nejčastěji dopouští objednatelé staveb? Dejte si pozor na tyto zásadní. Smlouva o dílo sice dle zákona může být ústní, ale u staveb lze doporučit písemnou formu. Porušuje-li zhotovitel své povinnosti, oznamte mu to písemně. Nepodceňujte důležitost předávacího protokolu a vady vytkněte bez zbytečného…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA