Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na stavbách odložené elektrické přístroje s akumulátory v chladu trpí

Baterie jsou velmi náchylné na změny teplot. Pokud budou ponechány osudu v prostředí, kde se teplota nepohybuje alespoň kolem patnácti stupňů Celsia, mohou být trvale poškozeny.
Stavba v zimě, zdroj: autor, shutterstock-1325219108
Stavba v zimě, zdroj: autor, shutterstock-1325219108

Jestliže jsou přístroje s akumulátorem využívány v pohodlí domova, není důvod k obavám. Nejčastějším místem, kde baterie trpí, jsou různým způsobem zazimované stavby, kterým ještě chybí několik měsíců ke kolaudaci a dostává se do nich studený zimní vzduch. V těchto stavbách mnohdy ještě není zavedena elektřina, proto jsou akumulátory nutnou součástí stavebních prací. Pokud ovšem nejsou skladovány v dostatečně teplém prostředí, velmi rychle klesá jejich kapacita, případně mohou majitelům dokonce velmi brzy vypovědět službu.

Akumulátory potřebují při skladování alespoň 15 stupňů Celsia

Nejvíce zatěžovanými přístroji je v zimním období aku nářadí, právě z toho důvodu, že jsou tito pomocníci velmi často využíváni ve venkovním prostředí na stavbách. „Velký pozor by si měli majitelé těchto přístrojů dávat na NiMH akumulátory, které se i dnes do aku nářadí stále používají. Tyto baterie ztrácejí vlivem nepříznivých teplot svou kapacitu mnohem rychleji než modernější Li-Ion baterie, které najdeme v mobilech či noteboocích. V momentě, kdy se teploty v místech, kde je nářadí uschované, pohybují kolem bodu mrazu, klesne kapacita plně nabitého akumulátoru přibližně o dvacet procent,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí širokou škálu akumulátorů do mobilních přístrojů či aku nářadí. „Ve větších areálech nebo na stavbách mohou být ohroženy i další přístroje s akumulátory, jako jsou například vysílačky či robotické sekačky a další,“ doplňuje Tlapák.

I proto by nářadí nemělo být uloženo například v nevytápěných skladech či provizorních přístřešcích. Prostředí, v němž by měly být baterie skladovány, by mělo být vytopeno ideálně na pokojovou teplotu, minimálně však na patnáct stupňů. „Chlad akumulátory poškozuje. Kromě toho, že klesá jejich kapacita, po delší době u nich může dojít i k nevratnému poškození. Samozřejmě také platí přímá úměra. Čím nižší je teplota, tím větší je pokles kapacity a také vyšší šance na trvalé poškození. A pořízení nových baterií nemusí být úplně levná záležitost. Cena akumulátorů do aku nářadí se pohybuje od tisíce až po několik tisíc korun,“ upozorňuje Tlapák.

Baterie skladujte nabité

V případě, že se majitelé již rozhodli stavební práce pro letošní rok ukončit a chtějí se k nim vrátit až v jarních měsících, kromě teploty v místnosti, kde budou nářadí s akumulátory skladovat, musejí dbát na několik dalších věcí. Baterie by se měly skladovat v době jejich nečinnosti nabité. Pokud nářadí nebude delší dobu využíváno, je vhodné vyjmout baterii a uschovat ji mimo přístroj, mechanicky se totiž nepoškodí. Uskladněna by měla být na suchém místě s pokojovou teplotou. Zároveň platí, že každá taková baterie, pokud není využívána, by se měla po půl roce zkontrolovat a dobít na plnou kapacitu.

Promrzlá baterie se nesmí prudce zahřívat

Pokud majitel během zimy přesto najde zapomenuté aku nářadí v chladném prostředí, kde je pravděpodobné, že se teploty pohybovaly kolem bodu mrazu, nemusí to nutně znamenat, že je akumulátor na vyhození. Vlastník přístroje by ale v takovém případě měl myslet na základní pravidla.

„Dbejte vždy na to, abyste baterii nabíjeli až ve chvíli, kdy se její teplota ohřeje alespoň na patnáct stupňů. V opačném případě byste mohli baterii ještě více poškodit. Stejně tak je velkou chybou, pokud ještě promrzlý akumulátor položíte přímo na teplý radiátor nebo ho přiblížíte k jinému zdroji tepla, například k fénu či do vyhřáté trouby. Baterie se může trvale poničit a teoreticky i explodovat,“ varuje Radim Tlapák. „Pokud je již baterie zničena, je možné na trhu pořídit náhradní akumulátory. Není nutné investovat do drahých originálních baterií, na druhou stranu je vhodné se vyhnout neprověřeným výrobkům,“ radí Tlapák a informuje, že BatteryShop.cz nabízí kvalitní baterie vlastní značky T6 Power a v sortimentu má i akumulátory do aku nářadí různých značek, vysílaček či robotických sekaček Gardena.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci

Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví

Jednotvárné a těžké lidské práce nás – snad brzy – zbaví roboti. Tomuto trendu se nevyhne ani stavebnictví. Metoda BIM k tomu otevírá dveře. Informace s Digitálního modelu stavby (DiMS) umožní řídit autonomní stroje i roboty. Takže záhy může nastat doba, kdy lidí na stavbě bude třeba mnohem méně.

Foto: Petr Polák

Tři domy a dvůr pod Lysou horou

Provozní areál údržby golfového hřiště Golf & ski resortu v Ostravici je tou správnou výzvou pro architekta. Jak pojmout ryze účelové zařízení, architektonicko-urbanistické řešení, finanční stránku, materiálové pojetí a začlenění do stávající horské zalesněné krajiny Beskyd? To vše zde naleznete.

Zdroj: AdobeStock.com - iryna

Smlouvy o dílo ve stavebnictví očima právníků: pět nejčastějších chyb objednatelů

Jakých chyb se nejčastěji dopouští objednatelé staveb? Dejte si pozor na tyto zásadní. Smlouva o dílo sice dle zákona může být ústní, ale u staveb lze doporučit písemnou formu. Porušuje-li zhotovitel své povinnosti, oznamte mu to písemně. Nepodceňujte důležitost předávacího protokolu a vady vytkněte bez zbytečného…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA