Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Absolventů technických oborů je potřeba dvakrát až třikrát více, tvrdí Svaz stavebníků

Česko má dvakrát až třikrát méně absolventů technických oborů, než by tuzemské stavebnictví potřebovalo. V on-line debatě to řekl technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Pavel Ševčík. Podle svazu je problémem celospolečenský pohled na tento obor, kdy je ve společnosti patrné pohrdání manuální prací.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Ševčík uvedl, že v Česku pracuje ve stavebnictví 400.000 lidí, což znamená, že by ročně bylo potřeba 15.000 až 20.000 nových zaměstnanců technických oborů. Na datech ministerstva školství ukázal, že letos bylo na střední technické školy přijato přes 5300 žáků, loni asi o 200 méně.

"Počet přijatých sice mírně stoupá, ale nenaplňuje potřeby, protože to kopíruje demografickou křivku. Není to řešení na naši bolest, počet absolventů je potřeba zvednout dvakrát až třikrát," uvedl Ševčík. Nedostatek kvalifikované pracovní síly podle něj stavebnictví řeší 15 až 20 let.

Poukázal na snižování počtu studentů technických oborů na vysokých školách. Ševčík s odkazem na data ministerstva školství uvedl, že jejich počet od roku 2001 do 2021 klesl o 34 procent, z 50.000 na 33.000. "To je velmi nebezpečný trend, který koresponduje s náladami ve společnosti. Populace žije v informačním vakuu, že technická škola je nezajímavá a těžká. To je potřeba změnit," řekl.

Při diskusi Ševčík představil Strategii SPS, která má zlepšit výchovu ve stavebních řemeslných oborech v ČR. Podílela se na ní skupina 12 expertů a má 15 bodů. "Ve společnosti je patrná jistá míra pohrdání manuální prací. To se pak odráží v první řadě v nedostatečné podpoře odborného školství a nezájmu uchazečů, především těch kvalitních," píše se v dokumentu.

Podle Ševčíka se má začínat s osvětou už od mateřských škol, zmínil znovuzavedení dílen na základních školách, úroveň přijímacích řízení i výuky, duální systém či podporuje myšlenku mistrovské zkoušky.

Přilákat zájemce o stavební obory se snaží dlouhodobě i jednotlivé školy ve spolupráci s firmami. Ředitelka Slezských staveb Opava Kateřina Krejčí uvedla, že dodávají do mateřských škol ponky (pracovní stoly) s opravdickým nářadím. "Hravou formou děti poznávají vodováhu, metr, protože ne každé se s tím setkalo doma. Ponky vyrábějí žáci učiliště," doplnila Krejčí.

Personální a správní ředitel PKS holdingu ve Žďáru nad Sázavou Petr Podaný přidal, že valná většina žáků základních škol neví, co dělá tesař či klempíř. Proto například pomáhají v náborech na technické školy kariérní poradci, firmy se účastí třídních schůzek, pořádají se veletrhy povolání, různé soutěže a žákům středních škol nabízejí firmy rovněž stipendijní programy, uvedl.

Odborníci se shodli, že stavebnictví má pro studenty široké uplatnění i jistotu v současné složité době. Vzhledem k digitalizaci a například využití dronů a dalších moderních technologií může být pro mladé i atraktivní, míní.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, artush

Prezident Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a další daňové změny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senát schválil daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a…

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, daliu

Senátní hospodářský výbor podpořil odvody z příjmů za prodej elektřiny

Senátní hospodářský výbor hlasy všech svých přítomných členů doporučil Senátu schválit novelu energetického zákona, která zavádí povinnost výrobců elektřiny odvádět státu odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Zavádí tím horní hranici ceny elektřiny u výrobců odstupňovanou podle jejích zdrojů. Vláda plánuje, že…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek

MInisterstvo nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další zařízení

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další přímo řízené organizace. Ty zaplatí zastropované ceny, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Smlouvy na energie do konce letošního roku mělo podle dřívějšího vyjádření ministerstva asi 40 ministerstvem zřizovaných organizací.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, mimacz

Průměrná cena staršího bytu v ČR znovu klesla, rostou nájmy

Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA